Jump to content

Incalzire Scaune


is05lyj
 Share

Postare recomandată

nu este termostat. este ""releul" (componenta e un pic mai desteapta, nu este un releu chior) de comanda care se afla in bord, in partea stanga a volanului. caraie de cateva ori cand incerca sa cupleze rezistenta si isi da seama ca ceva e in neregula (rezistenta arsa, contact imperfect in perna scaunului, etc). cred ca se uade mai bine cu contactul pus si motorul oprit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in octavia 1.6i 2001,nu mai merge incalzirea la scaunul soferului. ce e de facut? de unde sa incep? releul se aude click cand actionez butonul,dar scaunul nu se incalzeste.siguranta nu e arsa.

am avut si eu probleme cu incalzirea in scaunul soferului la SKODA FABIA si am facut in felul urmator : verifici siguranta incalzirii scaunelor,daca nu este arsa verifici daca este curent sub scaun la mufe pt incalzire,daca este curent,tot posibilul sa fie rezistenta din scaun arsa\intrerupta,eu am desfacut tapiseria la scaun,e foarte simplu,dati scaunul jos,desfaceti panourile laterale din plastic si cel din fata si in capatul tapiseriei are ca un plastic cusut de tapiserie care tine tapiseria intinsa de sezutul scaunului din metal,dupa asta are niste cleme la sezut care prinde tapiseria de o sarma care trece prin buretele scaunului le desfaceti si ati dat jos tapiseria si sub tapiserie se afla rezistenta ca un fir mai subtire serpuit,verificati daca este ars sau intrerupt,al meu se arsese si era intrerupt,din cauza asta nu mergea nici incalzirea din spatar.Am dezizolat firele(are un izolator foarte rezistent la temperatura) si le-am prins intre ele pt ca nu puteam sa le lipesc cu cositor ca daca sa incinge se topeste si cositorul,am izolat cu un furtunas din azbest(de ex la carbunii electromotoarelor) si am pus niste silicon rezistent la temperatura,se poate sa fie si rezistenta din spatar,eu am avut-o pe cea din sezut arsa.Acum incalzirea imi merge perfect,am facut-o acum 3 luni si nu am nici o problema,de atunci merg in fiecare zi cu incalzirea la maxim.AVETI GRIJA...CAND SCOATETI MUFA DE LA AIRBAG SA SCOATETI BORNELE DE LA BATERIE FIINDCA O SA SE APRINDA IN BORD !!!SI CEI CU INCALZIRE IN SCAUN NU VA LASATI CU GENUNCHIUL PE SEZUT CA ASTA SE POATE STRICA,MARE GRIJA LA SPALATORII,CAND VA STERGE PARBRIZUL SE PUN CA NEBUNII CU GENUNCHIUL PE SEZUTUL SCAUNULUI.SPER CA AJUT PE CINEVA SA NU MAI PATEASCA CE AM PATIT EU.multa bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Salut, 

Am si eu o mica problema cu incalzirea in scaune, cand am aprind xenoanele si merge incalzirea se aude ceva zgomot in zona panoului de sigurante. Sa fie siguranta 44 arsa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!