Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

E exact ca la bixenon-ul de fabrica... in interiorul lupei are un obturator, care cand e faza scurta lasa sa treaca doar o anumita cantitate de lumina, si sub o anumita forma, iar in momentul cand se pune faza lunga... acest obturator este ridicat, si intreaga lumina este proiectata. Pe mine asta ma incanta in mod special la aceste faruri... nici un alt model nu mai are acest sistem. Am mai gasit si eu ceva poze http://img3.imageshack.us/img3/1981/s7301038.jpg http://img268.imageshack.us/img268/3883/s7301039.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa si eu

imi placea ideea pt ca pe alea poti pune xenon fara sa deranjezi pe restu

si scapi ieftin (numai o instalatie)

mi se pare mie, sau alea pe masina rosie arata mai bine?

Modificat de angel eye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate din cauza ca Golf-ul alb are grila de GT/GTsport iar cel rosu' are grila de Golf clasic sa fie impresia ca ar "da mai bine"...

Mie unu nu`mi place deloc pe nici o masina :blah:

Banda aia cu leduri, e pusa/asezata prost...

Parca au luat-o de pe un far de pe noile Audi-uri si au ingesuit-o acolo fara sa respecte o linie, o curbura, o ceva :)

In poze independete cu farurile nu prea iti dadeai seama, dar vanzandu-le pe aceste 2 masinii am ajuns la concluzia ca puteau sa o aseze altfel...

Spre exemplu puteau sa o continuie impreuna cu linia farului si atunci mai salvau din aparante... sau puteau sa o ridice mai sus cu o oaresice cubura mai lina in jurul lupei si asa nu mai arata a S5, ci a A4 xenon headlights, atunci poate iesea ceva mai ok :blah:

Eu unu, din prezentarea lor facut cu filmultele de pe youtube, am cam laudat farurile astea pe la cunostinte/amici care au golf5 si vroiaiu alte faruri cu lupa...

Acum ma face sa-mi retrag cuvintele :lol:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect de acord si eu, vis-a-vis de leduri, parca stau in aer( cel putin asa se vede la "televizor").

Afara de asta , mie nu-mi place deloc locul semnalizarii.Arata a improvizatie, bec de semnalizare in oala de far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici mie nu imi plac de nici o culoare... si cand ma gandeam ca le pusesem pe "lista candidatilor" pt tuning

Riddler - adica mie nu? :blah_: data viitoare sa iti retragi cuvintele neaparat :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti cred ca ni le-am scos de pe lista cand le-am vazut... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tot Hella Xenon Look va fii cel mai BUN si FRUMOS far AM care se poate monta pe Golf5 :P

Pacat...

Idee e buna, mai ales cu 1 singur bec pe post de ambele faze, dar...

(...)

Riddler - adica mie nu? :D data viitoare sa iti retragi cuvintele neaparat :P

Tu si alti 2 prieteni :offtopic:

O sa mi le retrag Joi la intalnire :offtopic:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vad bine in realitate ... am adus eu pentru un tip din iasi ... si si-a pus semnalizarea pe leduri ... si in locul becului de semnalizare inca un xenon :Driver:

ce-i drept masina e neagra si farurile cu interior negru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pune te rugam niste poze... sa vedem si noi cum arata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu incercati sa va modificati voi farurile cu lupe de la BMW?Lupele se gasesc la BMW seria 3 model E46 sau BMW X3 iar ramele de fixare in far si ornamentele cromate se pot cumpara de pe www.auto-electronic.net si lupele sunt cu bi-xenon cu becuri D2S pentru E46 si D1S pentru X3.Eu mi-am montat la Touran si sunt foarte multumit

post-36634-1250434028_thumb.jpg

post-36634-1250434037_thumb.jpg

post-36634-1250434054_thumb.jpg

post-36634-1250434313_thumb.jpg

Modificat de radural
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la ce pret se gasesc lupele+ridicatoare de tensiune+ becuri?

ps: arata foarte bine la tine, si dupa marimea lupei iti poti da seama ca se si vede extraordinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc de cumparat undeva piesele astea?

sau doar la dezmembrari?

cat te-a costat afacerea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

si totusi nu ne-ai lamurit vis-a-vis de pretul si locul de unde putem procura lupele, si nici detaliile privind montarea lor.

Modificat de arboby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai lupele le scoti din farurile care le cumperi de la dezmembrari(faruri cu urechi rupte sau cu sticla sparta ca sunt mai ieftine)daca ai un prieten pe la asigurari te poate ajuta , ramele de fixare si inelele cromate de pe net "www.auto-electronic.net"iar instalatia de pe net,dezmembrari, prieteni care lucreaza pe la reprezentante auto,forum,etc.

Ramele de fixare si inelele cromate au fost cele mai scumpe 105$ , 100ron pe doua faruri din care am scos lupele iar instalatia o aveam(de la skoda) dar se gasesc in jur la 100-150 euro.

Oricum te costa mult mai putin decat sa iei faruri cu lupa.

Legat de montare e foarte simplu,demontezi farurile de pe masina dupa care scoti oglinzile din far,se fixeaza ornamentul cromat de rama de plastic apoi se fixeaza rama in far,apoi lupa pe rama si pui becul si instalatia.O sa mai fie nevoie de un cablu(un + si un -) care il legi la becul de faza lunga si la bobina de la lupa cea care iti comanda faza scurta si lunga.Mai mult dureaza sa demontezi farul de pe masina decat sa ii pui lupa.

Cine are nevoie de ajutor sa ma contacteze.

Modificat de radural
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le am luate pe cele HELLA OEM look de multisor...sunt multumit de ele, si inca nu le-am pus xenon dar urmeaza...

radule, arata ca cele originale de touran...:D din ce am observat eu...

se lucreaza prin spate,nu trebuie demontata sticla farului nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La farul din stanga am demontat sticla dupa ce am muncit vreo 3 ore dar nu era nevoie.Totul se face prin spatele farului simplu si rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la golf 5 tot prin spatele farului se poate lucra? daca ar fi asa, am fi scutiti de munca in plus si de riscul de a lipi sticla farului prost. chiar sunt curios. daca e cineva care stie ca se pot scoate oglinzile prin spate i-as ramane recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radural Nota 10+ pt. executie si idee dar nu-s lamurit cu o treaba, si anume: cu halogenul de faza lunga "OEM" din fabrica ce ai facut? L-ai scos si atunci cand dai faza lunga se aprinde numai " lupa"? Sau se aprinde si faza lunga (oglinda)?

R

ps. pacat( pentru mine) :beer: ca stai in cealalta parte a tarii... pare ff tentant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul de faza lunga a ramas la locul lui si se aprinde si el(urmeaza a fi inlocuit tot cu xenon).Daca scoti becul vei avea in bord mesaj de bec ars.

Ca si metoda de lucru la golf 5 nu cred ca merge prin spate deoarece spatiul este prea mic si nu se poate scoate oglinda din far.Nu am incercat ca sa pot da un raspuns exact dar cineva trebuie sa isi ia inima in dinti si sa incerce sa faca aceasta modificare si o sa aflam toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca reusesc eu sa fac rost de componente, sigur ma bag

dati o mana de ajutor cu ele...si si o sa fac un diy ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pe ebay ceva lupe si suporturi de pus in far. am impresia ca te ajunge mai ieftin (170 euro in ro si 150$ cu tot cu transport de pe ebay) si termini si mai repede operatiunea daca montezi lupele de care vorbeam eu cu o pagina sau 2 in urma (sunt plug and play ;) ). direct pe oglinda farului, fara sa tai din ea, dar fiecare alege metoda care ii convine.

Modificat de arboby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva minute m-am uitat la farurile vechi ( ce le-am avut standard pe masina - cele cu fond gri) si...ori nu stiu eu unde sa ma uit , ori nu se poate lucra prin spate. spatiul este prea mic incat sa poti scoate oglinda pe acolo si sa fixezi lupa si nu am gasit ceva indicii ca ar putea fi inlaturat plasticul din spate fara a scoate sticla din fata...din pacate :angry: :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi voie sa nu cred ca exista lupe care se monteaza direct pe oglinda care este de plastic.Cum se monteaza,cu ventuze?Sau cu picatura?Lupele se monteaza pe suportii oglinzii prin intermediul ramei care o gasesti in pozele puse de mine.

Atentie ca nu toate lupele sunt bi-xenon(doar cele care au o bobina in partea de jos)!Din cate stiu eu se pot monta doar Bosch sau Hella sau poate breveteaza cineva un nou far pentru VW.

Pentru cei interesati posibil sa fac eu rost de 2 lupe zilele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radural tin sa te contrazic. se monteaza in locul becului cu halogen si se prind intr-un sistem gen filet. vine exact pe marimea locului unde era becul. sunt si cativa colegi de forum care au efectuat aceasta operatiune :D si da, lupele sunt bi-xenon

Modificat de arboby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!