Jump to content

Problme Dupa Probleme


coditza mk2
 Share

Postare recomandată

fratilor iar am probleme ... zilnic mai apare unu. acum imi face volanu ca toti draci. imi trage volanu stanga dreapta, troncane. ajutati-ma ca nu stiu ce sa-i mai fac. planetarele mele sunt cam duse. am luat capete de planetare, dar imi e frica sa nu cumva sa nu fie de la asta. face urat de tot. merg pe linie dreapta, daca masina e accelerata e ok, dar cum iau picoru de pe acceleratie cum incepe sa faca urat. ce credeti ca e. pllssss heeelp :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand echilibreaza rotile, si verifica jantele sa nu fie strambe. De la planetare se comporta altfel, clocane in viraje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand echilibreaza rotile, si verifica jantele sa nu fie strambe. De la planetare se comporta altfel, clocane in viraje.

putin probabil. treaba sa intamplat deodata pe drum drept fara gropi deci... ma indoiesc sa fie vb de jante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca idee generala incearca sa-i faci "unghiu" pe la vreun service si automat iti vor verifica directia. In caz ca ai "jocuri" sau alte belele (mai putin planetare, amortizoare, ) sigur iti vor spune sa revii dupa ce le remediezi.

Uzura planetarelor nu implica o directie defectuasa. Ma refer la "trasul" de volan intr-o parte sau alta. Pur si simplu la viraj iti "roade" la roata respectiva proportional cu viteza cu care iei curba. Se mai intampla si la mersul in linie dreapta atunci cand drumul e valurit si masina balanseaza sus-jos.Daca sunt "varza" planetarele fac zgomot chiar la o miscare usoara a volanului (trecerea de pe o banda pe alta de ex.) si daca se accelereaza in acelasi timp.

Asa ca un test general in timp ce intri intr-o curba accelereaza si probabil vei auzi zgomotul. Apoi calca ambreiajul. Daca zgomotul dispare e clar ca-i din planetare.

Verifica-i si amortizoarele. Sunt cazuri in care si ale provoaca "troncaneli".

Oricum daca ai "simfonie de clopotei si zurgalai" la masina fa mai bine o vizita la un mecanic.

LE. verifica si tampoanele la motor

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bey baieti am schimbat aseara capetele de planetara si se para ca jocul s-a cam dus. am verificat si capetele de bara care nu au joc pivotii sunt ok. Ramane sa-i fac ungiul si geometria la roate. oricum cred ca ceva si pe la directie pe-acolo. in orice caz sa mai dus si cre ca sunt pe drumu cel bun. daca mai aveti idei...mai dati-mi ca sa stiu ce sa ma verific. Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorine ai mai facut ceva pe la masina,cum se comporta ai rezolvat treab cu directia iti zic frate dute si fati unghiul de fuga bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!