Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

nu exista...farurile sunt facute pt halogen, cel putin depo ale mele erau dedicate pt halogen, chiar scria pe ele ca e interzis xenon pe ele, iar vanzatorul sustinea intruna ca degeaba scrie acolo asa, sa pun xenon daca vreau sa am lumina......cu riscul de a ma repeta - niste cacaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sebip, nu am deloc asteptari modeste sincer, daca te uiti putin pe topicul meu o sa vezi ca nu fac rabat de la calitate la tot ce investesc in ea. Dar daca aceste faruri imi focalizeaza bine lumina pe asfalt si nu deranjeaza ceilalti participanti la trafic, de ce nu as fi multumit de ele?

Legat de problema colegului cu problema motorasului de la stergatoare, daca isi monteaza un kit xenon cu balast terminator slim, este posibil sa scape de problema arderii motorasului. Colegul Alex Jaf ii poate explica mai bine ce i se potriveste lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce zici..doar am vrut sa te fac sa intelegi ca nu intodeauna lucrurile is roz.

Si sa continui offtopicul daca imi garanteaza in scris ca imi plateste motorasul si manopera ma gandesc serios sa revin la csenoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, incearca sa montezi becuri H7 Osram Nighbreakers sau Philips Extrem Vision si fa o reglare a farurilor la un service sa vezi ce se intampla.

Nu vreau sa arunc cu noroi in nimeni, dar, din experienta mea, becurile de benzinarie sunt niste lumanari/chinezarii obosite.

Modificat de mariusnicolae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius am.avut philips extreme vision si am facut reglaj la faruri. Ce e drept ceva imbunatatire este dar f mica. Ma crezi ca in 2 luni mi sau ars amandoua:(( si am zis ca nu mai dau bani degeaba si am luat din omv cele mai ieftine...cum zice sebip daca cineva imi garanteaza ca imi pune xenon fara arderea motorasului i platesc oricat ar fi numai sa lumineze ceva ptr ca e f inervant sa nu ai lumina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te cred, stiu cum e....am patit sa mi se arda becurile la logan cand ma intorceam de la mare si am venit pana acasa cu lumanari de benzinarie 600 de km.....a fost cel mai greu drum din viata mea.....cand am ajuns acasa mi-am cumparat Philips-uri si pe alea l-am aruncat direct la gunoi.

Din ce spui e clar ca sunt farurile naspa. Nu poti sa le dai inapoi de unde le-ai luat si sa mai pui o diferenta pana la niste faruri mai bune: stiu eu, Hella, Bosch, Valeo?

Modificat de mariusnicolae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, incearca sa montezi becuri H7 Osram Nighbreakers sau Philips Extrem Vision si fa o reglare a farurilor la un service sa vezi ce se intampla.

Nu vreau sa arunc cu noroi in nimeni, dar, din experienta mea, becurile de benzinarie sunt niste lumanari/chinezarii obosite.

Pot sa confirm ,aseara am pus Osram Nightbreakers si am reglat si farurile ,manual (motorasele nu sunt conectate) mentionez ca am faruri cu lupa Automotive Lightning  parca se numesc ,cu lupa dar fara xenon si am dus doar becul H7 , se vad bomba ,fara niciun fel de  problema ,mai ales acum iarna pe zapada se vad extraordinar. recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile AM ale firmelor Tyc,Depo,Dectane,Fk niste ieftineli facute din plastic de proasta calitate care se matuiesc repede, care rasufla pe la incheieturi si se aburesc imediat. Decat astea mai bine va puneti lupa de sticla in farul normal si o sa vedeti mult mai bine. Si cam toate sunt facute special pt bec cu halogen!! Cati bani dai atat face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Eu am faruri Depo cu lupa de 2 ani pe masina si nu am nici o problema.Cand le-am montat pe masina am fost la un service si le-am reglat si de atunci nu am umblat deloc la ele.Pot spune ca sunt foarte multumit de ele ! Apropo dupa 2 ani arata ca noi , deci nu s-au matuit .Nu vreau sa le laud ,dar daca nu eram multumit de ele le puneam inapoi pe cele stock pe care pe tin in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus Depo si Tyc paralel cu farul original Valeo (masina frantuzeasca) si se vedea diferenta, dectane si fk si mai rau. Daca le pui pe langa Hella nu se compara, de aia e si diferenta de preturi. Asta e parerea mea si experienta mea cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat sa dati banii pe toate panaramele de faruri mai bine cumpatati un set de faruri xenon oem la care adaptati motorasele de faruri normale si nu se mai arde nici integratul de la motorasul de stergatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa montezi un set de faruri oem iti trebuie alta centrala electrica, balasturi si becuri D2S si cand o sa afli pretul lor o sa te dezumfli instant. Cel mai bun raport pret calitate il au farurile Hella Xenon Look, cu bec H7, si sunt doar 350 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit faruri complete cu balast si becuri  la 600 lei centrala electrica 150 lei deci merita cautat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un link? Sau le ai luat deja sorin:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am luat, astept si eu linkul cu farurile, mi se pare foarte mic pretul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca a gasit in dezmembrari, asa am gasit si eu cu 200e faruri+bec+droser OEM dar mi le-a suflat cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.youtube.com/watch?v=lUw9jQx5Pf0

 

Retrofitlab

Cel mai bun raport calitate pret imho.

 

Pentru legalitate deplina se poate comanda doar lupa si ornamentul si in loc de xenon se poate instala o pereche de Osram Nightbreaker Unlimited H1.

Modificat de dlbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta e scump, cel mai ieftin este cu manopera proprie+lupe bixenon morimoto (fara angels eyes) 2.5"-3" (190-250 lei)+ mastic special faruri (30-50 lei), asta e metoda cea mai ieftina care am gasit-o eu. Cu combinatia asta o sa aveti faza lunga si pe lupe si pe halogenul masinii. 

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un far la 400 lei varianta oem. Mia zis ca este cel.automotive lighting cu lupa bixenon. M am gandit sa il iau si cu timpul sa caut si perechea lui.este ok ca si pret? Pe acesta pot pune xenon? Cineva care sa ma lamureasca va rog. Am explicat problema mea : acuma pe masina am cele facute de marca deppo si nu vad nimik cu ele si vreau sa le schimb.cel care vreau sa il iau este ok sau exista si altele mai bune ... Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automitive lighting sunt cele mai bune  (oem) problema este ca nu se potriveste mufa electrica si ca sa poti sa il faci functional iti trebuie niste adaptoare  de la mufa 12 pini la 10 cum ai tu, motorasele nu le poti face sa functioneze pentru ca sunt pe alt principiu de functionare fiind comandate de un calculator autoleveling

eu mi-am pus astfel de faruri pe masina si am adaptat motorase normale  si merg perfect,  nu  se compara nici cu hella xenon look

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am masina din semnatura. La ea am montate faruri normale ( din fabrica ) . Ce becuri recomandati  (cat de cat bunicele) pentru a avea lumina alba? De asemenea, la proiectoare se monteaza becuri cu lumina alba (este legal) ? Daca da, ce becuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Răspunsul ii: pentru ca Depo. Problema nu ii becul, sau csenonul ci calitatea farului si a lupei. Daca chiar vrei lupa ori cauti Hella sau OEM ori ceva custom.

Subscriu!

Eu am cumparat de 1 an jumate farurile Depo cu lupe "gti look"! Le-am montat atunci iar rezultatul a fost dezastruos!!( se pot vedea in acest topic poze urcate de mine la vremea respectiva). De atunci le tin in cutie, sunt practic nefolosite. Ieri m-am trezit insa plin de speranta si determinare si am incercat sa le reglez cumva....poate poate le dau de cap. Am incercat diverse becuri si reglaje. Nu focalizeaza/ nu imprastie lumina cum trebuie! Am demontat lupele din far ( 4 surubele), le-am curatat frumos, pus la loc! Degeaba!

M-am convins ca lupa sau poate oglinda din spatele lupei nu e ce trebuie! Defect de fabricatie? La amandoua? Greu de crezut.

Acum, daca tot am farurile, m-am gandit sa cumpar o pereche de lupe sa le schimb dar nu stiu de care si de unde:). Ma gandeam la mini morimoto dar am vazut ca alea se infileteaza cumva in oglinda farului fara lupa. Nu stiu insa daca au posibilitatea de a fi prinse pe acel element din plastic ( ce vine undeva la mijloc intre oglinda lupei si lupa propriu-zisa) care asigura reglajele.

A schimbat cineva lupe pe far depo? O recomandare de model lupe ar fi super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!