Jump to content

Coming Home - Leaving Home


bamse
 Share

Postare recomandată

Corect. Ideea este ca pentru a face ceva fiabil si relativ simplu ... nu prea merge.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zicea cristofor ca se poate, se pune temporizator separat de cel al masinii. Si de exemplu se activeaza automat cand scoti cheia din contact si e intuneric (pt partea de leaving home). Pt comming, cred ca la dezarmare doar se poate activa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt comming, cred ca la dezarmare doar se poate activa ...

Adica leaving :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ARE NEVOIE DE NICI UN CONDESATOR,temporizarea o da electronica masinii,iar pt senzor lumina ajung 2 tranzistoare si o fotodioda.

In cazul schemei facute de HREMUS, nu mai ai nevoie de condensator. Dar daca alimentezi releul direct de la firul de temporizare plafoniera, sa stii ca bazaie al naibii de urat in momentul stingerii acesteia. Pentru asta am amintit de releu. In definitiv, fiecare face ce vrea, eu fac asa cum cred ca este mai corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand gasiti solutia anuntati-ma si pe mine. :lol: Intre timp mai cautam si la altii. Poate unii au rezolvat deja problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai corect, ca sa nu se aprinde farurile la fiecare deschidere a usii cum se spune mai sus, se face un montaj electronic legat de flash-ul pe faza lunga si de lipsa tensiunii la accesorii sau chiar la firul de aprindere, cand cheia e scoasa din contact cu temporizator. M-am legat de lipsa tensiunii (cand e cheia in contact sa nu se activeze, adica atunci cand dai flashuri in mers) asa incat prezenta tensiunii sa inhibe functionare montajului. Si functionrea ar fi asta: la oprirea masinii in parcare se scoate cheia din contact, se da flash, luminile de drum se aprind, temporizatorul intra in functiune, nu mai are nici o legatura cu armarea din telecomanda. Montajul poate primi comanda sa functioneze si la dezarmare si astfel avem ambele functii (una limitata de raza de actiune a telecomenzii). Mai ramane conceptia schemei si realizarea montajului. Cred ca e mai buna ideea fata de cele de mai sus, nu? :sbine: Hai la treaba electronistii sau cei care se pricep!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul schemei facute de HREMUS, nu mai ai nevoie de condensator. Dar daca alimentezi releul direct de la firul de temporizare plafoniera, sa stii ca bazaie al naibii de urat in momentul stingerii acesteia. Pentru asta am amintit de releu. In definitiv, fiecare face ce vrea, eu fac asa cum cred ca este mai corect.

Schema facuta de mine este un temporizator si nu are nici o legatura cu temporizatorul luminii de la plafoniera. Fiecare piesa din schema isi are rolul ei bine definit.

Schema ofera doar coming home.Ea functioneaza astfel: In momentul in care pe pinul comanda primeste tensiune de +12V trage releu si se aprind farurile(sau orice alta sursa de iluminare). Releul ramane tras atata timp cat exista tensiune pe comanda si inca un timp de aproximativ 40s de la disparitia acesteia.

Comanda pote fi luata de oriunde(usa, plafoniera, armare, bloc lumini -> pozitie, etc )

Cu inca un astfel de temporizator(cu acelasi releu) pus pe dezarmare ai si leaving home ...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda catre temporizator poate fi luata din unul dintre firele negru/alb sau negru/verde(fire ce comanda luminile de semnalizare stanga-dreapta) din modulul de confort situat sub bord in partea soferului (in stanga coloanei de directie). Trebuie ca acel semnal sa fie separat cu o dioda de minim 3 amperi (pentru a avea semnal 12V doar atunci cand se foloseste telecomanda), si se poate obtine astfel cu un singur temporizator atat coming home cat si leaving home.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta pentru cei care au telecomanda din fabrica, dar pentru cei care nu au? Nu e mai simplu cu faza lunga (flash) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a lua comanda de incuiere respectiv descuiere usi din telecomanda, se poate folosi unul dintre firele negru/alb, negru/verde din modulul de confort situat sub bord, in partea soferului, in stg. coloanei de directie.Ca semnalul sa nu apara si atunci cand se foloseste semnalizarea, pe unul dintre acele fire se inseriaza o dioda de minim 3 amperi. Astfel, su un singur montaj temporizator se obtine atat coming home cat si leaving home.

Pentru a lua comanda de incuiere respectiv descuiere usi din telecomanda, se poate folosi unul dintre firele negru/alb, negru/verde din modulul de confort situat sub bord, in partea soferului, in stg. coloanei de directie.Ca semnalul sa nu apara si atunci cand se foloseste semnalizarea, pe unul dintre acele fire se inseriaza o dioda de minim 3 amperi. Astfel, su un singur montaj temporizator se obtine atat coming home cat si leaving home.
Sorry, cred ca am mai spus odata, dar am uitat. Off, batranetea asta!!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a lua comanda de incuiere respectiv descuiere usi din telecomanda, se poate folosi unul dintre firele negru/alb, negru/verde din modulul de confort situat sub bord, in partea soferului, in stg. coloanei de directie.Ca semnalul sa nu apara si atunci cand se foloseste semnalizarea, pe unul dintre acele fire se inseriaza o dioda de minim 3 amperi. Astfel, su un singur montaj temporizator se obtine atat coming home cat si leaving home.Sorry, cred ca am mai spus odata, dar am uitat. Off, batranetea asta!!!
Asta pentru cei care au telecomanda din fabrica, dar pentru cei care nu au? Nu e mai simplu cu faza lunga (flash) ?

Am dreptate?

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal ar fi un sistem Keyless Entry (sa nu iti mai bati capul cu telecomanda) iar lumina sa fie pe proiectoarele de ceata sau DRL (TFL).

z_093_280.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai telecomanda atunci nu poti avea sub nici un fel leaving home, ci doar coming home.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Intre timp m-a ajutat Baracuda si am facut rost de schema respectiva, se pare ca este de la Rudolf.S caruia ii multumesc pe aceasta cale. O postez mai jos sa o vada si altii posibil interesatil.

Cat despre partea a 2-a cu comming home/leaving home m-am convins ca nu se poate.

Shimano, senzor de lumina nu am (nici nu cred ca ar fi la Bora) am doar de ploaie.

Alex, multumesc si tie, este vorba de pinul 7.

Iti multumesc foarte mult pentru schema .. Sambata asta ma apuc de treaba .. tot asa am rezolvat si proiectoarele de ceata cu ajutorul cuiva .. Ms inca o data :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat demult si merge ok. Multa bafta! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe mine nu ma intereseaza senzorul de lumina. Ma intereseaza comming/leaving. Imi poti spune exact ce imi trebuie pentru chestia asta si cam cat costa materialele?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de lumina este parte din modul nu functioneaza fara acel senzor.

Coming Home / Leaving Home functioneza numai pe timp de noapte ziua nu ii vad rostul.

In acel modul nu stiu ce este dar acest amic al meu comercializeaza asa ceva.

Am sa il intreb pretul si am sa va spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog frumos, eventual o schema ceva. La Bora mea, acolo unde ti-a montat tie senzorii aia, eu am deja un senzor de lumina. Dar nu stiu la ce foloseste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine acolo ai senzorul de temperatura de la climatronic nu de lumina.

Acolo am vrut eu sa il montez, dar poate fi montat oriunde are contact cu lumina.

Schema nu cred ca o sa o dea, el din asa ceva traieste, dar o sa intreb.

Am sa il intreb pretul modulului si am sa iti zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam nasol sa vin pana in Focsani sa imi monteze daca nu da schema :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am stiut de ce schema vorbesti tu, schema de montaj a modulului mai mult ca sigur ca o va spune, "eu credeam ca este vorba de schema care se afla in acel modul"

Din ce imi aduc aminte pune niste fire la + permanent, la butonu de lumini, la modulul de comfort al masini dar exact unde am sa intreb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de pret voi comanda modulul si tot ce trebuie insa voi avea nevoie de cativa pasi pentru montarea lor. La asta ma refer. Daca totul decurge ok, poate facem un DIY :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa si pe mine un pret pt acel modul plus instructiuni de montare:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!