Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

caut si eu un set de faruri care sa aiba leduri drl, lupa pe scurta cu H7 si oglinda pe lunga, semnal si eventual pozitie, oare exista ce caut eu ? daca cineva stie il rog sa ma anunte si pe mine, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

Am cautat faruri pentru masina mea xenon look si am gasit fabricate de dectane si de depo cam la acelasi pret (aprox 250 E perechea). Intrebarea mea este care ar fi mai bune din punct de vedere al iluminarii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bazarul 4 tuning vinde un baiat din suceava. Ti se par mai bune calitativ cele depo decat cele dectane ? Ideea e ca nu as vrea sa le montez si noaptea sa nu vad nimic in fata masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt decis sa le iau pe cele Dectane la 219 euro pentru ca mi se ofera garantie si firma care le vinde are sediul in Bucuresti, in cazul in care voi avea vreo problema cu ele sa pot sa-i trag la raspundere. Iar d.p.d.v calitativ, ambele sunt nemtesti si nu cred sa existe vreo diferenta de luminozitate intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai poate ne imprietenim si care le cumpara primul i le arata celuilalt : )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare grija de unde le luati.Daca vreti mai multe detalii astept PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ subberlin: Acesta este site-ul : http://www.dectane-r...detalii=4978690 Iar legat de comanda, cei de la Kit xenon tuning sunt distribuitorii Dectane si le au deja pe stoc, deci nu cred sa apara vreo problema.

Modificat de Sor!n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati cuminti ca am vrut eu sa iaufarurile si sunt niste bombe curate, nici macar nu au trecut pe langa dectane, sunt niste chinezarii ordinare de 2 lei la care le cad clemele si becurile, o sa plangeti dupa bani, iar referitor la kitxenon, cand am vrut sa imi schimbe farurile, imi pare rau ca trebuie s-o spun dar TREBUIE ca sa nu ia si altii teapa, omul mi-a dat alte faruri, alt model, zicea sa le iau pe toate 4 si sa fac din ele 2 bune, nu mergeau motorasele din far, zicea sa le scoata pe ale mele de pe masina, pai eu cumpar 2 faruri ca sa repar din 4 sa fac 2? deci mare atentie in special la acest vanzator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acolo le vazusem si eu si am mai vazut pe http://www.coastadee...ook_chrome.html asemanatoare si pe forumul 4 tuning mai vinde cineva unele depo tot xenon look si tot cam la banii aia.

problema la mine e ca am un far care are oglinda rupta in interior pe faza scurta care nu mai merge reglat si am zis ca daca tot trebuie schimbat am zis sa le schimb cu astea.

pe autokarma un far hella normal pt gti e 800 de lei si unele klokenmuler sau nu stiu cum 300. am mai avut o problema asemanatoare pe fosta masina si am luat tyc si au fost foarte nasoale - nu au mers reglate in nici un fel si unul batea la 30 cm in fata masinii si unul in copaci.

daca este asa cum zice Woozie cred ca o sa raman la cel de 800 de lei.

daca aveti sugestii sunt binevenite : )

Modificat de cartman11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cine nu crede il sfatuiesc sa mearga pana la ei sa vada ce cumpara inainte de a da banii pe ele pentru ca eu dupa aceasta experienta am preferat sa imi desfac farurile originale si sa le modific decat sa iau rahaturile alea care n-au nici o legatura cu dectane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau sa mergem pe varianta Depo xenon look, poate la acestea nu vor exista probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pierzi look-ul oem, iar acea dunga pe mijlocul farului nu mi se pare tocmai fericita.

+1 pt Hella XenonLook

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat, nu arata foarte bine si din ce am citit se arde repede neonul de la pozitie, dar m-a atras pretul bun. Am gasit pe Amazon farurile Hella xenon look la numai 258 $, si mi se pare suspect de mic pretul. Uite link-ul: http://www.amazon.com/HELLA-010168011-Volkswagen-Headlight-Assembly/dp/B002MOALT2/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1351799189&sr=8-9&keywords=headlights+hella+xenon+look+golf+5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot posta in aria Cutia Neagra, insa va recomand aici - NU luati nimic de la Kit Xenon Tuning (au sediul intre Budapesta si Tineretului, Valerian Prescurea parca).

Am facut marea greseala de a cumpara o bara de la ei, in urma cu un an. Era impaturita in folie mata, i-am rugat s-o desfaca, sa o vad si au refuzat. Cum pe altundeva nu gasisem, am zis ok, da' macar sa taie o parte, acolo, sa fiu sigur ca nu primesc un sac de cartofi. Intr-un final, taiasera o bucata, am vazut un colt de bara, am achitat, am dus bara la masina, am pus-o frumos - pe bancheta din spate - si m-am apucat sa tai folia, cu un cutter.

Mare a fost mirarea cand am vazut ca bara era crapata, in jurul numarului, locul de catadioptru facea parte dintr-un crater imens si coltul barii din aceeasi parte era julit, de parca smirgheluise cineva vreo 2-3 cm din bara propriu zisa.

Am mers inapoi cerandu-le o alta bara, dar au dat-o in SF-uri, zicand ca ei mi-au dat o bara buna, ca eu am schimbat bara, ca vreau sa-i fraieresc, etc.

Am vrut sa ma angrenez intr-un scandal monstru, insa a trebuit sa plec pentru un timp din Bucuresti, cu probleme personale, si am uitat total. Iar cand m-am intors, se mai calmasera spiritele.

Morala: de obicei, atunci cand un om iti raspunde la salutul oficial "buna ziua" cu "servus, pustiule", ceva pute - in sensul ca daca lipseste respectul, nesimtirea e ca la ea acasa.

Revenind la ontopic: Eu am farurile Hella Xenon Look pe masina de 3 ani, echipate cu becuri halogen. Nu am avut nicio problema cu ele, nu s-au aburit niciodata, iar vederea e mult mai buna decat vechile faruri - cele oglinda. Le-am cumparat cu ~400 Euro, insa si-au facut toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca varianta de la Dectane, aka Kitxenontuning guy, cade. Ce-mi recomandati in acest caz, in afara de ebay? Ma refer la Hella Xenon Look.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ebay sunt cele mai ieftine, la 329 euro Hella xenon look, pe site-urile de la noi sunt scumpe. Si ar mai fii o varianta cele Depo xenon look la 250 euro, care sunt peste Dectane calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la un alt magazin, asta e sugestia mea.

Si o spun strict din punctul de vedere al eventualelor probleme ulterioare. Stiu eu..zgarieturi, aburirea farurilor, crapaturi, etc. Cu oamenii - daca pot fi numiti oameni - astia, nu ai sanse s-o scoti la cap, in ciuda faptului ca, in cazul meu, vina le-a apartinut 100%!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Sunt cetatean european si am drepturi" zicea o reclama la TV...Du-te cu OPC-ul peste ei, vezi ce mai zic atunci. Presupun ca ti-au dat factura, nu?

Tot nu sunt lamurit care e diferenta intre cele OEM si astea Xenon Look...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ma corecteze cineva daca gresesc, dar xenon look stiu ca are pozitia in oglinda pt faza lunga pe cand cele oem au pozitia langa semnalizare, sub lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A trecut mai bine de un an de la nefericitul eveniment si am preferat s-o las asa.

Hella Xenon Look au pozitia langa semnalizare, in continuarea dungii de sub far.

Diferenta intre ele, din cate stiu eu, consta in tipul becurilor folosite.

Oricum, cert e ca poti regla faza scurta pe inaltime (la Hella). Stiam ca e si o buba cu instalatia electrica a masinii daca montezi becuri xenon pe farurile Hella, dar nu ma pricep prea bine. Intelesesem ceva de prajitul instalatiei electrice sau arsul motoraselor de stergatoare..

Modificat de Araym
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!