Jump to content

Bec De Ceata


bankaru g3
 Share

Postare recomandată

am umblat la stop sa inlocuiesc un bec si am observat ca are lumina de ceata(banuiesc) pt ca e pe o singura parte , pe stopu stanga. aveti idee de unde s aprinde? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cr33py2000

    6

  • bankaru g3

    5

  • Axxelino

    5

  • Tracto

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

se aprinde din butonul care aprinzi si farurile, numai ca dupa ce comuti pe faruri aprinse tragi in afara de buton o data sau de 2 ori.Acum depinde daca ai blocul cu proiectoare sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comutatorul luminilor il tragi spre tine :icon_thumright

sorry,am postat in acelasi timpinformatiile tale sunt mult mai clare :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

eu m-am uitat in spate la lumini si nu am nici becul de ceata si nici cablurile cu conectorul aferent. Ce pot sa fac in acest caz? E posibil sa existe variante de golf fara lumini de ceata? La ITP se verifica acest aspect?

Nu functioneaza nici reglajul farurilor din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[da , se verifica acest lucru la itp . nici eu nu am becuri de ceata si la itp m-au ca frecat putin cu asta , dar au lasat-o balta . depinde ce oameni nimeresti . e posibil sa-ti dea revenire daca sunt mai bulangii .

in legatura cu reglajul farurilor . la mine functioneaza . pune pe cineva sa miste comutatorul acela din bord pt reglaj faruri , iar tu asculta la faruri daca se aude un zgomot (semn ca functioneaza motorasele de reglaj :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la faza cu reglajul farurilor din interior prima data trebuie sa verifici daca exista motorasele la faruri (la mine nu sunt)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna

n-ar trebui ca un golf 3 daca are pe spate stop pt. ceata sa aiba si pe fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe Golf-ul si Vento-ul meu am numai pe spate,deci nu este obligatoriu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

n-ar trebui ca un golf 3 daca are pe spate stop pt. ceata sa aiba si pe fata?

Conform normelor in vigoare, producatorii auto sunt obligati sa asigure luminile de ceata pentru spate. Cele din fata, proiectoarele, sunt considerate dotari de confort si taxate ca atare.De aceea nu toate masinile, desi au stop de ceata, au si proiectoare.

Modificat de Bogdan29
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va intreb deoarece la golful meu ( proaspat achizitionat ) am si pe fata becuri pt. ceata dar nu functioneaza.probabil ca sunt doar de forma puse sau nu sunt legate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si io o intrebare la voi baieti! unde gasesc si io faruri cu angel eyes pt vento si semnalizatoare cu proiectoare pt vento ? dati - mi si mie un privat pls !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut am si eu o nelamurire cam mare, de ce imi sta martorul de la proiectoare aprins in bord chiar daca am pus doar contactul pus si nimic mai mult? unde sa ma uit sa vad de la ce e buba?

Pun si o poza in caz ca martorul ala e de la proiectoare sau stopuri de ceatapost-38547-1247611498_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil vreun scurt... Nu cred ca iti iese nimic nici cu Vag-Com-ul deoarece stiu ca la 3 nu exista modulul de instrumente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la fel este, cand aprind farurile, trag de buton si se aprinde ceata ( stanga spate ), pe fata alea de langa semnale sunt puse de forma. Eu le-am vopsit negru mat cu tot cu spoile ( da bine )

:) o intrebare,am vazut la cr33py2000 becul rosu aprins la benzina, la golf 3 se aprinde vreun bec cand ramai fara benzina ? la mine de fiecare data cand ajunge acul pe rosu nu se aprinde nici un bec in bord, sau nu am mers eu asa mult pe rosu ca sa se aprinda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bec de nivel de benzina gloful 3 nu are, stiu ca sunt cateva modele fabricate pentru america care au asa ceva din dotare, sau au fost puse de propietar. Cand intri pe hasura rosie inseamna ca esti pe rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o nelamurire cam mare, de ce imi sta martorul de la proiectoare aprins in bord chiar daca am pus doar contactul pus si nimic mai mult? unde sa ma uit sa vad de la ce e buba?

Pun si o poza in caz ca martorul ala e de la proiectoare sau stopuri de ceatapost-38547-1247611498_thumb.jpg

io de ce nu am indicator in bord pt ceata???sau am si nu am vazut??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici io n-am mai vazut ceata pe banda cu martori pana acum . indicatorii de ceata sunt pe blocul cu butonul pt lumini si se aprind galbui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.poate e pus after market...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT

Dar ati vazut ca omu are si indicator luminos pt. benzina? :Driver:

Eu unul nu am mai vazut pana acuma sa mearga indicatorul de ceata in banda de martori si nici benzina, cu toate ca si la ceasurile care le-am schimbat se vedeau aceste simboluri plus ca mai era unul cu centura.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate e o varianta de SUA cum spunea ass1 cu matorul de benzina...asa poate fi si cel de ceata...spun si eu :Driver:

taz21 si eu am indicatorul de ceata in bord dar aprins niciodata nu am vazut...poate sunt ceva dotari optionale pe care le poti pune...

Modificat de Amedeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este un bord MOTOMETER nu VDO. Am aceeasi marca de ceasuri, maine vad daca am aceste functii. Indicatorul pentru nivelul combustibilului nu mi s-a aprins, sa vad daca la actionarea butonului pt. ceata se aprinde becul indicator.

Asta am gasit pe vortex referitor la bord (diferente OBD I si OBD II)

post-6155-1247687186_thumb.jpg

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V-am zis, si eu aveam acele simboluri (ceata, benzina,centura de siguranta) dar nu s-au aprins niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur ar fi sa desfaceti bordurile sa vedeti si eu am unele din simboluri dar cand miam desfacut bordul si m-am uitat sub pamblica aia la celelalte simboluri nu am nici un bec nici un integrat deci nexam optiunile alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!