Jump to content

Smuceste in frana de motor


eXtenZy
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am si eu o problema cu smucitul in mers, dar nu cand accelerez, ci cand merg in frana de motor!

Fenomenul se manifesta in treptele mari respectiv a 4-a si a 5-a la viteze cuprinse intre 70-100km. Nu exista un sablon anume dupa care smuceste, pur si simplu cand e in frana de motor se intampla, pentru o fractiune de secunda, sa mearga mai tare, iar apoi se infraneaza putin. Tot fenomenul asta dureaza cam o secunda si ii ca si cum cineva te loveste din spate. Ce am mai observat este ca atunci cand se simte smucitura, schimbatorul de viteza se misca.

In urma ultimului simtom cred ca e ceva bai la cutia de viteze. Eu, sincer, sper sa fie dus un suport in care e prinsa si sa se miste, decat sa fie ceva dus in ea. Sincornul de la viteza a 2-a oricum e pe duca, pentru ca la temperaturi scazute intra mai greu in viteza respectiva.

Alte detalii : masina are 180.000km, uleiul din cutie nu a fost schimbat de cand avem masina (de la 127.000km) si nici pana atunci nu cred ca a fost schimbat vreodata, codul cutiei este EEN, 5 trepte.

Dupa ce am citit topicul asta am crezut ca poate fi si ceva la motor (desi nu erau aceleasi simtome) si asa ca am facut un log cu VAG-COM si a iesit ok, injectoarele, cantitatea injectata, durata injectiei, MAF, MAP, turbo, etc. toate in grafic, si in timpul smuciturilor nu se schimba nimic nici macar turatia motorului, ceea ce, din nou ma duce cu gandul la un suport la cutie.

Pareri, sugestii, sfaturi? :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca era suportul de la CV nu ar trebui sa se intample la debreieri? ar putea fi si ambreiajul(poate patina discul, sau probleme la placa de presiune)

dar alte zgomote nu ai ? cand atingi schimbatorul in mers?

schimbatorul se misca oricum si cand calci acceleratia si apoi o lasi nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbatorul se misca atunci cand calc sau las acceleratia, si tot atunci se mai simte si acea smucitura.

Ambreajul e ok, nu patineaza. volant din nou e ok, nu trepideaza masina la plecarea de pe loc si nici alte simtome nu are.

Alte zgomote, in afara de greierii obisnuiti, nu prea sunt.

Modificat de eXtenZy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ eXtenZy - si eu am exact aceeasi problema cu a ta. La fel smuceste si la mine daca bruschez ambreiaju, la fel se misca schimbatorul de viteze. Eu am incercat urmatoarea chestie... am tras frana de mana si am deschis capota, l-am pus pe tata sa se uite la motor in timp ce bruscam ambreiaju si se vede clar cum efectiv sare motorul de la loc, deci is mai mult decat sigur ca cel putin un tampon de la motor mi slabit, la alea de la cutie nu am apucat sa ma uit. Ce-am mai observat e ca si cand pun frana brusca mi se misca schimbatorul in fata (de fapt tot motorul ii impins in fata din inertie si daca tampoanele is slabite, pot fi sursa smuciturilor respective).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am lasat masina in service pt schimbarea distributiei, pompa apa, filtre, etc... dupamasa cand am fost la service sa ridic masina am fost anuntat ca am motorul deplasat... unul dintre tampoane sau mai multe nu isi mai fac treaba. Problema este ca si eu de vreo 2 luni am inceput sa simt vibratii in momentul accelerarii putin mai agresive, dar acestea nu apar de fiecare data. Avand in vedere ca nici motorul nu mai e protejat de acele tampoane, ce se poate intampla in conditiile astea? Si m-ar interesa daca aceste tampoane se pot schimba si daca stie cineva care este costul unei astfel de lucrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles ca se schimba , cost pe la 300ron bucata si sunt 3, sper sa nu gresesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat in final distributia. Nu stiu daca este coincidenta sau nu, dar sambata am facut un drum de 350 de km si am avut surpriza neplacuta sa constat ca vibratiile pe accelerare sau accentuat. Trepidatiile dispar doar daca ridic putin piciorul de pe acceleratie si am costat ca apar mai des cand masina este in sarcina (panta, sau accelerare mai sportiva dar nu tot timpul). Banuiesc (sper) ca este o problema de reglare a rotilor pt ca daca iau mana de pe volam masina trage singura spre dreapta. Azi merg sa verfic varianta asta. Care ar mai putea fi problema? Cateodata (rar) pe frana de motor imi da cate un soc. Cutia este automata si am stat cu mana pe schimbator la vibratii dar nu se simte nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tampoanele la motor sant ok, ar mai fi avansul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am citit postul de reglare a avansului. am sa intreb daca au facut asa ceva :tuktuk:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

Postez si eu aici pentru ca am o problema asemanatoare. In mers din cand in cand (cam des mai nou) daca las acceleratia masina se zmuceste. Ca si cum ar vrea sa traga si ceva nu-l lasa. Repet, asta doar cand NU accelerez si masina este in viteza. Stie cineva ce poate sa fie?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu mai nou si nu stiu de unde sa incep cautarile. N-am avut astfel de probleme pana acum. :)

Deci practic in frana de motor incepe sa smuceasca usor, parca ar intrerupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta patesc si eu. Deja e foarte stresant. :icon_thumright: Ce poate sa fie?

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de gand sa fac un log in mers si sa monitorizez activitatea injectoarelor si a pedalei de acceleratie pe perioada franei de motor. Doar ca momentan am ramas fara vagcom... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceleasi "smucituri" le simt si daca merg pe pilot automat (cand ajusteaza computerul viteza), pe o sosea perfect dreapta. E atat de deranjant incat prefer sa merg fara pilot.

Avand in vedere acestea, sa fie tot pedala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu simteam acele smucituri dar dupa ce am schimbat toate filtrele cu uleiul nu se mai simt (Mann + Castrol). Tampoanele de la motor si cutie sunt ok ca le-am verificat. La revizie au facut o verificare generala si nu au vazut nimic suspect la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici una fiindca ECU taie alimentarea complet la frana de motor. Adica motorina cu bule de aer ce pote surveni de la pompa care trage si aer fals se poate din start exclude, oricum in cazul acesta si la accelerare s-ar simti smuciturile. Eu as miza pe faptul ca la frana de motor nu se taie alimentarea cu combustibil. Acum intrebarea este din ce cauza?

La cei care au BC (sau Vag-com) consumul sare de la 0 in timpul smuciturilor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pana de curand putam merge co orice treapta fara sa calc acceleratia si mergea constant si lin.

De cateva zile vad ca daca merg si cu a 2-a la ralanti incepesa smuceasca iar daca apas catusi de putin pe pedala de acceleratie , chiar daca nu cresc viteza, nu mai smuceste.

Faza e ca de curand am inlocuit si ambreiajul si filtrele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca cantitatea de motorina injectata la relanti se incadreaza in parametrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dukku

Acest simptom il aveai si inainte de a schimba ambreiajul?

La vagcom a iesit ceva?

Posibil sa fie senzorul VSS G68 situat undeva la cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!