Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

Atata tot ca in momentul cand achizitionezi boxele sh sa stai pe langa cel care face operatiunea de demontare.Daca scoate niturile cu dalta si ciocanul sau cu alt dispozitiv asemenator ...nu mai ai ce face cu boxele.trebuie scoase cu bormasina si spiral.

Cand am luat si eu o boxa sh i-am spus babalaului de la dezmembrari sa scoata usor boxa,...el cu dalta si ciocanul.Un magnet de la boxa a cazut in usa. :lol:

L-am intrebat;ce-ai facut nepoate...te-ai ca.at in ea de boxa....

Daca nu sunt scoase cu ,,blandete'' magnetul se misca si  boxa aia o sa ,,gajie'' destul de deranjant.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa este..... trebuie scoase cu bormasina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dragii mei, am gasit un set de boxe ( Clarion SRE 1722s ) care are, din fabrica, gaurile date pentru VW, ca si cele OEM. Mai trebuie cumparate acele inele? Trebuie atinsa o anumita adancime atinsa? Nu fug de acele inele, dar orice chestie in plus naste probleme noi.

Alta ruga: Are cineva o schita cu cote pentru mid-basii si tweeterele de la Passat B5.5?

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Ce schita te intereseaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic am nevoie de adancimea de montaj si distanta intre gaurile de prindere la mid-basi. La tweeter ma intereseaza diametrul si cat de "inalt" este :). Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca ti-am masurat locul la tweeter. Iti incape maxim 36mm diametru. Inaltime poate fi chiar peste 30mm pentru ca spuma din spate permite.

La adancimea mid-urilor nu stiu cat e, dar stiu ca a montat cineva chiar fara inele si nu lovea geamul in ele. Distanta intre gauri nu stiu cat e.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! Care era berea preferata? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PEPSI TWIST. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

va salut.se poate monta difuzoare de passat B6(fata) pe B5.5.Am un prieten cu un b6 si fata de a mea(cd gama 4+4) se aude mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difera prinderea.... dar se poate rezolva - daca ai o bormasina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu este o problema daca ar fi sa dau alte gaurii,dar sa nu fie la fel(sunet)sa nu le cumpar degeaba.ma gandesc ca difera si cd playerul(ma-i performant). o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare domnii!!!un sfat daca se poate. de ceva timp ma gandesc sa schimb boxele (sunt cele originale ....si sunt cam sparte). pe masina am un pioneer DEH-4200UB (http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Car/CD-Receivers/DEH-P4200UB), cumparat in 2010,super multumit de prestanta pana acum si ma gandeam la difuzoarele astea: JBL GTO638 (https://www.harmanaudio.com/Search_Browse/product_detail.asp?urlMaterialNumber=GTO638&status=). ce spuneti? va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acei 160mm sunt intre doua gauri diametral opuse (ar trebui sa fie 158,4mm) merg fara multe chinuri. Oricum vei avea nevoie de inele distantiere. Dar daca vorbim de diametru membrana, trebuie sa fii foarte meserias sa-ti iasa. D.p.d.v. electric va trebui sa renunti ori la tweetere din usi, ori la cele de pe dif-urile noi pt, ca impedanta in frecventele inalte se injumatateste si pioneer-ul se va incalzi mai mult daca are protectie sau se va arde in lipsa.

Acolo pretul este pe bucata sau set de 2 ? Or fi Harman Audio, dar 60w RMS e gogonata rau. Nu este tocmai genul de cumparatura care s-o faci on-line. Poti gasi difuzoare bune si la un magazin de piese electronice, si cred ca mai bine cauti difuzoare simple, fara 2-3 cai. Oricum inaltele nu se aud ok acolo jos.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul este pentru setul de 2 si din cate am vazut inelele sunt incluse in pachet (de fapt sunt 2 randuri de inele), unele din plastic si unele metalice.multam  de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca astea ...

http://www.esderman.ro/promotii/producator-hertz   -  mentionez ca nu le-am auzit pe un passat, insa pe un alt forum cineva le recomanda cu incredere; ce am auzit din gama dieci ca si sunet iti pot zice ca sunt acide, nervoase, calitate pe voce si super pe inalte...basul e mai slabut- dar sa nu crezi ca e lipsa...

 

eu iti pot recomanda cu aceeasi incredere 

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/DLS/Reference/R6A/  - nu o sa iti para rau nici o secunda;

 

jbl -  nush daca te ajuta informatia; am ascultat un sistem JBL; player, coaxiale fata, ovale spate pe un punto in 3 portiere- nu ma dat pe spate. 

 

ca o parere incearca privesti la jbl doar pe parte de amplificare si subwoofer;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia vezi ce am eu pe masina. ;)

Aceleasi Hertz. Super piese. Scot un sunet de nu-i adevarat. Si vin cu filtrele lor, nu tre sa-ti faci probleme de impedante.

Si eu am tot un Pioneer asemananator pe masina, model 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam de sfaturi fratilor. mica(de fapt marea)  prostie este ca le-am luat deja, asa ca o sa trebuiasca sa ma descurc cu ele, ori. as putea salva situatia cu un amplificator, asa nu o sa mai  am grija ca pioneer-ul se va incalzi sau doamne fereste sa va arde.....   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Complici lucrurile. Incearca in prima faza sa decuplezi tweeterele de pe dif-urile noi si abia apoi daca nu esti multumit te uiti dupa un amplifier. Dar stiu ca JBL-urile sunt scule. Sau erau pe vremea mea.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mercic inca o data. cu siguranta o sa revin cu impresii dupa ce o sa le montez.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
georgianlaurentiu50

Salutare !La Passat-ul din semnatura mi s-a spart boxa de pe spate(Blaupunkt) !Are ceva daca gasesc una la dezmembrari,dar care este de pe fata ??Va multumesc !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabian Tiberiu

Sunt la fel,nu e diferenta intre ele...cel putin la mine asa a fost.Aceleasi boxe fata-spate...marime si putere....Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgianlaurentiu50

Multumesc frumos !Asta vroiam sa stiu !Nu eram sigur ca sunt la fel,ma refer la putere,credeam ca cele de pe spate difera de cele de pe fata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e diferenta intre ele...cel putin la mine asa a fost.Aceleasi boxe fata-spate...marime si putere...

 

asa este la toate Passat-urile B5 si B5,5. Sunt difuzoare de 16.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgianlaurentiu50

Multumesc frumos ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia ziceți băieți, e cineva specializat aici care și-a schimbat boxele pe mașină cu ceva decent? 

Vreau sa schimb boxele OEM cu unele aftermarket. Cele pe care le am pe mașină sunt in stare buna, nu baraie, se aud ok...doar ca vreau ceva mai mult. Ce recomandați intr-un buget de 200 de euro cu tot cu manopera si insonorizare? As fi recunoscător cu un link direct la sursă decât o marcă anume gen Hertz sau JBL...nu ma pricep deloc la difuzoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!