Jump to content

Alt ulei la motor :(


flopem
 Share

Postare recomandată

si eu am bagat tot ulei MOBIL 1 insa numai cand am ajuns acasa am vazut ca scrie pe el pt motoare diesel....si eu am 1.4 16v benzina,,,,,am fugit iar la mecanic si a zis ca nu are absolut nimic !

Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie pe al specificatiile vw 502.00 sau 503.00? sau ce scrie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul Mobil 1 Super Diesel 10W40 are norma VW 505.00. Ceea ce e pentru Diesel.

Pentru tine trebuie ulei cu norma VW 502.00 sau VW 504.00 (asa zice VW de la mama lui).

Daca vrei sa dormi linistit, schimba-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si referitor la intrebarea din titlu, eu l-as bate :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala in nici un caz nu se poate fi numit mecanic, ori poate sprituise ceva inainte :angry:

si avea nivelul de concentrare redus.

Schimba uleiu'. Daca poti pe banii lui desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bate-l... dar inainte de aia, sa-ti scoata uleiul ala din masina, sa-ti faca o spalare interioara de motor, si dupaia sa-ti puna un ulei care se potriveste pentru masina ta... sa-i spui sa-ti schimbe si filtrul din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ma doare cel mai tare!nepasarea macenicilor romani fata de masinile noastrede ce sunt atat de tarani si indiferenti toti?.de ce la romani merge treaba cu "e bine si asa" , "merge si asa"?Am noroc ca totusi cat de cat am habar de motoare si nu sunt blond ca altfel m-ar face la bani si la manopera de nu ma vad!Sa le fie rusine totusi!...impreuna cu cei de la firma S...A auto care nu au nici cea mai mica pregatire de mecanica!,noroc ca lucra cu aceleasi model de masini zi de zi si au timp sa invete si sa experimenteze pe masinile noastreJENA!!si totusi cum poate dauna un ulei diesel pus in motor oto?....cine stie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flopem, te mai intreb o data, ce specificatie VW e uleiul??? citeste pe eticheta, trebuie sa scrie mic pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt la job acum ,nu am stikla,,stiu ca in fata scria super diesel 10w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-are de a face sula cu prefectura, 10w40 e indicele termic. Eu zic de specificatia VW. E ca si cum te intreb daca e dulce cola si tu-mi zici ca-i calda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaa...am inteles si multumesc tare mult orikum...o sa jun deseara acasa ma uit pe bidon si postez specificatiile exacte oki?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de asta .. era un banc o data cu sotia .... se potriveste si cu mecanicul

Dupe ce iei masina de la service bati bine mecanicul. .... tu nu stii de ce, dar el stie. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SABOTEUR....uite specificatile

mobil 1 super diesel S

10 w40

wv 505.00

ce zici???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca insult pe cineva insa nu era mai simplu daca purtai aceasta discutie inainte sa schimbi uleiul (pt cel care a deschis topicul in special)? Personal, am mai multa incredere in forum si in magazinele specializate (ex. Amiauto) decat in service-uri. Sunt unele personaje pe la service care au rolul de a matura in garaj si dupa ce invata cum se schimba uleiul pe la diverse masini tin locul mecanicului atunci cand este in pauza de masa. Imi vine greu sa cred ca acest "meserias" stie care este diferenta intre normele VW 505.00 si 505.01. Evident ca dupa ce a pus alt fel de ulei decat ce trebuia iti spune "Da, dom'le, merge si cu d'asta". Eu numai la Dacie puneam ulei de 5 lei/litru. Avand in vedere ca faptul este implinit fa tot posibilul sa schimbi acel ulei pt diesel cu ceea ce trebuie, daca poti, pe banii lui :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiurile LL (507.00 de exemplu) sunt bivalente - se folosesc si la diesel si la benzina.

nu stiu cum sta treaba cu 505.00

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vine asta , pune ulei de diesel si merge si asa?.Incredibil. Cel putin poti sa ii atragi atentia la oligofren , sau macar sa il faci sa isi recunoasca greseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am analizat mai multe situatii inainte sa schimb uleiul am tras concluzia ca MOBIL 1 e cel mai potrivit sau ARAL.

Apoi m-am dus la magazin unde era si servicele care facea schimbul si mi-a recomandat acel MOBIL 1,,eram super multumit ca e totusi ulei de firma

Din pacate numai cand am iesit pe poarta servicelui si am vrut sa pun restul de ulei in portbagaj am vazut ca pe el scrie PT MOTOARE DIESEL

M-am intors la mecanic si mi-a zis ca nu are absolut nimik

Acuma daca voi ma ajutati cu date concrete ca uleiul nu e compatibil va promit ca ma duc si-l bat de nu se vede

ASA CA SA FACEM LEGE SI ORDINE IN RANDUL MECANICILOR FARA RESPONSABILITATE SI RESPECT PT MASINI DE LA NOI DIN TARA!!!

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu propun sa il lapidezi... dupa ce il jupoi de viu si il tragi pe roata... nu uita insa sa il rupi in patru, tras de cai naravasi, asta dupa ce il spanzuri de limba.

linkul de mai sus l-ai vizitat? ce scrie acolo e valabil pentru toate categoriile de ulei 505.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.materom.ro/_ro/mobil1.php - Aici sunt multe uleiuri Mobil 1. La 10w40 Diesel scrie :

MOBIL SPECIAL S TURBO DIESEL 10W-40

Ulei de motor semisintetic, Certificare RAR - nr. 2754/03.07.07

Ulei de motor ce indeplineste cerintele motoarelor moderne Diesel sau pe benzina (inclusiv cele supra-alimentate), de mare putere, ce echipeaza autoturismele si autoutilitarele. Echilibru chimic perfect intre uleiul baza mineral, componenta baza sintetica si pachetul de aditivi detergenti, anti-oxidanti, anti-uzura si anti-coroziune asigura lubrifiere perfecta indiferent de anotimp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cand ma interesam ce tip de ulei imi trebuie am dat peste aceste poze (forum extern) ceea ce m-a facut sa ma interesez foarte bine inainte de a cumpara uleiul.

forums.tdiclub.com/showthread.php?t=154993

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!