Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

OEM stiu ca sunt D2S.

Nu merita costurile celor oem daca nu se ia si instalatia de autoleveling.

L.E.:@ Araym, buba la xenon look e de fapt instalatia de xenon care este aftermarket, nu farul in sine.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai si cum nu exista bec cu xenon oem H7, vor trebui chinezisme sau halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau adaptoare H7->D2S, cum zicea Florin intr-un post pe forum. (nu-l gasesc, momentan)

Oricum, a cumpara un set de faruri Hella si a achizitiona, ulterior, toate piesele necesare pentru a face tranzitia la Xenon OEM costa mult mai mult decat daca s-ar lua, de la bun inceput, un set OEM, cu auto-leveling, etc.

PS: Dupa cum ziceam si mai sus, eu am halogen pe faruri de 3 ani, iar diferenta de la halogen+farurile cu oglinda la halogen+hella e enorma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nici macar factura nu imi daduse domnul Andrei Pascu, ca asa se numeste, cand i-am cerut banii facea balet ca de ce a mai facut factura, ca una alta, dar cand i-am zis sa imi dea factura a zis ca nu merge imprimanta. Trecand peste asta, am vazut ca becurile din farurile pe care le luasem erau negre si afumate, deci clar farurile se mai plimbasera pe vreo masina. EVITATI afacerile cu acest magazin, firma ce-o fi ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am scris mai sus, ca imi dadeau ce faruri vroiau ei, nu ce am vrut eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista adaptor H7 -> D2S? Am gasit pe Okazii un set de faruri bi-xenon cu becuri D2S la 1399 lei si mi se par convenabile, dar nu scrie ce marca sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un link aici :icon_thumleft: .

La 300euro probabil sa fie sh oem, not bad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar nu sunt oem pt ca "Farurile contin motoras de reglare"

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat in anunt ce marca sunt, acum astept raspunsul.

P.S.: Sunt marca TYC, si mi-a spus ca le lasa la 1300 lei daca sunt interesat. Merita sa le iau si sa pun adaptor de la becul H7 la D2S? Probelma este ca nu am citit nici un feedback despre TYC, si nu am incredere in marca asta.

Modificat de Sor!n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cam proaste.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, apropo, eu am vazut pe toate farurile astea chinezesti care cica sunt dectane, ca scrie clar de tot sub bec pe carcasa " not allowed HID", deci atentie care vreti sa puneti xenon ca s-ar putea sa nu reziste la caldura si sa se topeasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut experiente foarte nasolate cu farurile TYC. Una din masini am lovit-o in parcare si i-am schimbat bara , capota si farurile. Deoarece nu aveam casco i-am cumparat faruri TYC. Ele aratau foarte bine pe masina dar din pacate au fost imposibil de reglat deoarece nu imprastiau lumina ca un far original (nu faceau dungile alea __/__/ ci faceau un fel de punct de lumina in fata fiecarui far).

La urmatoarea masina la fel am spart unul si l-am schimbat tot cu TYC sperand ca poate o sa fie mai bun. Din pacate a fost chiar mai rau deoarece primele bateau in jos si nu puteau fi reglate dar cel nou batea in sus orbind soferii si la fel nu a putut fi reglat.

Nu recomand deloc marca asta.

@woozie cred ca becul cu descarcare in xenon e mai rece decat cel cu filament cand e aprins deci mai de graba s-ar topi farul cu bec H7 in el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cartman11 , parerile sunt impartite, unii zic cum zici tu si cum credeam si eu, iar altii spun exact invers, eu doar am mentionat ce scria pe farul "dectane" taiwanez, acum fiecare face ce crede

apropo, sa nu confunzi cu consumul care intradevar la xenon de 35w e mai mic decat la halogen de 55w, dar cu caldura mie mi se pare ca se incing mai tare lupele mele acum decat o faceau inainte cu halogen, ramane de vazut in timp

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Ego, farurile Hella Xenon Look au pozitia in banda de jos, langa semnalizare, la fel ca si cele OEM.

post-21205-0-20476300-1352227657_thumb.j

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Atunci este vreo diferenta intre oem si xenon look?

Ai pus halogen?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inafara de becurile folosite - nu, nu e nicio diferenta. H7 vs D2S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci parerea mea e ca merita din plin. In primul rand sunt Hella teoretic ar trebui sa aibe o calitate buna, apoi nu difera de cele oem si sunt mai ieftine. Mai mult merg si cu becuri de halogen care sunt mai ok ca pret si daca nu ai autoleveling.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au H7 pe ambele faze si w5w pe pozitie.Le am de trei ani si merg foarter bine.Folosesc Osram night breaker pe scurta si Philips extreme power pe lunga.

Nu am probleme cu lupele, nu tremura ,cum spunea cineva mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, cum stai cu faza lunga?

A mea cam bate in copaci, si nici nu se poate regla.... :sly:

Pe de alta parte, noaptea la drum e suficienta faza scurta. Nu stiu cum, dar disperseaza foarte bine fasciculul de lumina pe drum. De-asta si spuneam, cu o pagina in urma, ca diferenta intre farurile OEM cu oglinda si Hella Xenon Look e enorma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucrez in domeniu.Comercializez asemenea produse si recomand Depo .Am si pe masina personala la care am adaugat xenon de 4300K.Rezultatul este foarte bun doar ca am circulat pe drumuri cu multe pietre si nisip asta iarna si ma pragatesc de o polishare. Mi-au trecut prin mana sonar , dectane , fk .... sunt mult mai slabe iar lupa este de toata jena.Confirm de au spus colegii , la dectane in certificatul de garantie din germania scria ca se pierde garantia la instairea HID (xenon) Am avut si DEPO cu HELLA look prin mana , exact ca cele originale doar ca aveau bec D2S si se reglau tot din motorase.Cine nu are bani de Hella originale ii recomand DEPO , lupa de foarte buna calitate.

PS: sunt pe fuga.scuze daca m-am repetat sau pentru eventualele greseli gramaticale.

Modificat de sudberlin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Araym, se regleaza din suruburile de pe far, cu farurile ridicate la maxim.

Reglarea se face si la scurta si la lunga in acelasi timp, din cele doua suruburi cu o cheie imbus.Nu exista reglaj separat pentru faza lunga.

Din interior, de la buton, se coboara doar scurta.

Ale mele bat perfect, dar le-am reglat la service.Nu cred ca se poate "la ochi".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!