Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

 

Vreau sa schimb farurile originale ale masinii cu unele Hella xenon look. Tot cautand pe net am gasit cate doua variante si pentru stanga si pentru dreapta ce au coduri diferite.

Descrierea lor este aceeasi. Imi poate spune cineva daca sunt diferente intre ele si daca da care s-ar potrivi la mine?

 

Mai jos codurile:

 

Pentru stanga   1EL 009 476-011 si 1LL 009 476-031

Pentru dreapta: 1EL 009 476-021 si 1LL 009 476-041

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti de 4300k ca de fabrica pe canbus!

Trebuie sa cauti mai mult!!! am montat sute

Numa ca trebuie neaparat spalatoare de faruri sa fie mai legale ...

Si da farurile gti look se potrivesc la mufe fara modificari

Tind sa cred ca nu exista diferenta intre becurile xenon de golf si cele de jetta asa ca sunt 4100k nu 4300k philips (cel putin in cazul meu) d2s.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Ma poate ajuta cineva pentru a lua o decizie in ceea ce priveste codurile farurilor mentionate mai sus?

 

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt nou pe forum si am o intrebare legate de farurile cu lupa pentru un Golf 5. As dori sa fac un upgrade si am vazut ca am 2 posibilitati. Ori cumpararea unor faruri cu lupa sau montajul lupelor in farurile masinii. As merge pe a doua varianta pentru ca sunt mai ieftine. Legat de becuri merita instalarea unei instalatii xenon aftermarket sau sa merge pe becuri halogen cu tenta alba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fabolous_gg

In primul rand nu cred ca o sa gasesti becuri halogen cu tenta alba, tot spre galben tind toate, poate-poate se apropie ca echivalenta cu 4300k xenon cel mult.

In al doilea rand merita o instalatie xenon aftrmarket, dar sa fie de calitate sau recomandate plus montajul unor lupe in faruri, fara lupe este destul de deranjant pentru ceilalti xenonul, mai ales cel alb 5000-6000k...Conditia principala este ca masina sa fie dupa 2008 inclusiv, altfel din cauza instalatiei de xenon ti se arde un integrat la motorasul de la stergatoare...si te trezesti cand ti-e lumea mai draga fara stergatoare.

Farurile cu lupa de-a gata ar fi ideale, dar sunt destul de costisitoare, aici vorbind de cele Hella Xenon Look si mai era inca un model cu lupa tot de la Hella (nu-i mai retin numele) care costa peste 300E. Alte branduri nu cunosc sa fie mai calitative ca Hella sau Visteon care sunt marci OEM pentru Golf.

Modificat de george99xxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Celis este al doilea model de faruri de la Hella, dar eu iti recomand sa iti montezi un set de lupe bi-xenon in farurile oem fiindca iesi cel mai bine la raportul pret - calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exact la asta ma gandeam. Masina e chiar 09/2008 deci ma bucur sa aud ca nu sunt probleme daca o sa instalez xenon aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie mare la instalatia cu xenon AM.... astea sunt pacatoase in general... iti pot strica mai multe module de pe masina.

 

exista kit-uri - gen Terminator, etc... care minimizeaza acest risc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Vreau sa schimb farurile originale ale masinii cu unele Hella xenon look. Tot cautand pe net am gasit cate doua variante si pentru stanga si pentru dreapta ce au coduri diferite.

Descrierea lor este aceeasi. Imi poate spune cineva daca sunt diferente intre ele si daca da care s-ar potrivi la mine?

 

Mai jos codurile:

 

Pentru stanga   1EL 009 476-011 si 1LL 009 476-031

Pentru dreapta: 1EL 009 476-021 si 1LL 009 476-041

 

Multumesc.

Tie iti trebuie astea din cate stiu : 011 si 021 (sunt pentru circulatie pe partea dreapta a drumului). Cele cu 31 si 41 sunt pentru UK. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc cartman 11.

 

Am cautat si pe catalogul online de la hella si asa este cele cu 011 si 021 sunt pentru traffic pe partea dreapta iar cele cu 031 si 041 sunt pentru traffic pe stanga.

Mai jos link-ul de la hella, poate mai ajuta si pe altii.:

 

http://www.hella.com/toc/en/321AFD2764DE6E163707F70F656456E3.srv;jsessionid=321AFD2764DE6E163707F70F656456E3?view=VIndexFramesetJsp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, un sfat va rog: Am un jetta din 2010 cu faruri normale ( fara lupa) .As dori un upgrade sa fac : sa pun faruri depo modelul asta : http://tinyurl.com/phfpmll si apoi un kit xenon aftermaket sau sa montez lupe in farurile actuale si xenon dupa? Ma intereseaza mult aspectul si calitatea.... Cele cu led-uri dau o nota de ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare! si eu as vrea pe un golf 5 angel eyes si un kit xenon :D si am o curiozitate :D trebuie omologate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

o intrebare se poate monta lupe d2s originale in faruri hella xenon look. pun aceasta intrebare deoarece am cumparat faruri originale r32 si as vrea sa renunt la autoleveling si sa pot folosi motorasele de reglaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile Hella xenon look au cod de produs? Ca mi-a facut cineva azi o bucurie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod Hella:
far stanga: 0 31 212 221
far dreapta: 0 31 212 222

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna, detin un golf 5 si mi am montat farurile cele cu lupa marca depo. Vreau putin ajutor din partea voastra. Pe faza scurta nu vad absolut nimik mai mereu merg cu faza lunga de multe ori si prin oras. Pot sa pun ceva xenon sau ce sa fac. Masina e 2005 am citit despre problema cu motorasul stergator. Deci alte solutii mai am? Multumesc ptr intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea nu sunt faruri, singurele faruri sunt alea originale, am incercat si eu sa schimb farurile si m-am sucit in ultima clipa, nici nu se reglau, erau niste cacaturi, nu faruri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Răspunsul ii: pentru ca Depo. Problema nu ii becul, sau csenonul ci calitatea farului si a lupei. Daca chiar vrei lupa ori cauti Hella sau OEM ori ceva custom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbiti din auzite, induceti oamenii degeaba in eroare. Eu am pe masina farurile Depo Xenon Look cu instalatie xenon H7 6000k si lumineaza perfect, focalizeaza uniform lumina pe asfalt, nu orbesc ceilalti participanti la trafic, iar reglajele au fost facute fara absolut nici o problema.

Singura asa-zisa problema pe care o au este condensul pe care il fac la temperaturi scazute, dar problema asta am vazut ca apare si la farurile oem.

Modificat de Sor!n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El nu vorbește din auzite...le are pe mașina si ii nemultumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiGanea24 este nemultumit de cum focalizeaza farurile lumina pentru ca are becuri cu halogen montate, iar farurile sunt concepute pentru becuri cu xenon. Daca isi va monta o instalatie xenon can bus situatia se va schimba radical.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbiti din auzite, induceti oamenii degeaba in eroare. 

Ai citit macar ce am scirs? sau te trezesti vorbind aiurea, am avut aceste glume de faruri timp de 2 zile, dupa care cand am vazut ce plastic ordinar si ce suruburi de reglaj, care nici nu se miscau, ce sticla de 2 lei au...le-am dus inapoi urgent. Deci sfatul meu nu aruncati banii pe rahaturile astea cu nume de faruri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit, normal, dar ma faci sa cred ca nu ai avut Depo, ci ceva chinezarii no name care aveau doar ambalajul de Depo. Ale mele se regleaza perfect, si de 2 ani de cand le am pe masina nu am avut nici o problema tehnica cu ele. Tu ai ramas cu.un gust amar de la un set de faruri, defecte, cel mai probabil, iar acum generalizezi ca asa sunt toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca te faci ca nu intelegi:

1. Ca unul care am cauta si comparat prin vedere si citire de review-uri daca vrei faruri cu lupa din prisma calitatii alegi OEM sau Hella Xenon Look. Si eu pot spune in stilul tau ca ai nimerit faruri buna sau ai asteptari modeste. Farul Depo cu lupa ii facut, ca toate celelalte, pentru becuri H7. Deci cu becuri ar trebui sa fie racheta, nu cu csenoane.

2. Pe modelele 2004-2005 csenoanele ardeau motorasul de la stergatoare parbriz. Nimeni nu are o explicația. Ca sa nu imi spui ca vorbesc din auzite iti pot atasa factura. Cine vinde csenoane cunoaște problema asta. Am mai vrut sa cumpar csenoane, toata lumea isi lauda marfa, dar nimeni nu imi garanta ca nu imi arde motorașul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sunt nemultumit de cum focalizeaza farurile si am montate becuri h7 cele normale din omv le am cumparat. Cum zice sorin poate farurile sunt facute ptr a avea becuri cu xenon dexi sunt putin depasit de situatie. Daca eu imi voi monta o instalatie can bus nu o sa am probleme cu motorasul de la stergator? Eu am avut pe farurile de fabrica cele simple fara lupa am avut xenon after. Si dupa instalarea lui sa ars motorasul si a trebuie sa investesc alti 200 lei pe motoras. Va multumesc ptr ajutor. Chiar am nevoie noaptea nu vad nimik.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!