Jump to content

Frana Passat B3, B4 sau mai vechi


andREI
 Share

Postare recomandată

salut baieti,surubul ala pe la care imi curge lichid de frana e de la furtunul care intra lichid in etrier si are 2 garnituri una in fata,una in spate,adica una pe etrier iar cealalta este in capul surubului care strange...din cate am observat lichidul curge pe la garnitura care e pe etrier,se gasesc garnituri din alea?surubul este de 8 mm,iar cheia care se potriveste e de 13.am si 2 imagini cu zona unde am problema.

asta e cea de-a 2 poza.

post-82792-0-20765400-1295465175_thumb.j

post-82792-0-94569700-1295465313_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DjMc

    14

  • axxa84

    7

  • Sikandar

    5

  • dragos.megles

    5

de ce freaca placutele pe disc la roata de pe spate,mentionez ca frana de mana functioneaza bine,daca merg o vreme freaca din ce in ce mai putin,dar dupa ce o las parcata(ex.o noapte)iar freaca tare,si din senin a aparut problema,placutele sunt bune si discul,oare sa fie de la etrier?

de ce freaca placutele pe disc la roata de pe spate,mentionez ca frana de mana functioneaza bine,daca merg o vreme freaca din ce in ce mai putin,dar dupa ce o las parcata(ex.o noapte)iar freaca tare,si din senin a aparut problema,placutele sunt bune si discul,oare sa fie de la etrier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca lasi frana de mana trasa pe frigu asta ai sanse mari sa nu isi dea drumu cablu sau etrieru...doar dupa ce se incalzeste putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e de la frana de mana pt ca inainte de asta nu am tras frana de mana,de cand a inceput frigul nu am mai tras frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat ghidajele? In ce stare sunt acelea? Culiseaza usor sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ghidajele?alea unde vine prins cablul de la frana de mana,agrafa aia cu capatul cablului plombat(opritorul),acolo langa etrier unde are si un opritor?daca te referi la frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parghia aia de la etrier,unde vine capatul cablului, functioneaza si l-am lasat pe deschis(adica maneta de la frana de mana lasata jos) ,pana la opritor,si ramane asa pe deschis,nu-l trage inapoi,trag de maneta, urca,las maneta,coboara parghia,deci functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Pentru frana fata cu etrier VW II si disc plin ,grosime 13 mm uzat , s-ar potrivi un disc ventilat, grosime 20 mm, fara a schimba etrierele?

Evident se pastreaza diametrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
costica prisecariu

si ca tot am inceput discutii referitor la mecanica si electrica auto, se pare ca mai am ceva probleme.

sa zic pe scurt "nu am frane"

Pedala merge pana in fund, iar cand ajunge in capat, franeaza doar roata din stanga-fata, se blocheaza efectiv!...Am aerisit toate franele, insa se pare ca mai degeaba, in sensul ca parca prinde putin mai sus!

Cand pun frana brusca, franeaza toate 4 rotile, insa nu risc frane deastea, mai ales ca nu vreau sa imi transform masina in sanie! tongue.gif

In fine, aer nu am pe conducta, imi t�sneste doar lichid de frana! Cum l-am intrebat si pe moderatorul nostru C o s m i n, trebuie inlocuit lichidul de frana cu totul, sau fac aceasta operatiune degeaba? Si cam ce mai e de facut, ce mai am de verificat?!

Cum ai rezolvat? Am exact acelasi simtom . Masina mergea perfect, dupa testarile de la RAR (care au iesit perfect) brusc am ramas fara frana, franeaza doar roata stanga fata. Nu pierde lichid, au fortat prea tare pompa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

punete si aieriseste franele pe restul rotilor ... recomadare de aerisire a rotilor stanga fata - dreapta spare - dreapta fata - sranga spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costica prisecariu

Nu vad pe unde ar putea sa patrunda atat aer incat brusc pedala sa nu mai opuna nici cea mai mica rezistenta. eu banuiesc ca la testarea de la RAR au fortat prea mult pompa, ei cred ca si-au dat seama, asa imi explic si de ce mi-au dato  in primire si mi-au spus ca totul este perfect. Cand am plecat, frana 0. Masina o folosesc de cinci ani. Nu le reprosez nimic celor de la Rar, stiu ca ei au respectat procedurile impuse .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai poate fi ca problema si garniturile din pompa centrala de frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
dragos.megles

Salut, am si eu o problema la franare cu al meu passat b3 (ABS) 1.8 90CP, cand bruschez pedala de frana se blocheaza iar daca iau piciorul isi revine, plus ca la fiecare apasare a pedalei se aprinde beculetul de la frana de mana(masina are abs dar nu functioneaza, asa am luat-o) nu stiu ce sa fac, nu pot sa ies in oras deloc pentru ca risc sa intru in cel din fata mea, astept raspuns, va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tiu se aprinde becul de la frana de mana atunci ai putin lichid de frana in rezervor, iar daca nu iti prinde calumea nici dupa ceea atunci iti recomand sa te duci cu masina la un mecanic sa iti verificae sistemul de faranare, mai exact garniturile din cilindrul central de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.megles

Pai mi-a zis un mecanic ca ar fi din electricitate, lichid de frana am, tocmai ce am verificat, la fiecare apasare a pedalei se aprinde becul ala si se stinge imediat...ce ar putea fii ca simt ca innebunesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci ii undeva pe partea electrica, posibil sa fie un scurt pe undeva sau sa ti se intoarca un semnal de plus pe undeva si de aceea sa iti apara problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.megles

hai ca beculetul ala nu ma deranjeaza dar problema e de ce se blocheaza pedala? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce sens se blocheaza ??? ... cand o apesi iti apare rezistenta in pedala ca si cum ar mai face si altceva presine in sistemul de franare inafara de pedala de frana ??? si in acelasi timp iti tremura si se aude ca merge ceva motoras ??? sau pur si simplu ti se blocheaza pedala de frana ca freaca in ceva ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.megles

apare o rezistenta in pedala, nu isi mai face cursa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.megles

Nu imi poate raspunde nimeni la intrebare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva, este legat de ABS. De ceva timp imi sta aprins martorul din bord de la ABS, iar acesta nu mai functioneaza. Franele sunt ok, dar nu mai intra ABS-ul. Stie cineva pe unde sunt pozitionate releele de ABS? Inainte cand puneam contactul se mai auzeau parca niste relee care acum nu se mai aud, iar in pedala de frana, candpuneam contactu se simtea un ticait dupa care se stingea si martorul de ABS din bord. Acum nu se mai simte nici ticaitul si nici martorul nu se mai stinge, deci nu mai am nici ABS. Eu banuiesc ca este un releu, dar sincer nu stiu pe unde se afla ca in tabloul de sigurante si relee nu este. Multumesc anticipat si astept un raspuns daca ma poate ajuta cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima data verifica cu un tester unde ii problema in sistemul de ABS. poate fi un senzor defect, o siguranta arsa, sau un senzor uzat si atunci tot sistemul se opreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal cristi4cic , am si eu aceasi problema la passatul meu. si sunt curios daca ti-ai rezolvat problema, si tare as vrea sa stiu cum.

 

 

Modificat de vecinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
SlujitoruCezar

Salutare baieti! Vin cu o idee ce am intalnit-o azi la un unchi ce are un logan, an 2005 si vreau sa va intreb daca merge si pe Passatul nostru, sau daca a facut cineva modificarea. Loganul an 2005 din fabrica nu avea senzori de frana. variantele mai noi au aparut iar montarea unui astfel de senzor se poate face pe etrier... In fine...revin la Passatul nostru, pentru cei fara senzori de frana. Ma gandeam sa,mi fac si eu aceasta modificare. Placutele cu si fara senzor sunt identice ca forma deci cele cu senzor pot fi montate si pe o masina care nu are in standard asa ceva. Intrebarea mea este daca am trage acele 2 fire de la placute in firele de la senzorul lichidului de frana ( cel montat pe vasul de lichid de frana) sau ne-ar mai trebui alceva? Uchiul meu pe logan a prelungit firele de la senzorul placutelor de frana in mufa senzorului de lichid si iata ca avea senzor pe placutele de frana... si logic cand se tocesc placutele ii aprinde becul in bord...( becul cu semnul mirarii - cu functie pentru frana de mana.lichid de frana ....) Credeti ca ar merge si la noi? 

Modificat de SlujitoruCezar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!