Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

Buna seara.

Postez si eu aici in cautarea unui sfat avizat.

Pe fondul scaderii acuitatii mele vizuale pe intuneric in ultima vreme ma tot gandesc la varianta montarii unui kit xenon AM.

Mentionez ca inainte de asta, am probat cam toate variantele de becuri cu halogen de pe piata care promit 50, 60, 90, 150 %  mai multa lumina, etc....Fac ele ceva cat de cat diferenta pe uscat, insa pe asfalt ud e crima si pedeapsa.

Masina mea are deja spalatoare de faruri, ar trebui sa mai montez faruri cu lupa. La autoleveling voi renunta, am inteles ca se poate face totusi sa functioneze reglajul farului. Oricum masina circula 99% la suta din timp cu o singura persoana, maxim doua.

Pot monta faruri noi mai ieftine (gen Depo, Tyc, etc.) sau faruri de golf cu xenon sh.

Ce nu stiu si poate ma lumineaza cineva: care credeti ca se vor vedea mai bine dintre cele doua variante, sau mai bine zis, credeti ca farurile low-cost se vor vedea mai prost decat farurile originale cu bec halogen?

Ma intereseaza doar eficienta luminii pe sosea, nu ma intereseaza aspectul culoarea luminii, etc...

Si inca ceva...pe masina am sistem Leaving Home care functioneaza pe faza scurta....se poate modifica cumva sa functioneze pe lunga sau pe proiectoare ca sa nu scurtez prematur viata becurilor xenon?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faruri cu halogen<Faruri Depo+kit bun xenon AM<Far normal cu halogen+lupe D2S si instalatie de Xenon originala sh(merg droserele de la mai multe masini Vw,Bmw,Renault,etc. daca le iei cu fire)<Faruri Xenon originale cu autoleveling. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles!

La farurile xenon originale se potrivesc mufele de pe masina mea sau trebuie facuta vreo "romaneasca"?

Legat de modificarea sistemului Leaving Home stie cineva ceva?

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc mufele, iti trebuie adaptor de la 10 la 12 pini pe care il gasesti pe ebay sau kufatec sau se poate desface mufa si pusi pinii manual in mufa farului. Leaving home pe proiectoare la golf 5 nu am vazut dar poate exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cumperi adaptorul de la 10 la 12 pini dar faci functional bixenonul. iti spun eu, nu se compara cu nimic aftermarket nici macar hella xenon look care sunt niste mizerii de faruri la fel ca si depo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa tragi si firele de la adaptoare in centrala electrica, codezi - ca sa iti mearga cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doi prieteni cu B6 care au ramas fara talon din cauza xenonului AM pe faruri originale cu lupa. In Bucuresti.

Daca nu e cu autoleveling si spalatoare, investiti banii degeaba in faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general te opresc dupa culoarea luminii, daca sunt albastre adica de 6000k culoarea("albul pur" cum zic toti vanzatorii) se vede de la 2km ca ai chinezarii, te opreste, vede ca nu ai spalator te pune sa ridici capota vede balastul cu fierele cum ies din far si salut talon. Daca tot va puneti xenon AM puneti becul de 4300k maxim 5000k si macar capacul spalatorului din bandoul barii daca nu toata instalatia de spalat farurile.

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu sigur ca becurile erau de 5000k la unul si de 4300 la celalalt Passat.

Au fost opriti si politistul i-a intrebat daca instalatia e originala.

Bine-nteles ca au recunoscut ca nu este , n-avea rost sa minta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupele pentru halogen sunt diferite de cele pentru xenon si bat tot aiurea cand pui instalație xenon pe ele. Se vede de la distanță ca nu este lumina focalizată corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni poate ai dreptate dar nu e general valabil ce spui. Eu am pe mașină xenon AM pe lupe de halogen cu care a venit mașina din fabrica. Am pus mașina lângă alta identica dar cu xenon OEM și ce sa vezi, lumina era exact la fel, doar culoarea difera, eu având 5000k iar el 4300k (ale mele se vad mai albastre). Deci nu e general valabil ca orbesc. Ba chiar pot spune ca am văzut faruri cu xenon OEM care deranjează, fata de ale mele care chiar nu deranjează (am pus de câteva ori prieteni sa vina din contrasens cu mașina mea iar eu cu mașina lor, și chiar nu e deranjant deloc fata de xenon OEM de pe mașina celuilalt)

Oricum pe tema asta exista discuții interminabile, iar eu chiar sunt unul din cei ce dau flash pt xenoanele pe oglinda care ma orbesc noaptea, circulând destul după lăsarea serii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ae refera la drl cand spune leaving home

Nu ma refer la lumini de zi, ci la leaving home.

Adica noaptea cand descui masina din telecomanda se aprinde faza scurta pentru 10 secunde pana ajung la masina. Functioneaza pe baza senzorului de ploaie si lumina de la oglinda.

Eram curios daca se poate muta sa se aprinda faza lunga sau proiectoarele in loc de faza scurta.

Multumesc colegilor pentru ajutor!

Modificat de mariusnicolae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mariusnicolae la Octavia se poate, eu mi-am pus pe proiectoare coming/leaving home. Deci sunt aproape sigur ca se poate și pe G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ae refera la drl cand spune leaving home

Nu ma refer la lumini de zi, ci la leaving home.

Adica noaptea cand descui masina din telecomanda se aprinde faza scurta pentru 10 secunde pana ajung la masina. Functioneaza pe baza senzorului de ploaie si lumina de la oglinda.

Eram curios daca se poate muta sa se aprinda faza lunga sau proiectoarele in loc de faza scurta.

Multumesc colegilor pentru ajutor!

Pai si care e problema daca se aprinde xenonul? Se uzeaza in alea 10 sec? Eu am mers 2 ani cu faza scurta aprinsa intruna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 3.000 ron iti pui Oem pt Golf 5 toata instalatia Bixenon asta inseamna 2 amenzi+faurile si kit AM. Lupele pt halogen sunt gandite sa bata in jos pe drum, lupele pt xenon si respectiv auto-levelingul e gandit sa stea fix cat sa nu deranjeze, mai ridicate ca lupele cu halogen, de aia se tot ajusteaza in functie de inclinatie/incarcarea vehiculului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Eram curios daca se poate muta sa se aprinda faza lunga sau proiectoarele in loc de faza scurta.

Multumesc colegilor pentru ajutor!

 

 

depinde de centrala - la unele se poate face pe proiectoare - pe faza lunga, nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n el vrea CH-LH pe proiectoare/faza lunga. Din cate stiu centralele de pe GOLF 5 nu suporta aceasta functie decat pe faza scurta.

Modificat de Ener2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Golf 5 - asa este... faza lunga exclus, chiar si la modelele mai noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facuta adaptarea cu motorase normale si nu m-a oprit nimeni.  am fost si in germania, austria franta si nu am avut probleme dar am spalatoare in faruri si instalatia este oem. normal ca daca pui dealea albastre sau mai stiu eu ce porcarii sa te opreasca politia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

teoretic da, ca au motorase incluse, dar daca sunt niste chinezarii cum am nimerit eu la o mare firma de tuning din bucuresti....stai departe de ele ca n-o sa ai lumina in vecii vecilor cu ele...studiaza bine problema inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumini mai bune decât cu faruri OE nu vei avea cu altele, dar unii își pun ca arata "cul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!