Jump to content

Faruri Cu Lupa Pt G5


4abc
 Share

Postare recomandată

Pt cei care au demontat farurile: trebuie neaparat demontata bara pt a scoate farul, se poate scoate decat bandoul pt a se ajunge la surubul de sub far? daca stiti un link cu DIY pt demontarea barii sau farului va rog postati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare:se poate monta un far daca are urechea interioara rupta?in poza de mai jos am indicat despre ce ureche e vorba....

Si inca ceva:farurile Hella xenon look au becul de pozitie langa faza lunga(la fel ca la cele normale)sau este pozitionat langa semnalizare sub faza scurta?hella xenon look(H7),nu hella xenon OEM.

post-20522-1264437978_thumb.jpg

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitia este jos, ca la cele bi-xenon, langa semnalizare.

Dcaca poti sa-l montezi cu o ureche rupta, numai daca incerci iti dai seama, insa nu cred ca se pozitioneaza bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile sunt exact la fel ca cele OEM singura diferenta este ca au becuri H7 si nu au acel obturator pentru bixenon! :D

De montat probabil vei reusi insa nu cred ca va sta bine...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca poate stie cineva exact daca se poate sau nu.Am auzit ca exista kituri de reparatie pentru urechi rupte...se gasec pe la dealeri vw,costa in jur de 120 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de parere ca merita sa intrebi,asta daca ai gasit farurile la un pret bun! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti kit de reparatie...si daca esti cat de putin "orientat" , le lipesti cum trebuie si vor veni montate ca si cum ar fi noi...

spun ca trebuie sa le lipesti ptr aceste faruri nu vin "ptr kit de reparatie" , urechile lor facand parte integrenta din carcasa farului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

Vreau si eu niste pareri despre locul unde ati montat droserele de la xenon, la cei care nu au xenon din fabrica. Mi-am cumparat un set faruri Hella Xenon Look, si nu stiu unde sa pun droserele de la xenon. Au un loc special sub ele, la fel ca si la cele OEM, dar trebuie sa fac gaura sa scot tensiune(firele) din far, pluc ca drosere mele nu sunt slim. Solutii la care m-am gandit ar fi: sub far - mi se pare cea mai OK; in capacul din spatele farului sau sa bag droserele in interiorul farului(ar incape la limita, dar nu stiu ce sa zic de caldura din interior + faptul ca se incalzesc si droserele si sa nu le afecteze).

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca cea mai buna solutie este sub far.au locul lor acolo si nu cred ca trebuie gaurit farul-pur si simplu scoti fierele de sub far in spatele lui si la bagi in far prin capacul de cauciuc .nu stiu cat e de in regula sa le bagi in interiorul farului...

Modificat de kalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sa schimb farul ii absolut necesar sa dau jos bara fata, asa cum zic cei de la Hella? Intreb asta, pentruca nu imi mai aduc aminte unde si in ce context am vazut ca s-ar putea si daca dau jos doar acel bandou de pe bara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Ca sa schimb farul ii absolut necesar sa dau jos bara fata

Da

LE: sau nu :)

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAL

incearca sa te uiti aici mai intai , dupa parerea mea nu trebuie sa dai bara jos, in film iti explica exact ce ai de facut

intri pe saitul de mai jos acolo unde scrie dectane tv si cauti Golf V Einbau Dayline 2:51 min

http://www.dectane.de/shop_content.php?coID=23

multa bafta!!

Modificat de spydy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am schimbat fara sa dau bara jos. Am scos bandourile de sub faruri si grila centrala ca sa am acces la suruburi si au iesit imediat. Oricum o bara o dai jos in 10 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat prima data varianta de pe Dectane cu cu datul jos doar a bandourilor si ii super ok asa, nu am mai fost nevoit sa dau bara fata jos! Multam de sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma are cineva faruri cu lupa AM de care e multumit? :blink: in afara de cei care au hella xenon look :P

ma bate de mult gandul sa fac si eu un upgrade, a sosit vremea dar nu stiu ce sa iau... parca nu as da atatia bani pe hella dar aparent alternativele... Depo, FK, Dectane, etc nu se ridica la inaltime :( cel putin asa am citit/aflat de la posesori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un efort si cumpara Hella Xenon Look sau Hella Xenon OEM daca vrei sa ai bi-xenon.

De curand si-a cumparat un prieten faruri cu lupa AM (Dectane), a pus xenon pe ele si ne-am intalnit sa facem o comparatie. E diferenta mare de vizibilitate in favoarea farurilor Hella.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ti se pare scumpa upgradarea la hella xenon look , poti incerca sa iti cumperi 2 lupe oem , chiar de pe forum am vazut ca au unii baieti la vanzare, si la le montezi in farurile care le ai..., doar ca e putin de munca si nu poate face oricume treaba asta sa iasa perfect.

Modificat de kalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e mare mea problema... aparent cam toate alternativele cu lupa in afara de hella nu bat la fel de bine... chiar e diferenta mare

degeaba e cu leduri, angel eyes si are nu stiu ce look daca nu prea vezi cu ele... acu sincer sa fiu nu prea fac multe drumuri seara

stie cineva o oferta buna de hella xenon look undeva? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si pe forum persoane care vand, sau poti incerca e-bay sau okazii! Eu de exemplu le-am luat pe cele Hella Xenon Look de pe e-bay!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am optat pana la urma pentru Hella Xenon Look

revin cu impresii cand vin/le montez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ptr alegerea facuta. cat si de unde? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu poze dupe ce am montat un set Hella Xenon Look.

post-32626-1272538425_thumb.jpg

post-32626-1272538528_thumb.jpg

post-32626-1272538576_thumb.jpg

post-32626-1272538650_thumb.jpg

post-32626-1272538845_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!