Jump to content

Incalzire Mk1


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Am o pb grava la incalzire (mai ales ca vine iarna), nu mai merge ventilatorul acela de la aeroterma.Incalzirea merge in sensul ca radiatorul de caldura e bun, baga caldura la la viteza mai mare pt ca daca ventilatorul nu merge nu impinge nimeni caldura in habitaclu.

Am testat "intrerupatorul" (are 4 fire...unul negru si 3 alte arome :) ) curent trece prin ele adica 12v intre negru si oricare celalalt( daca masor la papuci).

Bordul este de mk1 cu ceasuri patrate si cu torpedou....(nus daca e model american sau nu)

Nu am incercat sa fac contact intre fire ca mi-a fost frica...si sigurantele le-am verificat, merg toate.

Spuneti-mi va rog ca nu e de la ventilator (stiu ca s-a mai intamplat si apoi ca prin minune si-a revenit dar acum sunt convins ca nu o va mai face)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ammai vazut un topic asemanator ce spunea ca pentru treptele 1-2 de ventilatie ar exista pe circuit ceva rezistori care sa reduca din puterea curentului ce duce la aeroterma... in treapta a 3-a alimentandu-se la capacitate maxima... deci daca treptele 1-2 de ventilatie nu merg e posibil sa fie de la acel resistor... daca cauti e posibil sa mai gasesti topicul respectiv... eu nu l-am gasit; la fel de bine ai putea sa verifici curentii la mufa ce intra in aeroterma... daca nici acolo nu e bai probabil e vorba de bobina arsa...

Modificat de SRDJaN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar e motorasul!! :D am de vanzare!!

si al mine la fel a facut!

ori ii sare siguranta de la ax

ori se duce

a venit iarna si tb facut ceva :D

ofer pret bun!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...cred ca am sa apelez nu am incotro...un pm pls cu pretul dar va mai dura ceva ca nu am cand sa ma apuc de schimb ca am 2 saptamani de foc la munca

Nu cred ca el altceva...comutatorul merge bine...l-am testa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe!!!! nu era aeroterma de vina ci un banal contact la masa....hihi ce drag imi e .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Postez si eu aici deoarece in topicul dedicat Passatului nu am gasit nimic despre aeroterma. Este vorba despre un Passat b2. Am plecat cu el cu ventilatorul la maxim pana am am ajuns la destinatie am dezghetat toate geamurile :) . La intoarcere pe viteaza 2 era din 3 deodata a inceput sa miroase a ars si parca a antigel fiert si ventilatorul a inceput sa mearga foarte slab pe toate treptele. Pe viteza 1 nimic, pe 2 foarte slab, si pe 3 slab (mai tare mergea pe 1 cand era bun). A mai patit cineva asa ceva? Multumesc anticipat. La multi ani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea...tot eu am patit la fantamobil.

Aeroterma functiona dar cu putere mica, am dat jos plasticele care o acopera, am curatat bine pe acolo si cand am incercat sa o invart (la mana) mergea f greu. Am folosit spray WD40 pe tot ce putea sa se smiste pe acolo si imediat si-a dat drumul.

Incearca asa, poate fi asta o solutie.

Atentie ce spray de rugina folosesti pt ca daca are miros urat il vei simti ceva vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea...tot eu am patit la fantamobil.

Aeroterma functiona dar cu putere mica, am dat jos plasticele care o acopera, am curatat bine pe acolo si cand am incercat sa o invart (la mana) mergea f greu. Am folosit spray WD40 pe tot ce putea sa se smiste pe acolo si imediat si-a dat drumul.

Incearca asa, poate fi asta o solutie.

Atentie ce spray de rugina folosesti pt ca daca are miros urat il vei simti ceva vreme.

Da exact asa a fost si la mine. Multumesc :(

La Multi Ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este piesa din imagine; rezistenta sau siguranta? Aceasta este intrerupta.

La un golf 2 nu mai merge ventilatia pe treapta 1-2. Rezistentele sint in regula. Vreau sa leg pe direct cele 2 rezistente verzi, fara piesa din imagine.

post-11792-1231337209_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este siguranta. Eu am suntat-o si merge asa de un an. E bine sa o suntezi cu un fir mai subtire, sa ai totusi o protectie, ca sa nu se arda altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am facut. Am mai lucrat si la alte golfuri si nu aveau asta. Este un intreruptor termic, un fel de protectie. Sti cat costa placuta de ventilator cu rezistentele ? 120 ron...... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!