Jump to content

Alt ulei la motor :(


flopem
 Share

Postare recomandată

ADSO,eu iti multumesc tare mult pt informatie,si tuturor baietilor de pe forum.

Vezi tu,poblema e ca sunt putin habarnist in ceea ce priveste aceste cifre ale uleiurilor!!

Acum dupa ce scrie pe acel site tu zici ca e totusi ok?...sau nu /

Pls lumineaza-ma:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
poate nu e chiar asa de oligofren... uitati ce scrie aici: http://www.ltbmotorsports.com/mooemspoi.html

"Suitable for any types of fuel : leaded, unleaded gasoline and diesel fuel."

Deci iarta-l de data asta pe mecanic :ninja: eu zic ca poti folosi uleiul la motorasul tau de 1.4 care sigur nu va vedea 7000 rpm :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema cu mecanicii nostrii e ca majoritatea din ei nu prea au pregatire si specializare in mecanica la fel cum am vazut prin germania mecanici auto cu pregatire de ingineri etc

La noi majoritatea sunt baietasi de baietasi care au facut o scoala profesionala si apoi au ajuns ucenici batand cu ciocanele in masinile noastre

E drept ca cea mai buna meserie se fura si se invata practicand-o insa la noi sunt multi habarnisti care acum invata in loc sa fie multi care au invatat si acum sunt experti!

Pacat,mai ales Clujul e plin de mecanici care eu i-as numi lacatusi,sau criminali auto:))

Eu personal v-am zis ca desi nu o sa credeti am terminat mecanica,insa pe vremea aia atatea dacii recunosc ca la motoarele noi pline de senzori si inteligenta nu ma pricep insa am habar de ce se afla sub capota....si cand ma duc la cate un mecanic care ma crede informatician si habarnist si il vad pe ala cum taie,rupe si loveste spunand ,ASTA NU MAI trebuie, MERGE SI ASA,ASTA-I IN PLUS ,,,,dupa care te intorci acasa cu mai multe piese decat inainte mi se rupe inima!

Am patit-o nu numai cu uleiul ci cu mult prea multe sa le enumar!

Oricum e litera de lege ca in Romania DACA NU STAI LANGA MECANIC CAND ITI FACE MASINA AI PUS-OOOOO!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SABOTEUR....uite specificatile

mobil 1 super diesel S

10 w40

wv 505.00

ce zici???

Ce sa zic, ca nu indeplineste norma VW pt motoare pe benzina. Daca nu scrie 502.00 sau 503.00, NU e bun. Mecanicul a cam bagat la plezneala. Uleiul diesel e mult mai detergent decat uleiurile pt benzina. Lasa-l 500 de km sa speli motorul, dupa care da-l jos si toarna-l in cap la mecanic. Fierbinte. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa voi si face!...ma si duc sa-l schimb!

Multumesc mult saboteur si tuturor!

Totusi sunt si cateva erori din partea celor care recomanda uleiul,,,de ex la ce a postat FATY am vazut si eu acel micc enunt pe un site si totusi scrie MOBIL1 turbo diesel S 10w40 exact ca si al meu cica si pt diesel si pt oto!

Poate au gresit ei,drak mai stie cu atatea uleiuri.

Eu orikum il schimb sa dorm relax!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Nu-l bate, si mie mi-a pus mecanicul de la Avia tot MOBIL 1 (a spus ca nu mai au momentan Aral). Are specificatia VW 505 00 la fel ca si ARAL BLUE TRONIC 10W40 (http://www.uleiuri-cosmetice-auto.ro/default.asp?Type_ID=109&ID=231&pg=1). Nu cred ca mi-ar fi recomandat acest ulei daca nu era potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa voi si face!...ma si duc sa-l schimb!

Multumesc mult saboteur si tuturor!

Totusi sunt si cateva erori din partea celor care recomanda uleiul,,,de ex la ce a postat FATY am vazut si eu acel micc enunt pe un site si totusi scrie MOBIL1 turbo diesel S 10w40 exact ca si al meu cica si pt diesel si pt oto!

Poate au gresit ei,drak mai stie cu atatea uleiuri.

Eu orikum il schimb sa dorm relax!

Salut prietene!

Daca ai "Manual de utilizare", citeste-l din scoartza in scoartza si despre ulei gasesti la pag 193, 194..., unde scrie clar ca pentru masina ta trebuie sa folosesti pe cel cu specificatiile 501 01, 502 00 sau 504 00.

Si mai scrie ca "alte uleiuri nu tb. folosite".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buna, ajutati-ma si pe mine intr-o problema. Am luat azi de la carrefour un bidon de ulei mobil super 2000 x1 10w-40 pentru a completa la o fabia 1.4 16v . Am luat acest produs pentru ca nu mai stiu exact cu ce am facut schimbul ! Inainte sa-l cumpar am intrebat pe angajatii de acolo daca e pentru motoare pe benzina si mi-au spus ca e ok. Exista acelasi cod de produs pe al carei eticheta este mentionat ( pt motoare diesel) in schimb pe al meu nu scrie nimic . Ce recomandati sa-l folosesc sau sa-l duc inapoi si sa merg la un magazin specializat ???

P.S Astept URGENT un raspuns daca se poate !

Va multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!