Jump to content

Scartait la franare


rastafarianul
 Share

Postare recomandată

Ceva ciudat la masina mea, Fabia 1.4 2002, HTP, 60 cp, la usoare denivelari si viteza mica se aude cum scartaie ceva la roata pe dreapta, asa mi s-a parut mie ca aud in zona aceea, acelasi simptom si la franare plus ca am impresia ca eu franez dar roatra are tendinta sa mai mearga si asta nu din rulment ci pe undeva din articulatie, nu stiu daca ma fac inteles, dar acel zgomot e sacaitor tare si nu stiu cam pe unde sa ma uit s avad care ar fi problema. Un sfat ar fi de mare ajutor. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pui frana si sunt denivelari, computerul simte diferenta de franare intre roti si intra ABS-ul. Se simte in pedala un tremurat puternic si se aude un huruit. E in regula, nu te speria. si nu se aude numai la roata din dreapta.completez.....tine in continuare piciorul pe pedala fara frica. daca-l ridici renunti la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pui frana si sunt denivelari, computerul simte diferenta de franare intre roti si intra ABS-ul. Se simte in pedala un tremurat puternic si se aude un huruit. E in regula, nu te speria. si nu se aude numai la roata din dreapta.completez.....tine in continuare piciorul pe pedala fara frica. daca-l ridici renunti la franare.

Nu e vb de ABS, ma gandesc sa nu se fi dus vreo bucsa, poate cineva care a mai patit asa ceva ma poate lamuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate bara stabilizatoare s-a deplasat spre dreapta si atinge de caroserie la denivelari si franare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o chestie destul de frecventa. Apasa masina cu mana de partea din spate si vezi daca auzi zgomotul. Daca e busca/brat iti vei da seama imediat. NU te gandi la ABS ca nu are nicio legeatura, evident. NU inteleg ce descrii acolo cu mers in fata, etc... Aia ar insemna sa aiba un joc semnificativ. Ar vibra, rezona la viteza mai mare. Misca si tu rotile spate cu mana pe cric, sa fii sigur, dar nu cred ca e cazul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am descoperit problema, bucsa de la bascula pe partea stanga rupta, daca a mai patit cineva asa ceva rog sa posteze, de asemenea as mai fi interesat daca bucsa vine separat sau luata bascula cu totul desi am mai vazut ca se mai prinde in ceva. Daca ma poate ajuta cineva rog sa posteze. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe forum o discutie asemanatoare si m-am lamurit, acea bucsa belea din bascula scartaia, "bubuia" la franare si cand treceam peste o denivelare mai serioasa parca se rupea ceva din masina, acumn nu imi ramane de facut decat sa achizitionez bucsele de cupra cum a facut si sabotheur si sa ma apuc de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

( asta e primu meu post )

Am o problema asemanatoare, dar pentru ca nu ma prea pricep nu am ajuns la nici o concluzie. Masina o am de vreo 6 luni ( Fabia 1.4Mpi, 72cP, 2001 si am luato de la 54.000km si acu are aproape 60.000). Vara o mers bine, nu ma plang, dar parca odata cu racirea vremii, fibiutza mea merge ca o cartita. Consuma mult, am avut cateva momente cu aprinderea martorilor ABS (o singura data ) si cel EPC ( de mai multe ori) dar cel mai enervant e schi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zgomotul este ca si cum ai freca o sapa pe o nicovala (un sunet usor metalic) parerea mea este ca problema este rulmentul. S-a mai discutat candva pe forum de aceasta problema numai ca problema era la roata dreapta fata. Sunetul apare in momentul in care virezi in directia opusa rulmentului defect, adica daca virezi dreapta si apare zgomotul pe stanga. Zgomotul mai apare uneori si la franare in linie dreapta. Am auzit la o Fabie acest zgomot, iar uneori se auzea ca si cum placutele de frana ar fi agatat o pietricica intre ele si discul de frana. Acea persoana s-a speriat si a dat repede roata jos si nu a constatat nimic, adica discul nu avea santuri, placutele de frana erau in regula, aparatoarea de noroi nu atingea nimic. S-a pus roata la loc si acel zgomot a disparut ca prin minune. Pe urma a mers la o reprezentanta SKODA (nu din Romania) si dupa aproximativ 5 minute s-a dat diagnosticul, cu toate ca in acel moment sunetul nu se mai auzea: rulment defect. S-a inlocuit rulmentul pe garantie si de atunci nu au mai fost probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!