Jump to content

Montare proiectoare ceata (suplimentare) pe Golf IV TDI


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

Arata bine ;) Cum ai tras firele, direct de la baterie?

nu , firele le`am tras de la faruri. masina a iesit initial din fabrica cu proiectoare de ceata in faruri , dar nu stiu din ce motiv farurile au fost schimbate , dar instalatia a ramas aceeasi.aveam si blocul de lumini din masina cu 2 pozitii pt lampile de ceata (fata+spate) .

deci a trebuit doar identificate firele corespunzatoare pt proiectoare , le-am legat la cele de jos si gata ..

Hm. E interesant ce spui tu. S-ar putea sa fie si la mine la fel deoarece blocul de lumini din masina cu doua pozitii si eu il am, la fel si ornamentele instalate in locul proiectoarelor din far. Problema e ca eu nu stiu cum sa identific firele (daca intr-adevar exista) si nici cum sa "le trag" si eu :) N-ai cumva niste poze sau niste sfaturi despre cum ar trebui sa caut? Merci.

deci e super simplu de identificat daca ai firele trase . trebuie sa scoti mufa de la far , si daca ai toate firele in acea mufa inseamna ca ai si pt proiectoare .

firele sunt numerotate de la 1 la 10

pt proiectoare legi firul de pe pozitia 2 (galben+maro) cu celalalt fir de pe pozitia 8 (maro) . (asta doar daca iti pui proiectoare dedicate cum am eu, jos in grila) . daca vrei sa-ti pui proiectoare in far , mufele le gasesti inautrul farului .

daca mai ai intrebari nu ezita sa ma contacteezi si telefonic (0765165344).

Modificat de Mickey20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    27

  • Al Bundy

    22

  • chid

    17

  • hremus

    17

In urma cu 2 ani am instalat si eu un set de proiectoare suplimentare pe al meu Golf. Initial le-am legat in paralel cu cele din far dar cum era de asteptat a pocnit siguranta. Dupa care am facut un cablaj separat cu releu si siguranta, alimentat direct de pe baterie pentru a alimenta proiectoarele suplimentare. Intre timp am renuntat complet la cele din far si am ramas doar cu proiectoarele din bara alimentate de pe baterie cu circuitul mentionat mai sus. Am pus pe ele un kit de xenon de 35w care a functionat fara probleme pana anu asta cand a intervenit urmatoarea problema: becul din stanga nu se mai aprinde. La inceput se aprindea dar palpaia aiurea pana se incarca complet dupa care nu s-a mai aprins. Am crezut ca este problema de la xenon si am comandat alt kit nou. Il montez si surpriza: becul din stanga nu se aprinde. Cel din dreapta se aprinde dar cel din stanga nu. Daca schimb becurile si drosserele intre ele ... pe dreapta se aprinde dar pe stanga tot nu. Am trecut la verificatul instalatiei: cablurile sunt ok, releul pare ok, siguranta e ok, nu e nimic intrerupt dar becul stanga nu se aprinde. Am legat voltmetrul pe firele ce alimenteaza becul si am aprins proiectoarele. Surpriza: 12V pe fire. Becul dreapta se aprinde iar pe stanga am 12V constant. Am renuntat la xenoane si am pus doua becuri normale de 55w ... acelasi comportament. Becul dreapta se aprinde iar stanga nu. O chestie care am observat-o si care nu o inteleg: masurat in gol (fara bec) am tensiune 12V dar daca pun un bec si pun si voltmetrul pe borne tensiune e 0.0v!

Are cineva v-un sfat si pentru mine? Ca m-a batut rau electronica la faza asta :icon_redface:

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba releul si nu mai pune csenoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La "csenoane" :lol: am renuntat deja. Totusi daca ar fi problema de releu nu ar trebui sa nu se aprinda nici unul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu..dar la instalatia de casa...aceeasi faza...

Cu aparatul de masura aveam 220V...dar daca ii puneam consumator..nimic...problema era de contact imperfect si cablajul nu rezista trecerii curentului prin el...

Sent from my LWR-itza via Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din ce in ce mai ciudat.

Am schimbat releul, am schimbat si cablajul si acu se aprind ambele becuri. Dar numai daca am puse halogene normale. Daca pun xenonul tot nu se aprinde cel din stanga. Cel din dreapta merge si cu xenon si cu halogen nu face mofturi. Partea si mai interesanta e ca acu am 12V tensiune pe fire si in gol si cu xenonul pus. Dar nu se aprinde. Kitul e bun. Dupa ce am vazut ca pe stanga nu se aprinde l-am pus pe dreapta si functioneaza. Mentionez ca am incercat cu 4 balaste si 4 becuri diferite. Toate sunt functionale dar numai pe dreapta. Am inlocuit si blocul de lumini si acelasi simptom. Oricum am renuntat la xenon dar totusi unde e buba?

@remus

Cum verific daca masa e buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un multimetru, verifici continuitatea intre firul de masa al proiectoarelor si minusul bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Am si eu o intrebare in legatura cu acest topic.... Ce releu trebuie folosit? poate cineva sa imi spuna un model sau o serie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori pui unul din dezmembrari, ori cauta si cumpara unul de 12v si 40A.

Oricum, blocul de lumini de la G4, suporta instalatia si fara releu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul il pui doar daca vrei sa se stinga proiectoarele atunci cand dau faza lunga .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma gandeam sa imi fac instalatia separat... sa caut butonul pentru incalzire in scaune (golful meu nu are incalzire in scaune) si sa aprind proiectoarele de acolo...

ce parere aveti? daca nu trec cu firele prin blocul de lumini pot sa nu folosesc releu sau in cazul acesta imi trebuie neaparat releu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa aprinzi proiectoare le de la butonul de reglaj incalzire scaun?

Fa si tu cum a gandit-o neamtul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori vrea sa faca vreo inventie, ori le incurca rau una cu alta ... :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le incurca,.... chiar asta pare ca vrea.

Da, daca nu vrei sa iti schimbi blocul de lumini si sa pui unul cu proiectoare, atunci chiar o sa iti trebuiasca releu. Consumul e destul de mare, blocul de lumini suporta, dar un buton obisnuit, nu.

Renunta la idee unui buton de incalzire scaune - ala nu e un simplu buton, ci un controler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un buton suporta un bec de proiector poate chiar doua. O perna de incalzire are cam 50-70W. Eu cand aveam perne waeco aveam 67W per perna. In regim continuu butonul duce pana la 60A(iesirea e prin MOSFET de 60A), in regim oscilatoriu sa zicem 6A adica vreo 72W. Oricum nu are instalatia facuta... ce daca trage doua fire in loc de unul si foloseste 2 butoane sau schimba becurile si pune de 35W. Poate vrea sa faca intensitatea becurilor variabila, si daca in loc de termistor pune fotorezistor si se si regleaza dupa lumina de afara.... :tuktuk: ... Cu asta trebuie neaparat sa mergi la OSIM.... :lol:

LE: @F l o r i n: Stii ca ti-am zis eu odata cand am fost la tine de treaba asta, intr-o discutie despre DRL pt becurile de lunga sa le faci cu un buton de incazire ascuns pe undeva sub bord.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

remusache, ce-am vrut sa zic eu si ce ai inteles tu... un buton simplu, chior, etc... nu va suporta consumul. Sunt pe piata tot felul de nenorociri, care se vor topii in timp....

In rest, trebuie masurata valoarea returnata de fotoresistor, ca sa returneze ce trebuie si sa tina aprinse proiectoarele... plus alte probleme, legate de intensitatea si alimentarea lor.

Eu zic ca cel mai corect e sa isi cumpere un bloc de lumini cu pozitie de proiectoare - SH e pana in 100 lei - si sa-si faca instalatia cum trebuie.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da tati... asa zic si eu ca ar fi normal cu bloc de lumini, dar de ... inventam inventii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt deschis la nou - daca ai un buton de teste, poti baga sa vedem cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da baietzi.... nu sunt eu mare mecanic.... ;) .... era o idee si am cerut o parere....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Va rog sa imi spuneti si mie daca proiectoarele AM de mai jos (pentru Bora), sunt OK (daca se incadreaza bine in bara, cum lumineaza, etc):

http://www.pieseauto.ro/proiectoare-auto/renault/r-20/165-lei-proiectoare-bora-cu-grile-475487280.html

Mentionez ca am bloc de lumini cu o singura pozitie atungi cand trag de el, deci doar pentru lumina ceata spate. Ce trebuie sa imi cumpar ca sa imi montez proiectoare si pe fata? Aveti si o schema? In timp, poate schimb si farurile, dar acum mi-as monta proiectoarele acestea, daca ar fi bune.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie doar blocul de lumini, cu pozitia de proiectoare - in rest, tragi cablu de la blocul de lumini, unde mai bagi un pin, in conector - pana in fata, la proiectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am gasit si eu proiectoate din astea cu grila, oare o sa imi raceasca intercoolerul la fel daca le pun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garantat o sa-l raceasca la fel. grilele sunt la fel ca cele OEM doar ca au atasat proiectorul. nu influenteaza cu mult racirea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!