Jump to content

Bare Portbagaj Seat Ibiza


fia
 Share

Postare recomandată

Am cumparat in primavara niste bare de portbagaj originale de Seat Ibiza de la cineva de aici de pe forum. In primavara le-am pus doar asa de forma... nu am stat sa le strang. Acum ca vine iarna vreau sa mi le montez... mi-am cumparat si suportul de schiuri de pus pe bare....

Dar am o mica problema.... nu am cu ce sa strang barele ... au un surub mai special... si locul e foarte ingust... are cineva idee daca exista o "cheie" speciala care vine cu barele (si pe care eu probabil nu am primit-o de la cel care mi-a vandut barele) sau exista vreo "scula" prin trusa de scula care rezolva treaba?

Mai are cineva bare originale de Seat Ibiza?

P.S. titlul topicului evident ca ar trebui sa fie "Bare...." dar am facut un typo... si nu mai pot edita.

Modificat de CristiN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am editat eu titlul topicului.

Ar ajuta mult sa ne pui o poza cu profilul de strangere al surubului, ca sa vedem exact ce iti trebuie. De obicei, nu se folosesc prea multe tipuri, poate fi torx. Aici poti gasi toate felurile de profile:

http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Screws

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si niste poze.

Poza 1 si 2... bara si gaura prin care trebuie sa "operez" surubul

Poza 3 si 4: surubul in detaliu.... cu capacul scos.

Cu capacul scos, surubul il strang fara probleme cu o cheie franceza. Problema e daca scot acel capac... si pun bara pe masina si strang surubul... nu prea mai poate fi montat la loc... tot din lipsa de spatiu... nu am cum sa-i strang surubelele.

Deci mi-ar trebuie un fel de cheie tubulara care sa intre prin gaura capacului ala... si sa poata strange surubul care se vede in poze.

Oricum situatia nu e asa de critica... in cel mai rau caz merg fara capacul respectiv.... asta ma expune mai mult la furtul barelor... dar asta e :Driver:

post-3910-1193580540_thumb.jpg

post-3910-1193580632_thumb.jpg

post-3910-1193580697_thumb.jpg

post-3910-1193580730_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca exista o cheie speciala care venea cu barele pentru surubul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca e cam acelasi sistem ca la antifurtul de la prezoane. Fiecare set vine cu profilul lui, asa ca nu cred ca vei gasi cheie sa se potriveasca la profilul asta. Eu sincer n-am vazut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita sa incerci un tel la piese; E firesc sa nu fie o cheie universala. Fiind piese originale ar trebui sa gasesti un set complet (4 suruburi + cheita).

Alta alternativa ar fi sa pui alte 4 suruburi care sa mearga cu cheia din trusa de scule (evident o sa fie usor de scos si pt hoti nu doar pt. tine :icon_thumright: :rolleyes: )

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!