Jump to content

Al 4-lea VW. Revenirea la Variant


LUFY

Postare recomandată

Salutare la toata lumea !

In sfarsit mi-am indeplinit visul de a avea un VW, mai exact un Passat 1.9 TDI din 2003. Este varianta Highline, sunt multumit de el, starea in care am cumparat-o fiind ireprosabila.

Sunt f fericit ca pot sa ma alatur celor de pe acest forum. Ce pot sa zic...poate doar ca fara VW, lumea nu ar fi asa frumoasa :D

http://i117.photobucket.com/albums/o78/The_Viper02/Ima03.jpg

http://i117.photobucket.com/albums/o78/The_Viper02/Ima02.jpg

http://i117.photobucket.com/albums/o78/The_Viper02/Ima01.jpg

http://i117.photobucket.com/albums/o78/The_Viper02/Ima00.jpg

Link către comentariu

Masina-i frumoasa, s-o stapanesti sanatos, dar nu-i faci un chip de putere? 100 de caluti pentru un passat sunt cam putini.

Link către comentariu

Ti se par ca sunt zgariate...am observat si eu ca par valurite pe margine....calitatea pozei ce sa fac....poze cu interiorul in curand :beerchug:

Link către comentariu

seeerrvuus!! bine ai venit pe forum Sebi :D

lasati oameni buni ca ma ocup eu de o sedinta foto :D

Link către comentariu

Pune poze cu interiorul si ca un sfat pune-i xenon aftermarket ca sigur o sa fii multumit :P

Jantele sunt pe 17?cum se comporta masina cu roti mai mari?

Ce mi-ar placea sa am si eu bandouri cromate :lol:

Link către comentariu

Da, sunt jante de 17. Si mie imi plac f mult, dau bine ! Iar ca si comportament...foarte manevrabila masina; e adevarat ca la drumurile noastre, se simt mai bine denivelarile. In schimb, daca e drumul bun, plus ca ajuta si cauciucurile Kumho, e fantastic . :) Recomand oricui, pentru setul de roti de vara, niste jante de 17, merita ! :)

Link către comentariu
  • Administrator

Foarte frumoasa masinuta. Pacat de calitatea pozelor... :)

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Planuri de viitor ... ?

Link către comentariu

seby uite ca te trage lumea de urechi cu pozele alea...maine dupa`masa esti convocat la o sedinta foto(vb noi)

planuri de viitor...dau cu presupusu :)

Xenon,Pleoape si Folie???? si....daca nu vreau prea multe..ceva muzica????

ia zine si noua :D

Link către comentariu
  • 2 months later...

Am uitat sa trec unele dotari ale masinii, cum am vazut ca multi au facut, pentru o mai buna idee. Asadar, pe langa datele tehnice care reies din topic, 1.9 TDI - PD 101 CP, cutie 5 trepte, echipare HIGHLINE, masina are : :)

- jante aliaj 17" ''PHOENIX'' + cauciucuri Kumho

- pachet crom

- mahon

- scaune piele + textil

- volan + schimbator + maneta frana de mana + cotierele din usi de piele

- ABS , ASR , ESP + 6 airbarg-uri

- tempomat

- scaune incalzite

- climatronic + torpedou refrigerat

- comenzi pe volan

- comp. de bord

- senzori ploaie

- proiectoare ceata

- geamuri electrice + oglinzi electrice incalzite heliomate

- oglinda interioara heliomata cu senzor antiorbire

- instalatie audio originala VW

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

super tare...sa o stapanesti sanatos :) masina seamana cu a mea, doar ca mai am pe ea navi MCD si este automata :) felicitari pt achizitie :)

Link către comentariu

este foarte faina tapiteria... si e si practica. eu am piele plus alcantara si sunt dezamagit de ea. se scamoseaza foarte urat.

Link către comentariu

Absolut sublime jantele alea. Ii vin cel mai bine din toata gama de modele. Si dotarile iti lasa gura apa. Cu prima ocazie, aplica-i un chip-tuning si un xenon. Atat ! Ca e bestiala si asa. Sa ai parte de ea !

Link către comentariu
  • 2 months later...

Frumos, chiar imi place! Consola centrala arata foarte bine :) impreuna cu restul masinii normal :)

Modificat de h3llboy
Link către comentariu

De acord, conturul de mahon deschide atmosera relativ monotana a interiorului. Am o mica-mare curiozitate. Cum se prezinta consola centrala din compartimentul spate ? Ma refer la partea din spate a cotierei, cu scrumiera si priza incorporate, disponibile pt ocupantii banchetei spate. Au ceva semne din cauza pasagerilor care trec "grabiti" ?

Link către comentariu

In mare parte, nu invit mai mult de 2 persoane pe bancheta din spate :rolleyes:. Plus ca mai atrag si eu uneori atentia privind consola centrala. In rest, se prezinta bine...am avut noroc sa zic asa, incat la achizitionarea masinii sa nu gasesc zone cu plastic zgariat, si aici ma refer si la consola. :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 6 years later...

As dori in primul rand sa rog un moderator sa schimbe titlul acestui topic in "De la Passat B5.5 la Golf V Variant", ca sa nu mai deschid alt topic deoarece nu are rost. Pot continua si aici. Multumesc.

 

M-am gandit sa continui acest topic, mai ales ca nu am mai prezentat nimic de ceva timp indelungat. Ideea este ca Passat-ul cu care am inceput aici prezentarea l-am vandut in 2012 (din motive obiective si nu pentru ca nu eram multumit). Cel mai probabil voi trai cu acest regret ca am vandut masina, mai ales ca am fost foarte multumit de ea timp de 5 ani cat am avut-o, cu atat mai mult cu cat a fost primul VW al meu si a fost un model dintr-o generatie cum nu va mai fi niciodata un model VW.

 

Cert este ca cu banii ce i-am luat pe Passat (plus cu o diferenta de la mine), am luat acest Golf V Variant din 2008, cu motorizare 1.9 TDI 105 CP, in 5 trepte, cod motor BLS, echipare Comfortine.

Masina am luat-o cu 173.000 de km fiind adusa din Germania cu 2 zile inainte sa o cumpar eu, cu istoric service complet si verificat in momentul achizitiei la reprezentanta deci am fost linistit din punctul asta de vedere.

 

Dotari auto:

- pachet crom exterior

- spalatoare faruri (dezactivate din vag com la 2-3 zile dupa ce am luat masina si asa au ramas de atunci)

- senzori parcare spate

- volan + schimbator + frana de mana imbracate in piele

- tempomat

- computer bord cu afisaj minidot

- climatronic bi-zonal + incalzire scaune fata (cu suport lombar)

- RCD 300 cu mp3 si 8 incinte acustice

- 4 geamuri electrice + oglinzi electrice incalzite (oglinda dreapta cu functie "mirror down"

- ABS + ESP + 10 airbag-uri

- senzor presiune roti

- cotiera fata + spate + suport pahare spate

- insertii aluminiu prin interior

- suport ochelari + sertare sub scaunele fata

- torpedou refrigerat

- plafoniera cu lumini ambientale

- roti pe 16" de vara + iarna (pe jante de tabla)

+ un bonus cu care a venit masina - sistem anti rozatoare montat pe motor

 

Cam astea sunt dotarile in mare cu care a venit masina.

Insa, pe parcursul anilor, am mai adus si eu mici imbunatatiri:

- lumini avertizare originale in usi...eram obisnuit de la Passat sa vad unde calc in momentul in care cobor din masina asa ca a fost important pentru mine

- set presuri de cauciuc originale (pe care le folosesc iarna)

- roata de rezerva normala + kit scule (masina venise cu acel kit de pana si un urias polistiren pe post de roata de rezerva cu tot felul de locase de depozitare)

 

Ca si probleme pana in prezent au fost urmatoarele:

- schimbat grila fata centrala inferioara (cand am luat masina era o lamela rupta vreo 10 cm, asa ca am inlocuit-o)

- schimbat oglinda stanga din dezmembrari (cand am luat masina balamaua oglinzii era betonata...la propriu, cu ciment)

- schimbat un set de placute frana fata - spate undeva prin 2013

- schimbat kit-ul de ambreiaj complet anul trecut prin aprilie

- schimbat luneta spate (produs doar pe original de gasit) in vara lui 2013 dupa ce mi-a fost sparta masina in Budapesta

- schimbat bolturile de la etrierii spate sa nu mai zdrangane (exista si un topic aici pe forum cu problema asta la Golf-urile 5 Variant/Jetta)

- schimbat tweeter-ul stanga fata pentru ca se arsese

- schimbat senzorul DPF

 

Cam asta este in mare povestea cu Golf-ul pana in prezent (daca imi mai amintesc detalii, o sa mai revin sa mai vorbesc de ele). Daca sunt multumit de masina ? Da, pot spune ca sunt. Ca nu mai am spatiul ca in Passat nici nu intra in discutie, pentru ca vorbim de clase diferite. Totusi, fiind un break cu extrem de multe spatii de depozitare, mi se pare o masina versatila.

Ca materialele pe unele zone sunt sub Passat este din nou ceva de trecut cu vederea. Pana la urma, din punctul meu de vedere un Golf 5 are zone cu materiale sub Golf-ul 4.

Cert este ca timp de 5 ani, cu Passat-ul nu am avut atatea probleme ca si cu Golf-ul. Sau mai bine zis, Passat-ul nu a venit cu atatea chestii de rezolvat sau cu probleme rezultate din alti factori. Ramane de vazut cum o mai duce mai departe.

 

Poze cu masina:

 

post-17293-0-19088700-1428761300_thumb.j

post-17293-0-83257300-1428761306_thumb.j

post-17293-0-54865900-1428761313_thumb.j

post-17293-0-05521400-1428761322_thumb.j

post-17293-0-01870200-1428761328_thumb.j

post-17293-0-16627500-1428761463_thumb.j

post-17293-0-12342400-1428761469_thumb.j

post-17293-0-97894400-1428761534_thumb.j

Link către comentariu
  • 4 months later...

Din categoria "consumabile necesare si importante", saptamana trecuta masina a primit kit nou de distributie, ca deja se apropia termenul. Ce o mai urma ca repere importante ramane de vazut. :tuktuk:

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!