Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

Super faine farurile tale.De luminat cum lumineaza comparativ cu cele OEM?

Sunt foarte curios pt ca eu tre sa imi schimb farurile in garantie si as vrea sa imi iau si eu asa ceva.

Daca se pote sa pui mai multe poze dupa ce le reglezi si pui sus si xenonulas ranine recunoscator :rolleyes:

Oricum sunt super bafta si sa vezi bine cu ele

:)) :D

Merci... de luminat lumineaza mai prost decat cele OEM, le-am reglat azi, si nu se compara... Xenon-ul il voi pune dupa ce va ajunge integratul de la stergatoare care poate face probleme la magazinul de electronice. Nu vreau sa risc, pentru ca nu au pe stoc porcaria aia de integrat. Pentru montaj eu sunt de parere ca fara sa dai bara jos e un chin enorm... poate ar reusi fara sa dea bara jos doar cei care toata ziua monteza faruri. Sau si daca reusesti dureaza cateva ore. Bara se da jos cam in 20 de minute, e prinsa in 12-15 sururburi, nu le-am numarat. Pe mine nu m-au dezamagit foarte tare farurile, pentru ca stiam ca sunt facute doar de design si nu o sa fie o imbunatatire spectaculoasa fata de OEM, avand in vedere ca la OEM aveam 4 becuri aprinse pe faza lunga, pe cand la astea doar 2. Dupa ce voi pune xenon probabil vor fi ok. Mai multe poze voi pune dupa ce se va mai imbunatati vremea si voi apuca sa spal masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri mi-am schimbat si eu farurile OEM cu cele de la DEPO, cu lupa si interior negru, pot sa va spun ca operatiunea dureaza cam 15 minute daca stii ce si cum.

daca demontezi bara fata si protectia caroseriei de dupa roti dureaza minim jumatate de zi.

se desfac bandourile de plastic de la bara si de acolo se ajunge cu un instrument mai lung la surubul de jos, cele de sus se desfac fara nici un fel de probleme cu orice torxs de 25.

se demonteaza farul, se pun mufele la noul far, strangi suruburile si la drum.

schimbarea de look este colosala.

devine practic o alta masina.

bafta multa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf tdi, avand in vedere ca ai aceesi masina ca mne...posteaza si tu codul de piesa de la integrat... ca l-as comanda si eu inainte...sa nu am surprize...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Integratul se comanda la magazine de piese electronice, e vorba de Philips TJA1020. Cel putin asa am citit eu undeva pe forum.

Ondin, despre ce model de la Depo e vorba? Cel cu DRL ca si la mine sau altul? Ce parere ai de luminozitate? Ai pus xenon?

La mine, care am montat cu bara data jos, a durat cam o ora si jumatate. Dupa cum spuneam, cine se pricepe probabil poate probabil sa le monteze mult mai repede... ca dovada ca la tine a durat 15 min.

P.S: Sa le folosesti sanatos si asteptam poze.

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai dati niste detalii de "Philips TJA1020"

care e rolul lui exact?

cat costa?

Modificat de angel eye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da chir asa cum zice colegul detali despre acel integrat si ce face???

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu comic putin acest integrat face ca se cam arde pe anumite modele din 2004-2005 care isi pun xenon aftermarket . Rolul lui exact nu-l stiu dar eu sant unu dintre cei patiti . Mai multe detalii gasiti la Xenon Aftermarket Pe Golf 5 . Pretul e greu de determinat la data la care eu am cautat n-am gasit si a trebuit sa-mi iau motoras SH . Apoi am gasit la un coleg pe forum si am luat daca nu ma insel 3 buc cu 50ron /buc pentru ca atunci cand ma hotarasc sa-mi iau faruri si sa pun xenon sa fiu pregatit in caz ca face iar probleme . Daca se intampla va fi putin de munca cu demontarea/montarea ansamblului motoras tije stergatoare .

O intrebare pentru cei care au schimbat farurile pe la acele bondouri . E vreo problema in sensul de urechi , risc sa stric ceva sa ma pregatesc cu altele. Eu am spalatoare de faruri ar fi vreo problema ?!

Cu stima

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspunsuri. Cred ca totutsi o sa merg la un service sa dea jos bara si sa-mi monteze farurile cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, cine imi poate zice si mie un site de unde se pot comanda faruri Hella ptr golf V. Am nevoie de factura, ca asa am gasit pe okazii sau alte forum'uri, am nevoie de firma importatoare care aduce aceste faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autonet, Autototal,Augsburg, etc

Orice service mai acatarii poate comanda la importator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti....unde pot sa gasesc o instalatie originala xenon de golf 5? Sau nu sunt kituri aftermarket de xenon cu becuri D2S (eu nu prea am gasit). Am gasit niste faruri (second) Hella originale, cu lupa pe scurta, OEM, la vreo 10 mil si nu stiu daca sa le iau sau nu (nu le pot folosi fara kit xenon+becuri D2S dat fiind faptul ca pe farurile pe care le am acum am H7 halogen)...

P.S. Se gasesc undeva pe la noi mufe adaptoare pt Hella original Xenon ? (de la 10 la 12 pini ?) De asemenea..sa nu mor prost...Hella originale..sunt bi-xenon?

Modificat de DariusB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee ce dimensiune ar trebui să aibe lupa? Am văzut unele destul de ieftine, dar nu știu dacă se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DariusB

Hella Xenon OEM sunt faruri bi-xenon. Poti sa pui instalatia originala cu balaste sub far si becuri D2S sau poti sa pui o instalatie aftermarket cu bec D2S (eu asa am). Se gasesc pe piata pe la majoritatea celor care se ocupa cu xenon.

Referitor la mufele de la far exista 2 variante:

-adaptoarele care sunt pe ebay, varianta cea mai simpla si mai eleganta (nu stiu daca se gasesc la noi)

-cumperi mufele de faruri cu xenon de la reprezentanta si se ia fiecare fir din mufa veche si se muta in mufa pt xenon; aici intervin probleme...trebuie sa gasesti pe cineva care stie sa faca asta pentru ca se pun dupa niste scheme

Ca sa pui farurile astea si sa le faci functionale este destul de greu dupa parerea mea.

Eu nu m-as mai apuca inca o data daca ar fi sa dau timpul inapoi.

Modificat de Andrei JSE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mdea....cam multisor de lucru. Sper sa gasesc la un pret bun un Hella look cu h7 atunci :)..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva daca este vreo diferenta d p d v estetic, intre un far cu lupa si far cu xenon de fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde la ce faruri te referi.Daca vei face comparatie intre farurile OEM cu xenon si cele Hella Xenon look singura diferenta este faptul ca cele OEM sunt bixenon in rest constructia si design-ul farurilor este acelasi.

Daca te referi la alte tipuri de faruri probabil ca existe diferente si de proiectare a luminii si de design!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti....unde pot sa gasesc o instalatie originala xenon de golf 5? Sau nu sunt kituri aftermarket de xenon cu becuri D2S (eu nu prea am gasit). Am gasit niste faruri (second) Hella originale, cu lupa pe scurta, OEM, la vreo 10 mil si nu stiu daca sa le iau sau nu (nu le pot folosi fara kit xenon+becuri D2S dat fiind faptul ca pe farurile pe care le am acum am H7 halogen)...

P.S. Se gasesc undeva pe la noi mufe adaptoare pt Hella original Xenon ? (de la 10 la 12 pini ?) De asemenea..sa nu mor prost...Hella originale..sunt bi-xenon?

decat sa te complici acele faruri...cauta pe net ... faruri hella oem xenon look second hand ... si daca nu gasesti second hand , noi sunt la 350 euro - ptr 100 euro nu merita sa iti bati capul cu cele oem...

+ ca nu e neaparat sa fie bi-xenon , pot fi si xenon simplu , depinde de anuld e fabricatie - si atunci nu mai sunt d2s , sunt d1s

si daca vrei neaparat sa le iei asa, poti gasi kit xenon original pe forum .e un gagiu care vinde kit-uri oem second si lupe oem de pe faruri sparte din dezmembrari...il gasesti si rezolvi problema , sau cauti la ce ce se ocupa de xenon - este imposibil sa nu gasesti pe cineva care sa aiba cu bec d2s sau d1s , in functie de ce far ai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cunostiintele mele...toate farurile cu xenon OEM care s-au montat pe Golf 5 sunt bi-xenon si folosesc bec D2S.

Nu stiu sa existe Golf 5 cu xenon D1S si fara mecanismul de bi-xenon.

Becurile D1S sunt alcatuite dintr-un Bec D2S + Adaptor D1S (Igniter).

Si eu recomand faruri Hella Xenon Look decat cele OEM bi-xenon. Scapi de problemele aparute la montaj si de multe batai de cap.

Modificat de Andrei JSE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms baieti. Cam la aceeasi concluzie am ajuns si eu. Sper sa gasesc ceva hella xenon look la un pret bun...daca nu merge si FK tuning (ca am vazut niste modele dragute..chiar daca sunt cu angel eyes). De asemenea sper ca daca ieu xenon WellDone sau Philips original (ceva peste 4 mil) sa nu am pb cu integratul vietii de la stergatoare. Am inteles ca rata de ardere a integratului respectiv depinde de calitatea kitul xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa iti procuri un kit care merge "pe can " si ai putea sa iti iei si niste adaptoare de erori ...

cred ca nu sunt singurul care te sfatuieste sa mergi pe hella ... si nu pe fk...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DariusB

Fa un efort si mergi pe Hella...uita de FK si alte modele...asta daca vrei sa vezi tu bine. Cum zice si kalu, poti sa pui Hella Xenon Look si un kit de xenon aftermarket...cele pe can-bus cred ca sunt bune.

Eu am kit xenon pe can bus, din primele modele aparute pe can (acum 2 ani jumate l-am cumparat), montat fara adaptoare de erori si nu am avut probleme sa se arda integratul de la stergatoare sau altceva. Acum am probleme cu becurile de xenon...dar este alta discutie.

Hella Xenon Look si un kit bun de xenon pe 4300k mi se pare combinatia ideala din toate punctele de vedere: vizibilitate, pret, usurinta montajului, aspectul masinii, calitatea farurilor si ar mai fi exemple.

Spor la cumparaturi.

Modificat de Andrei JSE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cine poate pune o poza cu proiectia farurilor oem cu lupa si xenon pe un perete ?

va rog frumos :)

Modificat de angel eye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!