Jump to content

Probleme servodirectie


Caius TM
 Share

Postare recomandată

GABIVVX, uite asta nu stiam..multumesc de raspunsuri..e bine de stiut ce ai postat tu...

am asa o retinere sa dau 1200 ron pe o caseta nou..o sa mai citesc si alte articole poate reuseste cineva sa o carpeasca ceva de genu..a mea din ce mia zis meseriasul curge ..a aruncat el o privire pe la roata stanga si a vazut un burduf spart/ rupt...kiar e necesar pt acest motiv o caseta noua???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu axul ruginit e aceasta: niste firme, cand te vinde o servo, iti cere o garantie (zicem 5 milioane) care iti care trebuie sa te restituie cand i aduci caseta vechie inapoi daca ea nu e stricata. Asta e procedeu normal (si noi o facem),d ar niste considera stricaciune si cel care nu este, adica axul ruginit, dece axul este o piesa de schimb care trebuie inlocuita in orice caz.

Pentru asta trebuie sa intrebi bine, inainte sa cumpari:

1) da ca te se cere o garantie (o suma de bani care te se va a da inapoi cand i aduci inapoi caseta vechie) pentru caseta vechie;

2) daca ei te returneaza toata suma daca axul de servo a ta este ruginit sau daca retine ceva bani pentru asta (dece deobicei o caseta se considera stricata numai daca fost sparta din cauza un acident de circulatie sau are dinti de la pinion "mancate").

Pe cat tine de caseta noua axul ruginit pe cea vechie nu are nici un efect asupra de ea.

SINGUR LUCRU IMPORTANT este ca cel care iti monteaza servo sau cel care face unghiul de fuga sa fie atent cu burdufele: daca nu pune inapoi bine coliere sau lasa burdufele intoarsele ca un elastic poate sa intre apa si, daca intra apa, servo se strica intra un timp scurt din cauza rugini si, mai important nici o firma te recunoaste garantia daca un axul nou se rugineste din cauza de o gresela facuta de altcineva.

Pe cat tine de ZF noi am contract cu ei, pentru această cumparam direct de la ei. Aicia fost numai vorba ca nu intotdeuna producator cere piesa uzata in schimb de una noua, dece cel putin cu noi nu face asa.

ai comandat ZF, care era pretul?

si faza cu axul ruginit nu prea am inteleso, deci daca e rugint imi strica caseta noua?

Modificat de MEDES CALAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde ce burduf a vazut spart,ai 2 burdufe in zona:burduf de bieleta si burduf de planetara(2 ..la cutia de viteza sau la roata).Daca axul (cremaliera casetei)este ruginita ,trebuie schimbat.Carpeala merge,se gasesc seturi de reparatie pt casetele de directie...dar in conditia ca piesele ei componente sa fie ok.Principala cauza pt care caseta incepe sa curga este axul ruginit care strica semeringurile si din cauza gropilor si vibratiilor se uzeaza semeringurile.Toate socurile produse de gropi in caseta de directie se disipa(dupa bascule ,bucse,arcuri,etc).Basca peste asta caseta de directie lucreaza la presiuni hidraulice destul de mari.Iti postez un set de reparatie pt caseta de directie pt un MB.

post-64586-0-52701100-1335266673_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ms baieti...intai skimb pompa servo,asta maine deja am dat comanda, 530 ron ceva din austria din cate am inteles...o sa vad care e treaba cu caseta si va anunt ce decizia am luat, dar asta maine dupa ce o sa isi dea verdictul final meseriasul...nu as vrea sa arunc 1200-1500 din cauza unei interpretari gresite..

cat despre setul acela de reparatie, ar fi o varianta viabila ca sa evit skimbarea casetei..multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burduf care, deobicei, se sparge cand om care face unghiul nu e atent e cel de la cremaliera pe partea stanga: daca el roteste burduf impreuna cu bieleta si nu o pune inapoi bine cand a terminat burduf intors este cu usuranta prins de cremaliera cand se vireaza si adus inapoi in interior, unde se taie.

Pe cat tine de reparatie se gasesc atat axuri cat distribuitoarele, nu numai semeringuri, bucsele si rulmente, cel putin pentru servo facute de la ZF.

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Medes Calan. Am si eu o mare rugaminte: probabil nu esti de origine romana, dar TE ROG nu mai posta dupa traduceri google, ca ne zapacesti cu textele.

Ori scrie romaneste cat stii, ori las-o balta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi era vb sa ajunga coletul cu pompa, insa cred ca a gresit adresa,inca o zi cu pejosul., am ales sa merg asa cu caseta pt 2 saptamani, scapand ulei, nush carui risc ma expun, dar dupa ce inmatriculez masina ma aleg si cu o caseta noua..

E vro pb grava daca merg asa cu caseta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunteti atent la nivel de ulei in bazin nu la prea multe, in afara cel de a cheltui bani pentru ulei.

C o s m i n multumim pentru sugestie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca este ruginita cremaliera pe dreapta(la capat acolo) ce se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna solutie este sa schimbati cremaliera ruginita cu una nuoa. Dupaia sunt mai multe remedie, dar nici unu va a tine extraordinar de mult.

Modificat de MEDES CALAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si se gasesc de cumparat cremaliere?si cam la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cautati un pic pe net sigur gasiti firme care vinde cremaliere, dece sunt acelase firme care vinde semeringuri pentru servodirectie. Noi, din pacat, nu vindem piese de schimb pentru servodirectie. Pe cat tine de pret sa nu dati mai mult de 100 de euro + tva pentru o cremaliera de la Golf IV!

Sau alti rectifica cremaliera si pune un semering mai mic, dar cu rectificare se aduce strat de crom si cremaliera devine foarte foarte foarte sensibila la umezeala, adica rugineste cu usuranta. Si, mai important: dinti nu se poate rectifica, asa ca daca ati joc sau "bataie" nu ati cum sa scapati de el cu rectificatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am bataie,doar ca mi-a dat uleiul afara pe dreapta,azi am dat-o jos si am vazut ca e putin ruginita pe dreapta i-ar pe stanga nu are nimic doar cand am dat burdufu jos stanga era si ala plin cu ulei.am un unchi care imi schimba simeringurile si tot ce trebuie,doar ca de rugina nu a vazut ink dar a zis ca daca e exact in capat nu are importanta ca nu e in zona de lucru,sau ceva de genu a zis ca se poate rezolva

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ati bataie ci rugina e doar pe capatul cremalierei (important sa nu fie in zona de lucru) singur lucru important care trebuie sa faca unchiul D_vs este sa curata rugina. Intotdeuna ramane sugestia mea: daca v-ati apucat sa dati jos servodirectia ar fi mai bine sa faceti o reparatie definitiva, dece daca peste un an incepe sa bate trebuie inca o data demontata si schimbat set de reparatie.

Si cumparati 2 burdifi din cauciuc, daca unchiul D_vs nu are o cleste pneumatica cu care poate sa prinda la cuplu potrivit coliere din fier care trebuie la burdufi din termoplastic. Vaselina se gaseste la Mol, Liton 2 EP. E cam costisitoare dar acolo ati un angranaj si o vazelina nu EP (Extreme Pressure) nu lubrifica asa de bine. Cea grafitata (neagra) pentru planetare nu e asa de buna dece la inalte presiuni este un pic abraziva (in Italia la planetare folosim cea MoS2, la Bisulfur de Molibden).

Pe cat tine de ulei in partea stanga cremaliera e gaurita de o parte la alta (daca nu ar fost gaurita burdufele ar explodat ca un baloane la viraj), asa ca nu doar air dar ci uleiul poate sa treaca dreapta-stanga. Chestie ciudata e ca majoritatea majoritatilor de servodirectie Golf IV pierde din cauza axul ruginit dar, se poate, unchiul D_vs a facut mai multe Opeluri sau Fiaturi, care sunt un pic mai putin sensibili la rugina.

Modificat de MEDES CALAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.ms frumos.eu doar a intrebat de curiozitate sunt la 350 de km de el nush exact ce ii face.si nush de care casete a mai facut dar stiu sigur ca a facut si de vw inclusiv prietenului meu la un passat si merge de 3 ani si inclusiv pe a lui care merge tot de 3 ani ca le-a facut amandoua odata si eram si eu prin preajma...ok o sa cumpar si acea vaselina daca o recomanzi,ca nu stiu daca mecanicul va pune vaselina acolo.cel putin daca nu ii dai nu cred ca va pune.si oricum bieletele nu i le-am trimis,ci doar caseta

Te-am rugat sa nu mai dai quote la mesajul anterior.

Daca se mai intampla, te sanctionez !

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S'a schimbat pompa servo, si meseriasul mia zis ca e terminata caseta de directie..nici carpita nu mai merge ca pierde ulei mult..am sa dau comanda de alta noua TRW 1500 ron aprox..asta de la delco sau ceva de genu, e cea mai ieftina,e bunicica de ceva???

careva vro idee??

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ramas TRW, nush cat de buna e insae sg solutie de moment, avand in vedere ca spidan nu este..sper sa fi ales bine ca incep sa exasperez, dea dracu acuma sa cada ambreiaju ca ma omor...

app legat de ambreiaj, la mn tine sus aproape de capatul cursei,iau facut testul ala cu frana de mana si plecare de pe loc, am vaz ca nu patineaza, ce ziceti e vro pb ca tine asa sus?? nu de alta, insa intreb sa nu ma trezesc cu alta surpriza saptamana viitoare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scz nu vazusem.am gasit o caseta de directia a stat ceva timp in garaj.3 luni. si a prins 3 4 puncte de rugina in capat la stanga.ar fi o problema?baiatu a avut accident si a dezmembrat masina(nu se ocupa cu asa ceva)dar la necaz mai faci si de astea.daca curge i-o dau inapoi daca nu nu. ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot sa garantez numai ca cele de la URW sunt facute bine :) Dar si TRW sau Spidan sunt, deobicei, facute asa cum trebuie.

Pe cat tine de Delco Remy am vorbit acuma doi ani cu un directorul lor si el imi a spus ca s-a lasat de segment de directie/pompe pentru ca avea mari probleme la aprovizionare de piese uzate. Acuma m-am uitat in catalogul lor pentru Italia si nu am gasit servodirectie sau pompe pentru Passat 3B2. Nu stiu ce sa va zic.

Modificat de MEDES CALAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat comanda de TRW pana la urma, sper sa fie ok...sa se justifice diferenta de pret prin calitate..

p.s. pompa servo e marca Lauber , ati auzit ceva de acest producator?

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FanBarcelona

In afara ca este o firma Poloneza nimic specific.

@ c0sminel

Daca caseta are numai niste stropuri de rugina pe partea stanga, axul sau corpului nu fost lovit in acident si va intelegeti la pret cu prietenul vostru nu ved ce sa va poate fie de rau.

Ca sa fiti sigur ar trebuit sa o puneti pe banc sau pe masina, dar de cat ati povestit de la un necaz (lui) a iesit o comoara (voastra).

Dar important este ca stiti ca servo nu fost afectata de acident, dece daca are cremaliera stramba nu se stie niciodata ce se mai poate intampla.

Modificat de MEDES CALAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.a fost avariat lateral spate.oricum s-a rezolvat cu caseta mea,am inlocuit cremaliera cu una de pe alta caseta,era intacta(100 de lei) si simeringurile si tot ce se putea schimba.astept sa mi-o trimita si s-a o montez. sunt fericit ca s-a putut rezolva cu cremaliera(eram foarte ingrijorat ca era ruginita cam tare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur pentru D_vs ca ati reusit sa scapati ieftin.

Si, Va rog, sa nu mai scrieti ca cei care reconditioneaza sunt marlani dece va cere un pret mai scump: daca cineva repara ceva la unchiul lui probleme si garantie pica pe el sau pe "unchiul"; daca cineva va vinde o servo reconditionata nu poate sa va zica, dupaia, "vezi ca troncanit e vina de cremaliera, ca nu fost schimbata. Trebuie sa imi mai dai xyz bani sa te o rezolv" dece aceast nu este un comportament corect, dupa cum am fost inviatat eu...

Modificat de MEDES CALAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parere mea este ca cei ce dau garantie inseamna ca stiu ce fac si nu cred ca dau teapa.ca nu isi permit sa piarda niste bani pe munca care tot ei au facut-o.care isi fac casetele la "dute la ala ca e bun" si isi schimba doar semeringul care e defect si la 1 luna curge celalalt sau mai grav amandoua e problema lor.oricum fiecare reparatie are riscurile ei. si ca vad ca am fost adus in discutie,la fel mi-am asumat riscurile mele cerand ajutorul unchiului meu care am baza pe el(e problema numai si numai a mea) ca nu am cum sa zic dute la el ca e bund ar garantie nu iti da. REPET FIECARE ISI ASUMA RISCURILE

Si jos palaria pentru cei care repara casete ca nu toti pot face asta

Modificat de c0sminel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu D_vs: daca cineva va raspunde, in scris, ca poate sa va trimita o servodirectie din stocul lui si D_vs trebuie sa trimiteti cea vechie inapoi dupa ca l-ati schimbata, indipendent de stare, si garantie va a fi de 18 lune poate ca stie ce face.

Dar hai sa nu ne suparam: eu am vrut numai sa punctualizes ceva. Lucru cel mai important acuma este ca ati rezolvat problemul D_vs si eu va urez, din suflet, sa o folositi sanatos!!! Si sa puneti Liton2EP in burdufe: viata cremalierei va a fii mult mai lunga! Si ulei G002 la instalatie (VW verde), dece viscozitatea mai mare de la ATF (rosu) la temperature scazute "deranja" un pic pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!