Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

merci domnu

eu am o nelamurire

la proiectoarele care mi le-am montat in faruri, proiectia luminii este ca la puntul 1 din desen

cum se regleaza cele 2 faruri sa bata cat mai bine, dar sa nu deranjeze pe cei din fata?

am desenat acolo 2 posibilitati (2 si 3)

care e cea mai buna? sau daca e alta mai buna, puneti si voi un desen

ms anticipat

post-18962-1261512739_thumb.png

Modificat de angel eye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta optima e ca in imaginea atasata.

variantaoptima.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, asa stiam si eu. La un moment dat, dupa x metri va ajunge ca la 1. la tine, Marian. Cel putin asa stiu ca e la toate farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut neaparat sa scriu pe forum ca am montat pe masina faruri Depo Dayline. De asemenea am montat xenoane pe noile faruri cu sperante foarte mari de mai bine din toate punctele de vedere (aspect, vizibilitate). Din pacate am fost dezamagit si sa va spun de ce:

1. Farurile aburesc in colturile dinspre interior si m-am chinuit o gramada (feon + izolare cu mastic a tuturor orificiilor posibile, in special a celor create pentru introducerea firelor xenon) Rezultat dezamagitor. 24 de ore nu s-au mai aburit dupa care mi-au stricat toata bucuria.

2. Dupa a doua actionare a luminii de drum hop imi sare in ochi martorul de lampa arsa. Daca iau contactul si il pun din nou dispare insa dupa a doua actionare a fazei lungi iar apare. Mi s-a spus ca asta deoarece am un singur bec pe ambele faze si din cauza asta, mai exact ceva legat de rezistenta, imi da eroarea respectiva.

Va rog frumos sa ma ajutati daca stiti cumva ce ar trebui sa fac pentru a rezolva cele doua probleme. Ma declar nemultumit de aceste faruri cu toate ca am vrut neaparat sa le achizitionez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa pui un set de anulatoare de erori sau eventual condensatori.Anulatoarele sunt mult mai elegante pentru ca nu tai fire..vin plug-play cu mufe.Astfel nu vei mai avea probleme cu martori de bec ars... :icon_thumright:

Cat despre aburirea farurilor iti recomand sa le lasi fara capac 1-2 zile apoi pui capacul si nu vei mai avea probleme!(in mod normal daca farurile sunt bine etansate)

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KISSSKY

Daca tot ai montat farurile si esti asa de dezamagit pune si tu te rog citeva poze sa vad ce anume se intimpla,ca sint si eu in dubii daca sa imi iau asa ceva sau nu.

Bafta incontinuare

MERRY CHRISTMAS evry one!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu pot sa mai pun imagini din cauza ca deja am trecut la executie si vad ca nu mai sunt probleme*inca nu am pus capacele la faruri*. Nu vinde nimeni pe forum anulatoare si becuri semnalizare cromate?..... ca tare am nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu anulatoarele te ajut eu(nu le vand eu dar stiu pe cineva care vinde)!

Sa inteleg ca nu se mai aburesc? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai aburesc dar inca nu am pus inapoi capacele. Maine le pun inapoi. Zi-mi te rog daca ar fi bine sa astup si aerisirea pe care orice far o are sau aia o las asa*furtunasul ala din spate*?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile trebuie sa aiba in permanenta acea aerisire...nu modifica nimic la ele,doar pune-le maine capacele inapoi!

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mica problema..:icon_santa:

am farurile hella oem xenon look - dupa cum unii din voi stiu.

ieri mi s-a ars un bec de pe scurta - stanga, philips.

din lene si din lipsa de timp l-am inlocuit cu unul de pe farurile vechi - osram.( nu stiu daca are vreo relevanta producatorul)

problema e ca acum nu se mai vede ca inainte, pe partea stanga se vad umbre mari si am impresia ca bate in copaci. la perete linia bate bine.

intreb: se poate monta becul in vreo pozitie gresita? ...poate l-am pus aiurea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu l-ai pus bine in suport. Altceva nu are ce sa fie daca iti bate in balarii. :icon_santa:

Modificat de Andrei JSE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am luat masina am avut Philips (ars) si nu am plecat din parc pana neamtu' nu a pus unul nou ( adica eu) dar surpriza achizitionase Osram. M-am pus pe treaba si in vreo 30 min am rezolvat (eram la prima actiune ----> acum in max 5 min e gata :winter: ) nu cred ca a montat becul gresit, nu se poate monta transformatorul si clipsurile altfel.

farurile vad bine (linii, bataie, tot) doar ca nuanta este diferita. Pentru ca un D2S nu e chiar cat e un H7 am sa stau frumos pana se arde :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am oem xonon look , andrei stie despre ce vb..:icon_rendeer:

de montat gresit nu stiu ce sa spun...treaba e ca l-am intors si pe partea cealalta .. :icon_santa: ( are un piciorus pe pe o parte ) si vede la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acesta este Philips-ul D2S de care vorbeam, care fanta poti sa-l bagi invers?

post-45538-1261740779_thumb.jpg

post-45538-1261740786_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratica , eu am h7 . tocmai am scris a 2-a oara ca am xenon look nu xenon, deci h7:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca l-ai pus bine de ce sa-ti bata in balarii? Ca reglajul se face din far...becul sta fix...lupa sta fixa. Nu prea are ce sa fie altceva.

Faza cu luminozitatea slaba pare plauzibila...nu au aceeasi calitate becurile, dar sa iti bata in sus nu are voie.

Vezi ce faci...mai umbla la ele. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa merg ceva timo cu capacele scoase insa cred ca am gresit cand le-am pus inapoi deoarece dupa ce am facut 50 km cu ele scoase pe o vreme urata am pus capacele. Rezultatul a fost dezastruos...... Curgea apa pe el prin interior asa ca am scos capacele din nou. Cu capacele scoase nu se aburesc si ma gandeam sa merg cu ele asa tot timpul ce se poate intampla? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai inchis fantele de aerisire ale farurilor? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca mergi fara capace, farurile se vor umple de praf, muste si alte tampenii care sunt prin aer.

Ideal ar fi sa ai rabdare si sa incerci sa le usuci complet iar apoi sa pui capacele. Ai mare grija si nu astupa si orificiile de aerisire.

Logic ar fi, ca, daca nu intra apa in far (spui ca l-ai izolat cu mastic) si daca orificiile de aerisire sunt libere, condensul din far sa nu mai apara.

Referitor la "anulatoarele de erori", "pacalicii" sau cum s-or mai numi, eu nu inteleg de ce nu faceti setarile cu vag-ul pentru faruri cu xenon. Astfel nu veti mai avea nicio eroare si nici nu se vor stinge farurile pentru ca masina nu le "recunoaste". Este pe cat de simplu pe atat de elegant.

:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La faza cu activatul farurilor cu xenon la HID-uri after-market nu prea e valabil.Eu am facut-o la mai multe masini si nu a avut efect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc nu pot sa te contrazic, pentru ca la Golf nu am incercat, dar la Touareg am activat si totul a fost ok. Ma gandeam ca ar trebui sa mearga si la Golf. :beerchug:

Nu merge nici sa-i dezactivezi functia de recunoastere bec ars pentru faza scurta?

:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o sa fac in felul urmator: iau silicon, dau farurile jos, le izolez bine pe toate partile, le usuc cu feonu in casa si le pun inapoi. Dar nu pe vremea asta ca ninge ca-n povesti la Suceava...... . :icon_thumright: Sper sa rezolv problema ca deja sunt disperat. A si era sa uit am destupat aerisirile alea dar poate prea tarziu....

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!