Jump to content

Am Inlocuit Tipul De Ulei Folosit Pentru Motor.


andreas 38
 Share

Postare recomandată

Salut,poate are cineva nevoie si de asemenea informatii...

Eu am disperat la un moment dat...negasind un raspuns...

Pe scurt:

Foloseam pentru motor ulei de marca(credeam eu) si anume Castrol.Tipul era Magnatec 10w-40.Din pacate aveam un consum de ulei exagerat zic eu de 1l la 700 km parcursi.Eram disperat !Mentionez faptul ca motorul meu are 150 000 km reali.Nu am pierderi de ulei.Nu am probleme cu simeringurile de supape.

Am schimbat marca de ulei si nu mai consuma 1 gram.Am deja 3000 de km efectuati cu noua marca de ulei.Este vorba de Aral Blue Tronic 10-w40.

Am rezolvat o mare problema...

Poate ati patit si voi la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu am primit reclamatii legate de Castrol Magnatec 10W-40, e un ulei chiar OK.

Inclin sa cred ca e ceva specific motorului tau.

Una peste alta, totul e bine daca se termina cu bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil...

Nu vreau sa pun in umbra nici o marca de ulei sau sa evidentiez alta dar...

Respect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

daca masina ta este pe benzina ai grija cu aral-ul

au fost multe probleme la motoare cu turbo (infundare canale de ungere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi pb am avut si eu cu uleiul castrol(nu la un vw dar pe benzina)

apoi am folosif elf si la fel ca la tine nu a mai consumat gram

inclin sa cred ca uleiul castrol e bun pt motoare cu nr mic de kilometri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cumva unul sintetic si unul semisintetic? Ca atunci e si asta o explicatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Magnatec 10W-40 ( semisintetic ) folosesc si eu si intradevar am observat ca a consumat un pic , cam 400 grame / 2000 Km , motorul are 146.000 Km . Deci care e explicatia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu foloseam Aral 10w40 si am trecut pe Castrol 10w40, observand din acel moment un consum mai mare de ulei. Masina mea are 179.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema e mai complexa dar are in principal o singura idee: calitatea uleiului

ideal ar fi daca ai avea posibilitatea sa vezi si sa verifici certificatul de calitate al produsului (nu declaratia de conformitate) adica mai pe romineste daca ce declara producatorul ca parametri sunt reali.Oricum atentie de unde cumparati un ulei, posibilitatea sa fie piratat este destul de mare.Piese de VW se fabrica si in germania dar si in turcia sau china asa ca e valabil si la ulei.

Cel mai simplu test pe care il recomand la oricine e testul la frig: pui in congelator (la -10 grade) doua monstre de uleiuri diferite ca marca si dupa 8 ore le scoti si vezi ce consistenta au.Care e mai gros(ca gelatina) e clar ca nu are proprietati bune de lucru la temperaturi scazute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testul cu congelatorul este cat se poate de irelevant in materie de consumat ulei in regim normal de functionare => de obicei uleiul mai subtire se consuma mai mult...Asta pe langa faptul ca un comportament bun la rece nu implica un comportament adecvat la cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfuletul meu este benzinar(nu suport diesel-ul) Nu exista GTI diesel la MK 3...de aceea nu am specificat in semnatura asta.

Castrolul era semisintetic iar Aralul este sintetic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm , eu folosesc valovoline , nu "consuma" ulei deso motorul de 1.6 are 150k si chiar urmaeaza sa ii schimb uleiul si ma gandeam sa folosesc castrrol insa acum sunt putin pe ganduri .

alte pareri de la cei ce folosesc castrol 10/40 ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaug si eu aici un mic comentariu.

Am avut Castrol high milleage, consumul era mare, undeva la 700 g/1000 km. Motorul are 232 000 reali

Problema era la semeringurile de la supape, le-am schimbat si acum e bine, nu mai consuma si trage excelent.

Am pus Castrol Magnatec 15 W 40, intre timp am fost cu masina SB - Istanbul si retur, plus alte drumuri prin zona si nu s-a miscat nivelul dupa cateva mii de km (plus ca vede flacari masina nu gluma).

Asa ca nu cred ca putem trage concluzia ca Magnatec ar avea probleme. Ma gandesc ca acolo unde e un consum mare (de cateva sute de grame la 1000 km) nu e de la marca de ulei, sunt alte probleme....)

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident ca daca masina mananca ulei , nu este de la ulei ci de la semeringuri insa colegi probabil vreau sa sublinieze ca daca motorul este ceva uzat cu castrol va consuma mai mult ulei decat cu alt tip de ulei , probabil este uleiul de la castrol ceva mai subtire fata de aceeiasi corespondenti de la alte firme .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul meu are 200.000 Km dar l-am refacut acum vreo 5 mii si atunci am bagat castrol magnatec si nu mi-a papat ulei de loc chiar ieri l-am verificat si nici culoarea nu s-a schimbat foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinutza mea are undeva pe la 285k, reali :icon_thumright: .... nu i-am dat decat ulei castrol RS. Intradevar mananca putin ulei dar nu cred eu ca ii din cauza firmei. Este putin probabil sa gasim pe piata din ro ulei castrol contrafacut. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Castrol 10W40 Magnatec si mi-a consumat cam 800 ml la peste 10.000 km. Nu stiu nr. de km reali ai masinii, dar cand am schimbat uleiul nu era negru. As vrea sa reamintesc ceea ce a mai spus deja cineva - uleiul nu se pierde numai prin ardere ci si pe la simeringuri care nu sunt numai la supape ci si la paliere. Se mai poate pierde si prin evaporare. Una peste alta, am folosit acelasi tip de ulei si pe BMW 320i cu numar mare de km si nu am constatat un consum exagerat.

Totusi nu va pripiti sa trageti concluzii!

Modificat de vwalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca doar cineva care lucreaza in service si a vazut "X" masini care foloseau acelasi ulei si au avut "probleme" ar putea avea o parere avizata asupra unei marci de ulei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am schimbat uleiul LiquiMol pe care il avea cu Aral 10w40,am vreo 1500 km si e aproape negru.De ce oare?Masina are 134.000 km reali,are eticheta de la service din Germania cu schimbul efectuat in 08.2008 la 122.350 km,sie mentionat ca urmatorul schimb e la 137.000(??).Deci,ce credeti,de ce imi e uleiul nou aproape negru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am niste amici de au golf 4...mai multi..unu din 2001,altu din 2003,altu din 2005...si toate au peste 120 de mii de km....nu iti da de gandit??Craciun fericit tuturor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa combat o legenda urbana, cum ca uleiul cand il schimbi trebuie sa fie curat. GRESIT!!!

Un ulei bun, cand il dai jos, trebuie sa fie NEGRU. Cu cat mai negru, cu atat mai bun e uleiul.

Uleiul, pe langa proprietatile de lubrifiere, mai are si proprietati de spalare. Daca uleiul uzat e negru, inseamna ca uleiul si-a facut treaba si a spalat mizeria din motor. Daca uleiul uzat e curat, inseamna ca e un ulei naspa, a lasat toate depunerile prin motor, il loc sa le fi spalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am niste amici de au golf 4...mai multi..unu din 2001,altu din 2003,altu din 2005...si toate au peste 120 de mii de km....nu iti da de gandit??Craciun fericit tuturor...

Imi pare bine despre amicii tai,eu am pus o intrebare aici,dar ti-am cam vazut raspunsurile si pe la altii,nu prea ajuti pe nimeni...

Multumesc Sharanel,apropo domnu'Cosmin,masina a fost verificata pe bune la service-ul din Germania, Wolfsburg,unde a facut ABSOLUT toate reviziile de noua,si e la zi!Motorul rupe soseaua cat de bine merge...

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe salutari si " Craciun Fericit "! Culoarea uleiului conteaza mai putin. Importante sunt calitatile uleiului. Oricum la diesel se murdareste imediat. Nu uitati ca ramane ceva prin tacheti si prin termoflot!

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc Castrol 10w-40 de 5000 km nu a consumat nici un gram. Se pare ca doar unele motoare accepta uleiul asta din ce am citit mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am sa fiu rautacios ,cum vad ca sunt unii pe aici.un motor poate sa rupa pamantul si la peste 300.000 de km.chiar sunt convins ca vw se incadreaza aici.nu inteleg de unde stii tu pe cati am ajutat?multe probleme se rezolva cautand pe toate topicurile

daca citeai mai multe posturi referitoare la consumul de ulei si de tipurile folosite,sunt convins ca aceste scrieri nu aveau loc...si ca sa te lamuresti cam ce idee am eu,si nu numai,citeste ultimul post ,de mai sus,al lui vwalu

p.s. acu sa imi spui si tu ca nu iti consuma ulei....nu-i asa? la km aia...nu cred ca mananca ceva,chiar daca fabricantul asa zice.

succes! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!