Jump to content

Probleme servodirectie


Caius TM
 Share

Postare recomandată

perfect de acord cu dvs , dar atat timp cat am ulei in burduf , e clar ca nici caseta nu e in regula , nu ? stiu ca sunteti o autoritate in domeniu , asa ca va intreb altceva ........de vreme ce nu am lichid pe retur e clar ca acesta nu circula in tot circuitul .........este posibil sa fie asa din cauza casetei , il poate bloca undeva ?   sau , in aceasta situatie , numai pompa poate fi de vina ? 

mi se pare si mie suspect ca a cedat brusc , chiar daca aveam pierdere de lichid la caseta , trebuia sa mearga volanul mai greu , nu sa cedeze brusc ......ce ziceti ?

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul Submit Reply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,îmi cer scuze că poate nu postez unde.trebuie dar având în vedere că sunt nou pe aici...Deciam și eu o problema foarte ENERVANTA,și anume...La virajul la stânga și când virez și la revenirea din viraj,in ultima parte a cursei volanului,incepe o sacadare și tare v-aș mulțumi dacă îmi dați ceva idei în legătură cu problema asta si o eventuala rezolvare...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna , am si eu o problema la un passat b5 1.6. Merge greu volanul pe loc, la viteza mica si chiar si la viteza mare si se aude pompa servo chiar daca virez putin indiferent de directie, nu se aude ca la viraj maxim dar se aude si scade si turatia rau, adica cu cat virez mai mult cu atat mai mult scade. Nu pierde lichid servo si nici nu are cum cu caseta de directie noua, lichid servo directie nou, tot ce tine de directie mai putin amortizoarele si arcurile sunt noi. Ma gandesc ca ar putea fi pompa servo din moment ce am avut probleme cu prima caseta de directie care a pierdut tot lichidul si a trebuie sa completeza din 5 in 5 min ca sa pot ajunge la service si mai era si rosu nu ca cel care am pun acuma  cel verde recomandat pt vw .

Cum pot verifica sau care sunt simptomele cand e dusa pompa servodirectie ?

E cine aici din Resita care se pricepe la asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 Domnilor moderatori, cunoscatori si voi ce ati trecut prin probleme de HURUIT la servodirectie.   LA MINE ESTE CAM DUBIOS. In sensul ca hurue tot timpul , insa daca trag de volan stanga sau dreapta nu mai hurue, cum iau mana de pe volan iar hurue. CE PARERE AVETI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu e un rulment?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un rulment sau o rola. Ia un stetoscop și ascultă-le pe fiecare în parte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bună.

Tocmai am fost cu mașina în service (problemă la cilindrul receptor care s-a rezolvat). Problema e alta. Am observat că au obiceiul de a lăsa deschis geamul de la șofer după care scot borna de la acumulator (așa procedează la aproape toate mașinile). Apoi când a venit rândul să o urce pe elevator , scoasă din viteză , fără motor au împins-o în timp ce unul era la volan și o dirija. Întrebarea mea: este vreo problemă cu servopompa de la direcție dacă forțează volanul pentru a vira cu motorul oprit , că atunci servo nu funcționează și știu că abia se poate roti volanul. Cu stimă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, după manevra de mai sus, am găsit nivelul lichidului crescut în rezervorul servodirecției.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa invarta volanul linistit!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se forteaza nimic. Mai ales cat vireaza ei pana la elevator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nivelul n-are cum să crească, sigur ți s-a părut. Pompa nu se forțează, caseta se forțează mai tare în rulmenții pinionului,  dar nu ceva de speriat. Cel mai mult se forțează coloana volanului până la casetă. 

Singura problemă care ar putea apărea la o casetă atunci când se manevrează fără presiune, adică cu motorul oprit, chiar și cu roțile sus, este dislocarea simeringurilor din locașurile lor ca urmare a "vidului" creat în momentul acela. Ca exemple, Rover 75 și Jeep Compass.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă îngrijoram să nu mă trezesc cu vreo problemă pe la pompa servo sau caseta de direcție care  pe lângă că e scumpă e și multă muncă să o demontezi să o schimbi. 

Modificat de ovi67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Acum o luna a venit si pe la mine acel uruit despre care se tot vorbeste.

Mai exact, la mine uruia si in relanti( fara sa se amplifice la cresterea turatiei), iar cand viram scartaia si cureaua impreuna cu o usoara intermitenta la rotirea volanului.

La prima vedere cureaua de accesoriii dadea sa sara de pe role, asa ca am schimbat-o impreuna cu intinzatorul.

Fara probleme...doua zile. Dar totusi nu mai e la fel.

Acum nu mai uruie la relanti, doar intre 1000 si 1200 rpm si se amplifica in viraj impreuna cu o fina intermitenta.

Dupa ce indrept rotile, uruitul incet-incet dispare.

Cand motorul se mai incalzeste nu mai uruie in viraj, doar la intervalul de turatie mentionat mai sus.

Uleiul in vas e curat si la nivel, nu face spume, bulbuci etc.

Nu am scurgeri de ulei.

Rola de la servo e mai luciosa decat celelalte.

Oscilez intre pompa si frei.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

azi a inceput sa curga si  caseta mea ....scos burdufe , ulei gramada in stanga deci e clar , semeringuri duse...variantele ar fi:

- caseta second  plus montaj cam 650 lei , dezavantajul e ca nu stiu cat ma tine 

 - reconditionat caseta mea , mi s-a cerut 1000 lei plus cheltuieli deplasare caci sunt din alt oras , deci cam 1200 ar fi tot 

- cumparat caseta noua , am gasit unele pe la 1000 lei -GENERAL RICAMBI sau DELCO REMY , asta e ideea cea mai buna , problema e ca nu stiu cat de bune sunt aceste casete , de vreme ce sunt la jumatate de pret fata de TRW sau BOSCH ...........

asadar stiti ceva de  casetele astea mai ieftine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege varianta reconditionarii la un service cu traditie (ex TRAMI).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu la fel  dar sunt departe de targoviste , nu pot ajunge decat in weekend eventual, dar nu  se lucreaza , deci toate sunt pe dos........pe b5-5,5 toate casetele sunt identice? sa ma apuc sa umblu pe la dezmembrari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt la fel. Pe 2.5 parca sunt mai solide, dar compatibile oricum.

De ce nu vorbesti cu Trami si gasiti o solutie impreuna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cauza unor probleme personale depind de masina zilnic ,  asa ca nu pot  demonta caseta sa o trimit prin curier, de dus la el iarasi nu pot , am explicat de ce .........asta e situatia , apropo, am inteles ca e obligatoriu sa folosim ulei verde de servo , e adevarat?...........daca da , ei bine la mine a fost rosu tot timpul , asa am luat si masina , cred ca de asta a si cedat caseta

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de aia. Acolo i-a fost sfarsitul. 

Legat de inlocuire, tu stii ce sacrificii esti dispus sa faci. Doar sa nu regreti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
rap_florinn

Va salut , am vazut un comentariu legat de pompa de servo :

Poate sa imi spuna si mine cineva unde se afla acea garnitura si la mine merge greu dupa o perioada servodirectia.

 

 

Am rezolvat servo....l-am sunat pe Trami ca sa ii cer indicatii, omul mi-a dat desi cam toti vor sa te faca cu un produs de la ei.....dar e de bine. Pompa de servo are la surubul de tur o supapa care in capat are o garnitura de cauciuc. Garnitura respectiva s-a facut bucati infundand supapa, drept urmare nu mergea serodirectia. Acum neavand acea garnitura de limitare a presiunii ,merge prea usor. Oare se gaseste la magazine o astfel de supapa? Tot la trami incerc. Merci Trami pt indicatii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristianVasile

Vrei sa spui ca, daca se inlocuieste acea garnitura de cauciuc, directia va deveni mult mai usoara? 

La al meu Passat directia e greoaie. 

Modificat de C o s m i n
nu mai da citat la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rap_florinn

Asa am vazut si eu la un user maine te anunt o sa ma uit la pompa veche sa vad daca mai are garnitura .

Eu am schimbat pompa de servo si la fel se misca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristianVasile

Si eu am schimbat pompa de servo. Multi au zis ca asa are masina mea directia greoaie, insa e clar ca trebuie sa fie un motiv bun pt care e asa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
rap_florinn

Am preluat acesta informatie dupa Forum Passat 

EDYPRO poti sa ne spui unde ai gasit acea reductie ?

 

 

14-04-2015, 21:08

Poti sa pui o poza cu acea supapa si cu zona in care se afla? Merci

Edit: La mine merge acceptabil servo cand e rece. Dupa ce se incalzeste se ingreuneaza.

deci, furtunul de presiune pompa caseta despre el vb , la intrare in pompa se infileteaza in ceva asemanator unei reductii , daca imi amintesc bine se desface cu tubulara de 24 , aceasta este supapa de care vorbim , are inauntru un arc si o piesa cilindrica cu un cui in cap ........pe capul acestui cui era garnitura de care vorbeam ca am eliminat-o pt ca nu am gasit-o niciunde , daca desfaci furtunul nu ai cum sa nu vezi supapa........succes!

apropo , cum poti verifica pompa , ca ziceau toti ca nu poti ..... e simplu , bracati maxim stanga sau dreapta , motorul la relantiu , si slabiti furtunul de presiune , daca tasneste cu putere e ok .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.02.2007 at 23:02, boty a scris:

Fratilor pompa servo nu se strica cu una cu doua. De cele mai multe ori este vorba de curea care nu mai sta intinsa corect

si asta se datoreaza rolei intinzator hidraulic, sau se mai datoreaza pierderii de lichid sau defectiunea rolei

alternatorului. Cel mai frecvent defect este rola intinzator hidraulic, la viraj simti ca tine, se aude un scartait sau o bataie usoara.

Este bine de stiut, la schimbarea distributiei cu role si pompa de apa se schimba si cureaua A/C si cureau alternator/directie +

rola intinzator hidraulic. Uleiul de servo este special pentru vw.



Sa va dea Dumnezeu sanatate cu topicul asta....
Am schimbat capetele de bara Lemfoarder, facut unghiul de fuga si "scartaitul" persista enervant.
Ma seaca maxim de mult acest "scartait" de volan, am citit tot topicul....la finele lunii schimb kitul de distributie, kitul de AC si kitul de alternator....sa vedem daca scap de "scartaitul" asta extrem de enervant.
Revin dupa cu o parere....pana atunci va multumesc anticipat!
 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!