Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

Buna,

Am dat fetele de la usi jos sa vad de ce bazie difuzorul la sofer si surpriza, este spart adica crepat de "jur in prejur " sun reprezentanta vw care inainte cu o saptamana a schimbat sistemul de ridicare/coborare a geamului (pentru 285€) si imi spun ca au vazut ca era fisurat dar au uitat sa precizeze... :tuktuk:  Ok sun un prieten jurist care au zis ca nu am ce sa le fac... OK

 

Azi se duce macaraua pe partea pasagerului dar de data asta mi-am comandat eu singur ca si unu mare kirul de reparatie de pe prietenul nostru "ebay"  cu doar 29€ si am sa imi schimb eu cablul. Deci acum placa metalica cu macarau si boxa sunt date jos de pe masina, si spre" fericirea" mea  si box aceea ii fisurata la borduri si crapata in unele locuri.

 

Ok pe spate in partea dreapta iara nu functioneaza de loc. Cele descrise mai in sus functioneaza dar cu anumiti paraziti la un volum mai important.

 

Am intrat iarasi pe prietenul ebay si am gasit destul de scumpe boxe dedicate vw 16,5 cu mufa standart etc.

 

Problema ar fi cum le prind? Ca sunt standard sau nu cum le prind de acel "blindaj" si cum sa fac sa nu vibreze daca nu am cercul de plastic etc?

 

Am vazut mai in sus ca unu reusesc si alti ajung sa pun second hand oem...

 

Prin sculele mele am gasit un aparat (cleste) de capsat sau nituit cum ii se spune, intrebarea ar fi daca fac cu ala oare nu as reusi? Avand in vedere ca ii destul de mare oare nu o sa "smulg"  blindajul sau plasticul avand in vedere ca nu stiu cat de tare preseaza, strange etc.

 

Cum sa le schimb cel mai simplu, ieftin si fara modificari majore.

 

Puteti face o "actualizare" a propunerilor si a ideilor.

 

 

P.S cu mufa am intales :D

 

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine cum te-ai gandit. nituri_pop_cap_bombat_aluminiu.gif

Doar sa nu tragi foarte tare de ele ca s-ar putea sa crape rama de plastic. Scoti clestele de pe nituri si tai cuiele cu un flex.

Baga un ochi si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

 

DIY ii valabil si pentru usile fata/spate benuiesc.

 

In legatura cu dynamatul, pacat ca colegul nu a pus poze cu el lipit si ca nu a lasat un coment cu impresi etc.

 

Eu ma gandeam sa pun un fel de vata sticlata izolanta dar m-am gandit ca o sa se imbâcseasca de apa si o sa miroase urat. Asai?

 

Pentru doua fasii nu cred ca are rost sa comand dynamat nu ii prea vad sensul... Voi? Credeti ca amelioreaza sunetul sau vibratile cele doua fasi puse de colegul nostru pe topicul postat mai in sus?

 

Oricum mai astept putin sa mi se duca si boxa de pe partea dreapta si atunci sa le schimb pe toate patru :icon_geek: .

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa iti raspund si eu rapid, mai tarziu voi intra si pe site-ul postat de cosmin sa vad despre ce e vb...

 

unu, daca vrei sa antifonezi, ca tot ai dat jos fata aceea metalica dute la piese auto si ia un insonorizant spray..eu am incercat cu antifon auto cauciucat si sa scurs...

ca sa ma fac inteles, dai cu insonorizant pe interiorul portierei...unde se creeaza presiunea..pe fata metalica ce momentan este data jos, unde se gaseste macaraua si acea sina sau ce o fi, poti da si acolo cu insonorizant, insa nu si pe acele piese mobile ce actioneaza geamul.

 

daca ai bani poti folosi de la dedeman/praktiker/brico, unu din ele, hidroizolatie bituminoasa.. undeva la 79 lei rola..facusem un calcul si imi ajungea sigur pt portierele fata doar partea interioara a usii, spre afara...

 

dupa care pe fata de usa, cea pe care rezemi cotul poti sa pui fonomin. insa nu pune si pe buretii aceea din spuma si zapada artificiala :D..nush care e cealalta denumire.

insa si aici poti da cu insonorizant...un strat foarte subtire...

 

eu nu am avut prea multi bani si am luat doar fonomin...am pus cum am explicat mai sus si e o diferenta de la cer la pamant..inainte avusesem facut cu antifon cauciucat si burete, insa multa munca si cheltuiala pt rezultate infime...

 

aaa...si preturile..

insonorizant spray,(nu din acela pt pistol) - 35 lei - la piese auto

2ml fonomin - 39 lei - la un tapiter sau fabrica de mobila)

total - aprox 80 lei si o zi de munca, si daca nu vei fi multumit de sunet la final ma chemi si vin pe jos de la tecuci sa te ajut... ;)

 

p.s. orice ai vrea sa faci, din moment ce ai ajuns sa dai jos acel ''blindaj'', vei observa ca pe portiera in aceeasi zona unde lovesc undele difuzorului, producatorul a pus o bucatica de carton..macar acolo actioneaza daca nu vrei sa te implici mai mult..

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Multumesc de sfaturile

Foarte interesant ce ne spui FanBarcelona. In franta nu stiu unde gasesc fonomin dar am sa ma interesez. Sincer ii foarte interesant si rezultatul sunt convins ca iese super.Dar nu prea am timp acuma sa ma mai ocup si inca tot astept macaraua luata de pe ebay. Deci sunt putin disperat.

As aplica ceea mai simpla metoda, gen spray. Eu am mai multe sprayuri cu rezina, cu lipire etc. Dar o sa ma duc in magazine de constructi sa caut acolo ceva mai eficient. Ai ceva marci?Sau ce sa le cer la vanzatori?

 

Multumesc de timpul acordat

 

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer de spray nu cunosc marca, as putea sa aflu maine si postez spre seara, insa daca esti in alta tara ma indoiesc ca ai sa gasesti aceeasi marca..doar sa iti trimita cineva de aici prin pachet...insa zic eu ca ai sa gasesti si acolo asa ceva...

 

p.s.daca e vb de spray insonorizant auto se numeste.

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa caut ceva spry insonorizari dar nu auto ca am vazut unu la autobacs o mare surfata auto si ii scump 23€ ptr 250 ml si de la o marca aiurea (ABEL). O sa caut la castorama sau magazine de gen dedeman, praktiker etc.

O sa pun si o poza mai in jos sa imi zici in ce zona sa dau.

 

Azi o ploat puternic aici si cum usa este goala am vazut pete de ploaie intrate de jos in sus prin acele gauri din usa. Am fost data cu wd40 si cu vaselina lithium etc . Dar ma gandesc cand ii boxa cu "blindajul" pus apa aia cum se scurge sau usuca si daca ajunge la bobina etc.

 

De ce sunt facute gaurile acelea? Ptr sunet boxa sau pentru evacuare apa care poate sa intre pe la geam de sus in jos etc.

 

P.S  Boxele din linkul pus de mine nu sunt bune pe passatul B5.5 din 2002 al meu? Le pot monta asa cum sunt? cu nituri de care am vb mai in sus ?

trebuie sa fac cerc din pal sau plastic si sa pun scotch cu dubla fata. De pret ce ziceti?

 

 

http://www.leboncoin.fr/equipement_auto/492994418.htm?ca=12_s

 

Have a good time

post-39904-0-51909000-1371501195_thumb.j

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce de probleme iti faci pentru 2 difuzoare.

Sunt bune pentru tine. Pretul te priveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ca apa nu ajunge la difuzor...totusi desfunda cele 5 orificii de scurgere din partea de jos a portierei..oricum apa pe acolo se mai scurge..

 

sprayul ce l-ai gasit e cam scump si putin..400 ml duc cele 2 portiere fata ... nu cred ca ai sa gasesti la magazine gen dedeman...

 

difuzoarele acelea mi se par ok ca pret.

 

uite, ca acolo ar trebui sa faci si tu...

 

spor

post-105026-0-09506300-1371533915_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu-i vorba de probleme dar daca tot am dat jos blindaju ala si difuzorul ii spart, ma gandeam sa il schimb si sa "antifonez" putin ca sincer nu toata ziua avem acces la bifuzoarele masini. 

 

O sa sun sa le scot la 20-30 € doar difuzoarele fara teewtere. Sau sa le iau si alea sa le pun pe spate ca nu stiu daca am in usile din spate teewtere . Merc pe aceasi mufa?

 

Have a good time 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca in spate nu ai twetere, si vrei sa iti pui , legaturile le vei face tu.

la fel si despre difuzoare..daca nu ai pe portierele spate, treaba e mai dificila si migaloasa...daca ai cd-playerul masinii va trebui sa te legi de difuzoarele fata...daca ai cd-player si nu este oem, va trebui sa pleci de acolo cu traseu...

lucruri usoare...

 

ne tii la curent cu noutatile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am difuzoare si spate avand in vedere ca ii HL dar nu stiu daca tewterele merg ca pe o portiera nu se aude nimic ca ii ars tot si pe una merge numai jos.  Deci nu stiu daca ii o problema sau nu are desi masina ii dotata oem cu gama 2 si intre codurile optiuni zicea 8 difuzoare, dar cred ca ii "vrajala" ca nu am dynaudio ca si pe alte highlinuri care am vazut.

 

In fine o sa ma mai gandesc ca inca macaraua nu mi-a ajuns din cauza inundatiolor (mi sa spus pe ebay).

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i "vrajala", chiar ai 4 mid-uri si 4 tweetere. Doar ca se mai ard.

Cumpara-le cu totul si instaleaza si tweeterele, ca fara e cam chioara muzica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut. is si eu in dubii ce sa fac cu difurile... mi-am luat un cd player http://www.emag.ro/radio-cd-auto-jvc-4x50w-usb-aux-kd-r441ey/pd/EZH8NBBBM/

si nu stiu ce sa fac cu boxele.. am numai in fata si cea din dreapta nu face tocmai placut.. :P . ce ar fi mai ok sa pun boxe si in spate +sa o schimb pe cea stricata sau sa pun in fata cva de genu http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Alpine/Custom_Fit/SXE-1750S/ ...care ziceti k ar fi varianta mai ok si ce diferenta ar fi intre cele 2 variante. Ar mai fi si varianta asta http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/DLS/Performance/Classic_B6A/ numai pe fata(sa vedem cum e cu bugetu) .dati si voi o parare va rog. ms

ultima intrebare.. trebuie si inele mdf pt orice varianta nu?

Modificat de claudiu3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul tau as lua un set Alpine si le-as pune pe fata. Daca iti plac cum se aud, mai comanda un set si pune si pe spate.

DLS-urile au nevoie de amplificare sanatoasa, nu finalii cd-ului aluia.

 

La orice difuzor non-OEM trebuie inele distantoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care isi permite si are bani si nu cunoaste...se pleaca de aici....antifonare portiere fata...inele mdf 2 seturi..undeva la 3.5 - 4 cm iesite din fata metalica a usii..

1.player...alpine/kenwood, urmate de pio...de preferinta nu din gama entry -level.

2.difuzoare...din ce am ascultat clasific asa:

hertz/ground zero apoi dls/powerbass, urmate de focal/helix/soundstream; peste tot ce am enumerat as putea sa vorbesc de audison..

sper sa nu supar pe nimeni cu clasificarea mea, insa recunosc ca am ascultat din diferite game entry, high, unele de 10cm altele 13 , 16.5..

 

 

care vrea sa mearga pe original ia difuzoare dynaudio...am ascultat intr-un pasat si apoi cautam prin portbagaj tunul de bas....era sa mor de invidie...

player mai bn sh pe oem, chiar si cd...pana in 500 lei de pe piata zic eu ca e teapa..calitate inferioara..

 

m-am incapatanat sa iau alpine ceea ce doreste si colegul claudiu si sunt total inferioare celor oem. ca sa fi luat pe original sh ma costa 2 dif joase + 2 twet aprox 100 lei...twetere ulterior am si achizitionat pt portierele spate, 50 lei, cele alpine fiind cam silentioase...

 

la cate eforturi am facut sa cresc calitatea sunetului, player nou, difuri dls, antifonare portiere abia ma tin dupa sunetul pe original din b5.5 sau golf 4 dupa 2001.

mai ramane sa amplific dls-urile poate spal rusinea...

 

p.s.2  eu va sfatuiesc care doriti sa cititi si sa luati in calcul ce am zis, insa nu doresc sa ma injure careva; multumirea finala tine de gusturi intotdeauna....fiecare alege dupa pofta inimii...

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nush ce sa zic. nu prea e domeniu meu de experienta ... oricum mi se pare k difurile originale is cam puturoase  si ma gandeam daca tot tre sa il schimb pe cel stricat sa pun cva cat de cat mai bun...pe hartie cel putin cele alpine ar trebui sa fie mai bune .twet nu le pot lasa cele originale si sa schimb doar boxele? ideea e sa nu dau bani degeaba plus munca sa mai desfac o usa ...si niturile alea ma omoara.. nu or putut sa puna 4 suruburi normale:P

daca e asa iau de la dezmembrari un dif si am scapat cu 50 lei... totusi e o diferenta fata de 200 + inca vreo 30-40  inele .ma gandeam k la banii aia sa se auda o diferenta la bass macar k nu imi trebuie sa imi bazaie creierii:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de la dezmembrari cu 200 ron radiocass Gama, difurile din usile spate si maneta pt. BC. Ca sa te apropii de sunetul oem trebuie sa investesti mai mult. In loc de JVC cu 150 luai un X-carlink.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam inainte un cd player mai vechi de la mercedes care nu prea mergea(knd am luat masina nu avea deloc)...nu lam luat de fitza lam luat k celalalt nu mergea si am zis k pt ce imi trebuie mie e suficient:P... deci pana la urma ziceti k mai bine pun dif originale si in spate decat sa le schimb pe cele din fata?

 

art.2: scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii; aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bass n-o sa ai niciodata cu difuzoare stock si player oem.

Ori tot sistemul Dynaudio (asta include si player, si difuzoare), ori aftermarket dar cu subwoofer.

 

Intr-adevar difuzoarele oem sunt proiectate pentru a se auzi bine in usile astea. Deci mai bune nu vei gasi. Insa eu m-am tepuit o data cu difuzoare sh oem, mergeau mai rau decat cele vechi. Asa ca mai tine si de noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. se verifica membranele si suspensiile sa nu fie atinse sau sa aiba cute;

2. se apasa intermitent, usor cu degetul pe calota centrala, nu are voie sa scoata vreun sunet;

3. se masoara la borne cu ohmetru digital (se gasesc multimetre cu 10 lei), trebuie sa arate in jur de 3,6.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da si pana la urma ce e mai bine... eu aia vreau sa stiu , o schimb numai pe cea care baraie sau mai bine le schimb pe amandoua cu cele alpine ca ma gandeam ca se aud mai bine decat cele oem.

Modificat de claudiu3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difuzoarele oem sunt calculate pentru usile masinii. Greu sa gasesti difuri stock care sa se auda macar la fel de bine. Daca cel care baraie este oem cel mai bine ar fi sa-l schimbi tot cu oem.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. se verifica membranele si suspensiile sa nu fie atinse sau sa aiba cute;

2. se apasa intermitent, usor cu degetul pe calota centrala, nu are voie sa scoata vreun sunet;

3. se masoara la borne cu ohmetru digital (se gasesc multimetre cu 10 lei), trebuie sa arate in jur de 3,6.

Hai ca eu stiu cu ce se mananca, dar pur si simplu se auzeau prost. Erau slabe calitativ. Nu aveau medii calumea, nici bass. Se auzeau ca radioul bunicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!