Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

Nu iti focalizau bine lumina pentru ca ai pus becuri halogen, iar ele sunt concepute pentru becuri cu xenon. Eu am instalatie xenon H7 pe ele si sunt multumit de cum focalizeaza lumina, si le am pe masina de aprox 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si xenonul de 6000k dar si halogenul normal. Chiar am incercat si alte becuri in ideea ca nu se aseaza bine in soclu. Ideea e ca lupele astea nu sunt ok si de asta vreau sa le schimb ( pastrand farurile, normal). Au 3 reglaje: sus/jos; st/dr si reglaj diagonal (+z,-z). Problema lor este ca fascicolul de lumina nu e proiectat orizontal uniform ca o banda de lumina sa zic, ci in mijloc e mai ridicat, sub acest varf e punct mort (intunecat) iar in stanga/dreapta nu proiecteaza decat 2 arce de cerc subtiri. Se vede la fel fie cu xenon ori halogen! Si cand le aveam pe masina tot xenon hid aveam in ele dar crede-ma, nu vedeam mai nimic asa ca am revenit la farurile originale cu oglinda si halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine ar putea fi interesat de acest subiect, azi am demontat lupa de pe farul Depo GTi look. Mare inginerie nu e inauntru si in mod normal nu ar avea ce sa fie defect. Eu suspectez ca tabla dintre oglinda si lupa (are un nume dar imi scapa acum), nu e bine pozitionata desi nu ai cum sa o montezi altfel decat e acum. Toate cele 3 elemente ( oglinda, tablita si lupa) sunt inseriate, au serii cam la fel deci sunt compatibile intre ele! Nu inteleg de ce nu imprastie corect lumina (xenon sau halogen). Le-am si masurat! Sunt lupe de 3,2 inch. Am cam toate cotele! Poze:post-115910-14308573434268_thumb.jpgpost-115910-14308573559728_thumb.jpgpost-115910-14308573700383_thumb.jpgpost-115910-14308573812126_thumb.jpgpost-115910-1430857392777_thumb.jpgpost-115910-14308574170221_thumb.jpgpost-115910-14308574426211_thumb.jpg

post-115910-14308575273367_thumb.jpgpost-115910-143085753751_thumb.jpgpost-115910-14308575466885_thumb.jpgpost-115910-14308575567315_thumb.jpgpost-115910-14308575708592_thumb.jpgpost-115910-14308575942695_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Oameni buni, o parere despre farurile astea? Adica asa, ca si brand, imi inspira muuult mai multa incredere fata de Depo (TYC, Dectane samd.) de exemplu...

 

Insa intrebare cheie este daca merita sa strang din... si sa continui sa vanez un set de Hella Xenon look...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depo mi se pare o firma ft buna ,ba chiar mai mult au produs faruri si alte elemente ptr grupul vag. Eu am Automotive lightning ,nu stiu cat de stralucite sunt dar sunt ft multumit ,nu blurr ,nu matuite , "nu nimic" ca sa ma exprim asa ,in schimb cele hella merita toti banii parerea mea..

Modificat de georgekeemo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de pret intre oem si producator este reprezentata de diferenta de calitate. Standardele ce le cere vw/audi/mb/bmw sunt mai mari fata de ce vinde depo in mod obisnuit. Automotive lighting sunt facute de marelli nu hella, my bad.

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile din link sunt hella xenon look, sunt faine dar nu sunt pentru xenon, am avut si eu si de la becuri s-a matuit oglinda. cel mai bine merge sa iti cumperi faruri OEM si adaptezi motorasele de reglaj daca nu vrei sa cumperi autolevelingul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt faruri oem iti trebuie droser(250-300lei unu) si bec d2s(100-200lei tot unu) si daca nu vrei tiganie si adaptor de la 10 pini la 12 pt mufele de la faruri inca 200-300ron. Pt mine a fost prea scumpa investitia si am ales faruri originale+lupe morimoto bixenon mini h1+kit xenon de ultima generatie(asa il laudau) si sunt cu 3 clase peste halogen si 1-2 sub xenon oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ady.marius: nu, nu sunt Hella. Da, sunt copii dupa Hella Xenon look, insa facute de Magneti Marelli. Care culmea, se pare ca "detine" (uitati-va in coltul din dreapta, jos) Automotive Lighting, care e unul dintre furnizorii OE de faruri pentru masinutele noastre (am si eu pe masina faruri AL).

 

Hmmm... Parca nu suna rau oferta postata de mine...

 

L.E. Se pare ca defapt AL este un joint venture intre Magneti Marelli si Bosch. Nice...

 

L.L.E. Totusi, se pare ca Bosch nu mai face parte din concernul AL. AL e detinuta strict de Magneti Marelli.

Modificat de IKEA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ei bine, in sfarsit au ajuns. :icon_bounce:

 

post-136064-0-87199700-1435781019_thumb.

post-136064-0-74801700-1435781037_thumb.

post-136064-0-20453700-1435781052_thumb.

 

Au venit full echipate, cu absolut toate becurile (evident si motorasele de reglaj sunt incluse).

 

Si fiindca tot "despicam eu firul in patru" cum ca Magneti Marelli detine AL :scratch: , ei bine, iata:

 

post-136064-0-79131700-1435781072_thumb.

post-136064-0-61138300-1435781081_thumb.

 

Trebuie sa recunosc ca am avut un mic soc cand am vazut ce tip de bec are pentru pozitie (probabil nu m-am documentat eu in prealabil, suficient). Sper sa se simta cei 21W si sa se vada decent pozitia. 

 

post-136064-0-62825300-1435781091_thumb.

 

Abia astept sa le duc maine la infoliat (ca sa nu imi fac probleme de zgariat, matuit samd...), apoi puse sus pe masina si la reglat cu ele. Apoi, sa vina noaptea, "sa vedem cum se vede".  :Driver:

 

O sa primeasca si un set de Bosch Xenon Silver pe faza scurta.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa nu le pui folie, in timp o sa se strice folia si sa o dai jos e chinu dracului+ca trebuie si polish. Mai bine lasa le asa o sa se zgarie/matuiasca mult mai greu decat folia. Asteptam pozele sa vedem cum bat chiar sunt curios, la pretu ala luai faruri xenon oem echipate dar sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe astea care ti-au venit, poti pune xenon sau se matuiesc in timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict dupa geometria lor exterioara, par a fi pregatite pentru Xenon OEM (au locasurile pentru balast-uri, ar trebui doar eliminat surplusul de plastic - cam cum e in cazul barilor care sunt deja marcate pentru sensori de parcare, trebuind doar sa elimini plasticul extra pentru a putea instala senzorul). Deci trag concluzia ca si dpdv al sistemului de lupa, ar trebui sa fie identice cu cele care vin direct cu xenon.

 

Una peste alta, cu siguranta calitativ sunt peste Depo, TYC si alte marci AM, deci din nou, ar trebui sa fie "rezistente la xenon". :)

 

@mva987: principial, sunt de acord cu tine. Dar, se poate incalzi folia aceea cu aer cald si se da jos mai lesne. Adica daca merge destul de decent sa iti schimbe o folie pe geam (da, stiu, aici vb de sticla, nu de plastic), nu vad de ce nu ar merge si de pe un far. Nu vreau sa fac deloc reclama (daca se considera asa, rog un moderator sa elimine link-ul). Ideea e ca nu pare sa lase dezastru in urma ei acea folie, asa cum se vad in pozele date ca si exemplu de respectiva firma ce se ocupa cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile sunt la fel ca cele xenon oem, difera doar mufa de alimentare a lui si lupa care este mult mai slaba decat xenon oem

becu care l-ai pozat nu e de pozitie ci de semnalizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de becul H21W, da, am realizat si eu inca de aseara ca e cel de semnalizare. :tuktuk:

 

Legat de lupe, poti detalia, te rog? Eventual un link ceva? Oricum, intreb din pura curiozitate, fiindca sincer, mi se pare mult prea mult de modificat pentru a pune Xenon OEM pe o masina ce nu a venit din fabrica echipata corespunzator, asa cum imi sugera colegul mva987.

 

Evident, fiindca nu am condus inca G5 cu Xenon OEM, ma declar relativ multumit de farurile mele actuale, normale, cu Philips Extreme Vision in ele. Asadar, aceste faruri noi, ar trebui sa fie o idee si mai bune. Cel putin asa sper.  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parere sincera va rog, dintre faurile astea luate de IKEA si unele originale care erau pentru halogen si s-au montat lupe morimoto, care ar bate mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai roaga l pe colegu sa puna niste poze/video cu outputu si cutoff de lumina pe scurta/lunga, cu morimoto(bixenon) gasesti pe youtube o gramada. Inca o chestie cele ale lui IKEA din ce stiu eu sunt pt halogen iar lupele morimoto sunt facute pt xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,

 

tocmai ce le-am montat astazi pe masina si am verificat functionarea lor "la rece", adica ziua... Va dati seama ce "concluzii pertinente" se pot trage...

 

post-136064-0-19382500-1435947297_thumb.

 

@mva987: da, sunt dedicate halogenului. Sincer inca nu am inteles care ar fi diferenta intre o lupa pentru halogen si alta pentru xenon. Cert e ca farurile mele au lupe care arata asa:

post-136064-0-81815700-1435946657_thumb.

 

Dupa cum se vede, lupa are un fel de textura si mai are si o linie de "separatie" a nu am habar ce... Stie careva mai multe detalii?  :beerchug:

 

Despre poze, filmulete... La cum ar putea fi acum de dereglate, pana nu ajung cu ele la reglat, nu stiu cat de mult poate ajuta pe careva sa fac poze output-ului, in faza actuala. Cel mai devreme voi ajunge cu ele la reglat peste 2 saptamani, intrucat luni dimineata plec in delegatie toata saptamana.

 

Oricum, acum am pe ele "vechile" (au cam 11 luni) Philips Extreme Vision, varianta cu 100%. Astept Bosch Xenon Silver si cu ocazia asta, am de gand sa documentez cat de bine pot eventualele diferente intre cele 2 versiuni de halogen, care impreuna cu Nightbreaker-ele se lupta pentru titlu.  -_-

Modificat de IKEA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei bine, am asteptat sa se intunece cat de cat si am coborat pana jos sa vad "cum se vad".  :icon_bounce:  De iesi la plimbare nu am mai iesit intrucat e jale cu locurile de parcare si nu am vrut sa risc sa raman fara...

 

Nu stiu cat va puteti da seama din poza asta, dar decat deloc, am zis ca totusi...

post-136064-0-80726900-1435952667_thumb.

 

Lumina pare destul de alba chiar si asa, cu Extr.Vision.

 

post-136064-0-63224900-1435952842_thumb.post-136064-0-78405200-1435952834_thumb.post-136064-0-73819500-1435952922_thumb.

 

Mi se pare mie sau sunt aproape bine reglate inca de pe acum, eventual bat o idee prea jos? Asta din perspectiva ca din cate stiu eu, ideal ar trebui sa bata cam la nivelul capacului portbagajului masinii din fata, fara a ilumina si inauntrul ei?

 

Ma intriga aceea textura a lupei... Care o fi rolul ei? :huh:

 

L.E. Se pare ca si versiunea Hella are aceasta textura precum si acea "linie de separatie"...

 

Careva cu Depo/TYC/Dectane, poate va rog sa confirme/infirme prezenta acestei texturi? Desi in postul #503, se vede ca nu lupa respectiva nu are textura...

 

L.L.E. Se pare ca si versiunea xenon are acea "linie de separatie", dar e plasata pe le mijlocul lupei, nu in zona ei superioara, cum e cazul la Xenon Look. 

 

Ma distram de minune uitandu-ma de ex la ignitere (pagina 3). Fix acelasi item, cu exact acelasi PN, daca este "original VW" costa dublu fata de cazul in care e vandut sub brand-ul Magneti Marelli, desi pe amandoua, evident e marca "AL". :biggrin:  Idem la faruri si exemplele ar putea continua...

Modificat de IKEA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am TYC cu becuri D2S, balasturi oem si nu au nici textura nici linia aceea de separatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nemaiputand rabda de curiozitate (si fiind destule locuri libere de parcare :D) am iesit la o mica proba. Ei bine, cred ca acea linie de separatie din lupa, are treaba cu separatia luminii de intuneric. Masina era cam la ~2m de respectiva poarta.

 

post-136064-0-73169100-1436042500_thumb.post-136064-0-05098800-1436042512_thumb.post-136064-0-53916000-1436042522_thumb.

 

Dupa cum banuiam, farurile bat mult prea jos (pentru gusturile mele). E posibil ca vechile faruri sa fi fost reglate o idee prea sus (mi-am luat cateva flash-uri, dar cel mai probabil erau din cauza Extreme Vision, la cat glare au), dar chiar luminau la distanta considerabila, a.i. chiar nu simteam in mod deosebit nevoia de faza lunga. In configuratia actuala, cu ele nereglate corespunzator, acea separatie brusca a luminii de intuneric, la ~20m in fata masinii, imi da o teribila senzatie de nesiguranta.  :eek:

 

post-136064-0-71503300-1436042533_thumb.post-136064-0-77607900-1436042542_thumb.post-136064-0-04965100-1436042557_thumb.

 

Cand revin din delegatie, urmeaza o vizita urgenta reprezentanta VW, la reglaj. Vedem dupa cum arata rezultatele.

 

Ce mi s-a parut misto, este acest efect optic "cauzat" de lupe.

post-136064-0-93503000-1436042547_thumb.

Modificat de IKEA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

A auzit cineva de acest (sper a nu se considera reclama) producator de faruri?

In fotografii arata bine dar eu nu am auzit de el.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope. Personal, nu am auzit de acest brand. Sincer pretul e exagerat de "dubios". Mai bine mai pui ceva in plus si iei "macar" o pereche de Depo. Daca nu gasesti review-uri despre ele (review-uri credibile), la cat de importante sunt pentru siguranta ta, ti-as sugera sa zici "pas"...

Modificat de IKEA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat si mi-au spus ca este producator din Vietnam fara a-mi spune care asa ca o sa spun pas. Multumesc pentru indicatii.

Mai am o nelamurire si anume farurile Depo sunt aceleasi pe care le au Dectane? Am auzit acest lucru de la un vanzator si parca nu-mi vine a crede...

Spunea ca ce vinde Dectane e produs de Depo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

 

Imi poate spune cineva codurile pentru farurile Depo cu lupa?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!