Jump to content

Big Problem !! Going insane !! Need help!!


aurex
 Share

Postare recomandată

Sal!

Fratilor , am o mare problema....

Masinutza e super acum , dar .....

Acum cateva zile am pus niste placute de frana....dupa care (pura coincidenta -dupa cum se va vedea ) a inceput sa scartaie roata stanga fatza in rotatie....

Buunnnn....zic: placute neasezate....buuunnnn.....am luat set nou de placute si saboti pt. spate , am netezitdiscurile de frana si am ajuns la momentul in care am plaacutze si saboti noi !

Buunnnn.....

Stupoare...zgomotul e tot acolo ...din ce in ce mai rau ...deci in deceleratie se aude mai tare....e ca un harsait....care in momentul in care roata SE INVARTE DIN CE IN CE MAI INCET ...DEVINE SCARTAIT , DE PARCA CALC PE UN SOARECE....

Buuunnn....am descoperit ca daca opresc roata chiar in momentul in care incepe sa scartaie , scartaie si daca misc stanga - dreapta din volan !!!! Chitz, chitz, chitz.....

Buuunnnn.....am bagat lichid de frana la pivot si cap de bara ....nici o imbunatatire....

Am verificat bridele de la caseta de directie care tin bucsele de prindere...sunt stranse....

Acum, foazrte important : la turatie mica, mica se observa cazgomotul , dupa cum v-am spus e un scartait ca de bucsa de cauciuc , sau de ex. ca teflonul uscat de la un pivot dus ....si in anumite momente face cand misti usor de volan stanga dreapta, pe loc .

Observatie importanta:

--Daca masina e ridicata pe cric , cu sau fara roata montata , nu se aude nimic....numai cand sustine greutatea masinii....

Va rog !!!! Dati-va cu parerea ca innebunesc !!!!! Nu mai stiu ce sa fac....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa faci geometria! Poate iti stau rotile indreptate spre interior...parerea mea. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, e un punct de vedere , dar de ce face pe loc cand misti volanul...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand cabrezi roata, aceasta nu mai e perfect perpendiculara pe pamant si apasa greutatea masinii + forta de atractie a pamantului. :scratch: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaitul pe loc poate fi de la prezoane, dar cand ma gandesc mai bine e cam ciudat sa se auda scartait la cabrarea rotilor(din experienta se aud o multitudine de sunete, dar nu scartait)...iar la franare, scartaitul sau vuietul acela se poate auzi din cauza montarii necorespunzatoare a placutelor sau a unor insertii de fier prea mari in acestea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai facut marele santier, ai intors masina pe o parte (dupa cum s-a vazut din poze). E posibil sa se fi deformat aparatoarea etrierului (o tabla ambutisata prinsa in doua suruburi in spatele fuzetei) sau poate cand ai schimbat placutele e posibil sa o fi indoit un pic. Tabla asta, daca freaca de roata, sau de discul de frana ai impresia ca se rupe masina, deoarece face mult zgomot intrucat nu e prea rigida.

Verifica si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si asta , nu atinge nimic , totul pare in regula si nu face cand e roata pe cric. Am verificat cu Stefan tot ce se poate , nu ne dam seama....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau burduful / colierul de la planetara;

Oricum, incearca sa faci urmatoarea miscare: Ridica masina pe cric, iar apoi baga un butuc sub bratul (bascula) inferior, astfel incat masina sa stea cu arcul presat ca si cum ar fi lasata pe roti, dar cu roata in aer. Dupa care da-i drumul si vezi daca se aude sunetul. Lasa roata la locul ei, ca sa vezi daca freaca janta de ceva. Mai poate fi si o conducta de frana care s-a deplasat de la locul ei, sau cablul sensorului de ABS daca ai asa ceva. Gandeste-te la ceva care isi schimba pozitia cand ridici masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si ce spui tu cu butuc sub roata....nu face....innebunesc , ma tot gandesc ca ultimul lucru ramas in discutie e rulmentul (ca are putin joc) dar asta e scartait ca de caucuic...n-are legatura cu zgomotul de metal....oricum va multumesc mult de interes si ajutor ....daca mai are cineva idei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, nu sariti pe mine.....nu radetzi .....am aflat ce avea.....piulitza de la planetara era...SLABA ! bine ca nu s-a dus rulmentul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum merge bine mashinutza?........e bine de tinut minte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , acum e ok ...totul e in parametrii...

Am ajuns la 1000 de km si acu tre' sa strang chiulasa , schimb ulei + filtru ...si gata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu 2 probleme.

1. Volanul nu mai sta drept cand merge drept ci putin la dreapta .adica vrau sa merg drept dar volnul treb sa il tin un pic spre dreapta.

2.daca franez treptat de la 60km pe ora imi vibreaza volanul si trage un pic dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele in ce stare sunt? Eu am scapat de aceste probleme cand am pus anvelope noi pe fata, cele vechi erau inegal uzate si de aceea acest comportament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu 2 probleme.

1. Volanul nu mai sta drept cand merge drept ci putin la dreapta .adica vrau sa merg drept dar volnul treb sa il tin un pic spre dreapta.

2.daca franez treptat de la 60km pe ora imi vibreaza volanul si trage un pic dreapta.

aceleasi probleme si la mine, doar ca se intampla pe partea stanga... trebuie schimbate: capete bara, bielete, bucse etc etc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceleasi probleme si la mine, doar ca se intampla pe partea stanga... trebuie schimbate: capete bara, bielete, bucse etc etc :lol:

Schimba fuzeta si se rezolva totul. cu tot cu rulment si bratele de suspensie daca vrei. si eu am patit-o. aveam un huruit permanent si se desuruba surubul planetar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut geometria si am scapat de vibratie la franare si acum merge drept si franeaza si mai usor.

din fabrica ar trebui sa am 0.30 stg 0.30 dr si eu aveam 0.30 stg si 4.20 dr.

Am facut geometria acum si merge brici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!