Jump to content

am rupt un prezon


suri
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema cu prezoanele antifurt. Nu le mai pot desface. Cu levierul meu imi aluneca iar cu pistolul pneumatic nu se misca. Cum le scot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo daca te-ai chinuit si cu levierul si cu pistolul pneumatic si nu se desfac alta solutie nu ai decat cu o bormasina si un spiral foarte bun de diametru aproape cat grosimea prezonului si atunci vor iesi, cel putin la mine doar asa a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jhonny bravo:ai mare grija,eu din cauza unui antifurt am taiat o janta de aliaj.nu merge gaurit pt ca e tratat.eu am rupt vreo 6 spirale.incearca cu sudura unui alt prezon de cel faultat.

daca te ajuta,am eu o cheie in x,care nu m-a lasat la greu.da un semn,nr e la profil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blah_:

Deja ma ia tremuriciul. De sudat ceva peste nu prea pot pentru ca am jante de aliaj iar prezoanele sunt destul de ingropate. Am luat un degripant sa bag acolo, poate ajuta. O sa ma duc maine iarasi la o vulcanizare si o sa-i rog pe baietii aia sa insiste mai mult cu pistolul sa le desfaca. Faza e ca daca incerc cu cheie in cruce sau cu levier, peste cheia speciala, imi scapa, cu pistolul este singura posibilitate pentru ca il pot tine perpendicular. Am vazut ca nu scapa cheia asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit-o de 2 ori. Cu bormasina le-am scos pe amandoua. Celelalte solutii nu au ajutat. Am masurat alt prezon cat are pana incepe filetul si am dat gaura in mijloc. Daca esti atent nu strici nici janta si nici filetul din butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mai incerc sa le scot normal. Daca nu reusesc... ma voi orienta catre una din aceste solutii. Cel mai probabil cea cu dat gaura in prezon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca te ajuta degripantul cu nimic ca tu nu poti sa dai cu el pe filet si deci nu are cum sa isi faca efectul.Cum zicea un coleg mai sus ...incearca sa dai cu o bormasina ...eventual poti sa faci rost de o bucata de teava de diametru exterior cat ii locasul in janta la surub si diametru interior diametrul exterior la burgiului.Asta ca sa poti sa directionezi cat mai perpendicular si fara sa scape burghiul in janta cand gauresti.Bafta si sa ne spui ce ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dres-o pana la urma cu cate ciocane la fiecare. Am fixat cheia pe surub, i-am ars niste ciocane si am reusit sa o rasucesc. Acum am pus prezoane normale in locul antifurturilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare..scuze ca postez aici dar nu am gasit un topic despre prezoane antifurt si am si eu nevoie de un set(ptr masina din semnatura)..daca ma poate ajuta cineva de unde sa cumpar sau daca are cineva contra cost,si imi cer scuze inca odata daca am postat unde nu trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor. Am si eu aceeasi prb. Prezon care nu vrea sa se mai desfaca, si pe deasupra s-a olarit si nu mai prinde bine, iar ca totul sa fie complet cheia de antifurt s-a stricat, s-a deformat. Am si niste foto. Merge si la mine operatiunea cu burghiul ? A mai patit cineva asa ceva? Sau are cineva un antifurt identic ?

post-54397-1277306105_thumb.jpg

Modificat de sandilidavid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandilidavid eu am desfacut acelasi antifurt cum ai tu cu ajutorul unui spiral de 19mm,iti sugerez sa ai un spiral foarte bun si rezistent.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu incerca cu ieftineli din bazar. Cauta ceva mai bun prin Practiker de la Ruko in sus. Ma refer la burghiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua , nu vreau sa va suparati pe mine ca va intreb...dar cum se rezolva treaba cu burghiul domle`? dai gaura in el si apoi ce? incerci sa il desfiletezi ? sau cum ca nu inteleg ... Multumesc frumos de eventuala lamurire ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Dai gaura mica sa zicem de 8-10mm si folosesti un extractor adica un fel de surub conic cu filet pe invers. Cind il infiletezi de fapt e desfiletare la prezon.

2. Dai "gaura" in capul prezonului cu un burghiu cit diametrul filetului. Cind "strapunge" capul si ajunge la partea filetata se rupe capul prezonului si poti scoate roata. Dupa aia te chinui sa scoti restul prezonului din fuzeta sau cum dracu se mai cheama. Ori cu o piulita sudata (atentie e bine de dat jos si sudat la curent mic) ori cu metoda de la 1. cel mai indicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moog eu am folosit varianta 2 indicata de tine,in momentul cand burghiul a retezat capul surubului se scoate roata iar restul ramas din prezon este detensionat si il poti scoate foarte usor cu mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mc pentru explicatie si sper sa nu fiu pus niciodata in situatia asta :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si la mine s-a dus prezonul la o roata, in sensul ca nu mai prinde antifurtul pt ca s-au sters "florile" din interiorul prezonului.

Aveti cumva vreun service/vulcanizare sa-mi recomandati pt socaterea respectivului prezon?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai oameni buni nu le mai strangeti pana nu mai puteti ca oricum "hotul" nu le poate scoate decat daca are cheia respectiva. nu va ganditi ca se apuca cu patentu ca stie si el ca nu poate :ceuameni:

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!