Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

Si eu am schimbat farurile cu unele Depo dayline si sunt super multumit. Semnalizarea originala fata este destul de subtire si destul de slab vizibila. Acum am semnalizarea sus in far, unde era inainte faza lunga si acum pot sa semnalizez toata ziua.

:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze se poate? eşti mulţumit de vizibilitatea pe carosabil la faza scurtă/lungă?

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bobby_19 ... frumoase faruri ... poti sa imi dai detalii despre achizitionare aici sau pe pm ....

Multumesc !

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari Bobby.

nici nu ma gandesc sa nu fi multumit...nu ai cum...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaura pt. firele de la xenon am dat-o prin partea de jos a farului(a se vedea in poza atasata), acolo unde este un locas identic cu cel de la farurile xenon originale. Mi s-a parut mai OK asa, nu se mai vad firele si e mult mai usor sa schimbi becul.

Farurile nu se aburesc deloc si nici nu s-au aburit niciodata.

Droserele + anulatoarele de erori le-am prins undeva sub far.

post-32626-1272609684_thumb.jpg

Modificat de Bobby_19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vw11wst foarte multumit de vizibilitate, mai ales ca am schimbat si becurile originale cu unele osram cool blue.

am sa pun si ceva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata cu aspectul lor aprinse, pozitie, apoi pozitie plus faza scurta, pentru faza lunga e simplu ca se regleaza din interior cat de sus vrei sa bata.

Deocamdata cu aspectul lor aprinse, pozitie, apoi pozitie plus faza scurta, pentru faza lunga e simplu ca se regleaza din interior cat de sus vrei sa bata.

Mai sunt si altele dar sunt facute cu un aparat foto si depasesc limita admisa.

post-31175-1272653661_thumb.jpg

post-31175-1272653687_thumb.jpg

post-31175-1272653697_thumb.jpg

post-31175-1272653708_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

obligatoriu bec de semnalizare cu aspect cromat...:icon_thumright:

Modificat de kalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

şi să vedem o poză şi cu proiecţia luminii pe un zid ... să vedem c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa pun si eu o poza cu noile faruri:

post-21103-1272870781_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nice... :D

cat timp a durat montajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo o ora...dar asta pentru ca am "skill" negativ. Am ales varianta sa nu dau jos bara fata, dupa filmuletul de la Dectane. Singurele probleme le-am avut cu scosul mufelor din faruri (lipsa de spatiu), si cu gasitul pozitie exacte la scoaterea farurilor, dupa ce am desfacut toate surubelele! Acuma am ajuns in faza de a cauta ceva xenoane. Am reticente pentru ca eu am avut ars motorasul de la stergatoare, si ca unul care m-am ars odata...acuma suflu si in iaurt! :)

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anulatoarele de Erori fac o treaba excelenta. ;) Testat la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa vreau sa fac si eu, fara sa demontez toata bara

da sunt bune anulatoarele... dar atentie la calitate! ale mele dadeau rateuri asta iarna, cam inghetau din cand in cand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Cu aspect cromat vrei sa spui aparent alb? Se poate si asa dar deocamdata imi place foarte mult cum se reflecta galbenul simplu in oglinda.

Am sa atasez poze si cu luminozitatea lor, numai sa gasesc o zona intunecata, prin cartierele marginase sau undeva la sate, ca orasul meu e luminat seara ca si Las Vegas-ul.

:)

Odata cu montare si xenon in lupa sper sa vad si eu ce nu le convine la anulatoarele mele de erori ca uneori se sting ledurile si nu apare nici o eroare de bec ars sau ceva.

O zi buna si faruri de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am postat acest lucru anterior, dar

Modificat de vw11wst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile se pot probabil lega la semnalizari, dar atunci lumina nu va mai fi una galbena cum cer prevederile legale ci una alba, care in loc sa fie aprinsa tot timpul pe pozitie s-ar aprinde numai la semnalizare schimbare directie.

Becul galben de acum care semnalizeaza schimbarea directiei si care inainte avea un H7 pentru faza lunga nu poate fi folosit pentru DRL mai ales din cauza culorii galbene, alta problema cu legea, ca doar nu sunt becuri de ceata.

:somnmare:

Pe drumurile publice ziua pot sa merg numai cu ledurile, pentru ca sunt cat se poate de vizibile in trafic datorita luminii albe, fara nici un fel de modificari, asta fiind si conditia modificarii legislatiei in sensul circularii si pe timpul zilei in afara localitatilor cu faza scurta aprinsa, care la masinile mai vechi lumineaza ziua putin mai mult decat o lumanare.

Totul fiind capsat si sigilat frumos din fabrica nu prea pot sa inversez eu de capul meu rolul si pozitia fiecarui bec sau led din far, deoarece acestea sunt omologate pentru utilizare in circulatia pe drumurile publice de catre producatorul acestora, si orice astfel de modificare nu cred ca ar fi acceptata dpdv legal.

Nu suntem in America sa semnalizam schimbarea directiei cu pozitia stopurilor sau cu luminile de pozitie.

La masina mea singura diferenta in modul de functionare fata de audi, cand am aprinsa pozitia fata se aprinde si cea de pe spate.

Bafta.

Modificat de ondin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mulţumesc de răspuns. eu cred că o să procedez cum am postat mai sus şi o să montez pe post de DRL un bec alb/transparent :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mejdelicious

stie cineva daca pot sa montez lupele de pe niste faruri de octavia 2 in cele de golf(care evident sunt cu oglinda)?Adica trebuie taieturi chestii sau decat se da oglinda jos din suruburi si se prinde lupa in aceleasi suruburi?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa faptul ca "decat se da jos oglinda din suruburi si se prinde lupa in aceleasi suruburi" o sa ai nevoie de ornamentele din jurul lupei...

si am auzit pe la ceva mecanici ca s-ar potrivi insa nu garantez...

am vrut la fostul golf dar nu am mai apucat ca am optat ptr hella xenon look.

ai lupe de bixenon sau ce? de pe care model de ocatvie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Golf TDI la farul din dreapta a durat cam 7-8 minute operatiunea, ca cel din stanga care s-a montat primul a durat o ora, ca nu stia exact meseriasul ce si cum si pana a demontat el plasticul de sub aripa si alea alea a durat ceva.Insa in partea dreapta nu poti sa montezi nimic prin spate nici in 3 re, pentru ca te incurca vasul pentru lichidul de spalare parbriz.

Nu inteleg cum se pot aburi farurile montate de colegul nostru, eu stiu ca am montat din prima capacele originale, ca sunt dintr-un plastic mai rigid fata de cele originale si de atunci nu am avut nici un fel de problema in acest sens.La inceput se abureau usor de tot in partea de jos,dar doar in zona ledurilor, probabil putina umezeala ramasa in far de la montare, insa acum s-a uscat complet pe cale naturala fara sa le fac absolut nimic.

@davides tata vin imediat si pozele cu farurile noaptea, sa se vada cum arata ele obstacolele.

:lol:

Off topic : Sunt bucuros ca am reusit sa ii schimb astazi filtrul de habitaclu si se simte serios diferenta. Cel vechi avea mizerie la greu, inclusiv ceva pene de la nu stiu ce pasari domestice, lipseau numai dragonii si balaurii de acolo.

Bafta maxima si sa va bucurati de masinutele voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am acelasi model de faruri Dayline ca si Odin ... sunt super ok ... revin cu poze curand, am incercat pe semnalizare sa montez becuri cu led ptr a elimina pata galbene din far, mare necaz, cand era vorba sa semnalizez ..... " afara vopsit gardul .... inauntru leopardul " .... super imagine la exterior dar la interior .....zgomotul identic de semnalizare cand ai un bec ars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa arata noul bec la masina, cu xenon de 6000 k, ca am vazut zilele astea pe strada zeci de masini cu asa ceva si nici macar nu aveau far cu lupa sau spalator far. Eu le aveam pe ambele si stateam sub lupa cu osram cool blue de galbenul caruia se rusinau si ledurile de pozitie. Acum ledurile sunt cele care se vad o idee mai galbene.

:icon_thumright:

post-31175-1274454631_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mejdelicious

nu stiu cum ai facut poza da pare ca nu ai lupa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!