Jump to content

Cat consuma golful vostru?


dannutz
 Share

Postare recomandată

La ce distanta se refera acel cel mai mic consum si ce ruta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bungallooo

    52

  • Dudu

    45

  • kalu

    44

  • cda

    43

Top Posters In This Topic

Posted Images

prima poza este vt dornei -buzau iar a doua este pe 10 km mai mult la relanti :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catta, mdeah.. cu tdi-ul as fi scos si eu mai putin, cu siguranta. dar 2.4 mi s-a parut totusi prea putin. a fost subturata? BC resetat in mers sau la intrare pe drum intins? cu ce viteza ai mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.4 este pe un drum intins si mai mult la vale si nu am mers subturat.. dealtfel nici la viteze mai mari nu comsuma mult....ex vt.dornei- iasi..

scuze calitatea pozei

post-25341-1237834289_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

catta nu au nici o relevanta consumurile tale pe desceleratie sau la vale... Nu ajuta pe nimeni

Sper ca erai in De cand ai facut poza de mai sus... Regulament

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca am incalcat regulamentul..nu a fost cu intentie ..nu o sa se mai repete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu ai scos 5.3 mergand in regimul indicat in poza. De fapt toate pozele tale sunt la deruta. Nu vreau sa comentez mai mult ...

De asemenea, apreciez foarte mult cifrele exacte in genul 7.1 in oras si 4.9 afara. :icon_thumright:

Apropo, vrei si tu o poza cu BC1 consum 0.0% si masina in mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) astazi am visat ca am avut consum de 9.1 in Bucuresti in jurul orei 14 .

inafara de visul meu DE VIS incepe sa-mi scada consumul. La 5500 km si 4 luni am ajuns la un consum urban facut la pompa de 12. si ceva ca nu mai tin minte, dar nu era mult. gen 12.3

toate bune ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar singura poza mai la <<deruta>> este aia cu 2.4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catta... Pozele alea primele sunt facute pe A2 cumva ? Dupa data si km diferenta, cam asta cred eu. :winter: Care a fost viteza medie ?

Oricum e un subiect fara sens la motoarele 1.9 tdi. Cred ca ai sanse sa uiti cum se baga motorina daca nu mergi mult in fiecare zi. Amintiri de la Skodita mea de 1.4 tdi. Of of

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit multe povesti despre consumuri de 2,4l/100 km sau 3,8l/100 km... dar totusi sa nu inducem in eroare unele persoane care citesc aceste pagini. Cat despre consum eu ce pot sa va spun ca la masina din mea din 2004 si 125.000 km mai putin de 5,8l/100 km nu am reusit sa scot si nu pot sa spun ca, conduc sportiv. Eu schimb intre 2500-2800 de turatii. O masina care a trecut de 150.000 de km nu poate sa consume cat a indicat constructorul la inceputul vietii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, cred ca poate sa consume apropiat de consumul dat de producator chiar daca are 300.000 km. Depinde enorm cat de bine a fost intretinuta masina si modul in care a fost exploatata. Cat despre consumul mediu la motorul 1.9 TDI este cuprins intre 5.5 si 6.5 in functie de stilul de mers. Am mai spus-o si o repet: media mediilor la motorul 1.9 TDI este de 6 l/100 km. Spre exemplu pe ultimii 500 km am un consum mediu de 5.8 l/100 km, mai mult extraurban decat urban, schimbat la minim 3000 de turatii si viteza maxima de 120 km/h. ( ma rfer la viteza instantanee afisata pe vitezometru, nu viteza media calculata de BC)

Drive safe! :)

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum de 1.6 MPI in Tm, masina noua in rodaj:

- pe distante scurte in oras cu motorul rece .. 3,4 km, consumul e de 11,5%

- in afara orasului mers pana in 4000 de ture (de, rodajul ..) mi-a iesit 7,2% cu viteza medie de 65km/h

Per ansamblu e super bine. Chiar nu credeam ca voi avea valori asa de apropiate de ce e scris in carte.

Facand o mica paralela, vechea mea Fabia manca cam cu 1,5 l mai putin in aceleasi conditii, si nu se compara deloc la ceea ce inseamna confort si reprize. Per total super multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele astea am facut iar consumul la masinuta din semnatura. Consumul l-am facut de la plin la plin ca de nu avem computer ;) dar oricum nu ma ajuta asa de tare, poate mai mult de design). Mentionez ca am facut 800km dintre care aproximativ 500km in afara localitatii cu viteze de 120-140km/h maxim si cu destule depasiri (120km/h mai mult), vreo 50 km facuti prin Bucuresti, iar restul pana la 800 i-am facut prin Galati unde inca se circula cu masina nu ca la Bucuresti, dar partea nasoala e ca am facut foarte multe drumuri scurte de 2km ca stau foarte aproape de serviciu, iar de vreo saptamana am pus jantele pe 17 pe masina si ma astept sa imi consume cu aprox 1L mai mult. Consumul mixt mi-a iesit de 6,25L/suta de km si ma declar multumit de acest consum si pentru stilul meu de mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot citit consumuri la 1.9 tdi..... :D

e drept ca nu am facut consumul si nu am BC+, dar in 400 km urban majoritatea a papat aproape un rezervor.

Schimb la 2500 si mai mult de 140 nu i-am dat si inca am jantele de 15

La scanari si o revizie in romania la reprezentanta nu a iesit nici o eroare sau defect.

Inca sunt socat.....asa mai bine luam benzinar cu turbo

Modificat de bla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa mai bine luam benzinar cu turbo

Clar :(

Am avut un consum de 10.00 % pe BC pe o distanta > 1500 KM exclusiv in oras. In regim de iarna. Sunt foarte multumit.

Acum am consum de 9.5% dupa vreo 100 km exclusiv in oras.

Cred ca daca se merge la consum se poate scoate cat da in carte. Eu ma duc tare cand motorul e cald si la consum cand motorul e rece :). Deci un stil de condus moderat :).

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu tragem concluzii gresite. Rex, fiindca locuim in aceeasi urbe:

In WE de obicei merg la Polus, desi eu locuiesc in zona Iulius. Asta inseamna traversarea intregului oras (Aurel Valicu - Calea Floresti). In total 17 km cu oprire la Polus minim o ora. Se pleaca cu motorul rece. De obicei consumul pe un astfel de traseu e in zona 6-6.5, depinde cat de frig e afara. La un moment dat am scos chiar un 5.7, mers normal.

Concluzia: e greu sa faci comparatii de consum in traficul urban, depinde foarte mult pe unde mergi si la ce ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V 1.9 TDI

Szeged - Rotterdam, fugarita in Germania, 160-180 km/h consum mediu 6.5l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are sens comparatia intre diesel si benzina. Cine isi ia benzinar nu si-l ia pentru consum. Eu de exemplu am optat pentru 1.4 tsi avand in vedere ca inainte avem diesel. De ce? clar skoda consuma mai putin. la jumatate chiar. dar sunetul si vibratia motorului si confortul pe care acestea ti le ofera nu se compara. Parere mea.

daca esti maniac si vrei sa dai cat mai putin pe combustibil.... bicicleta fratilor.

V-am salutat.

revin cu ultimul consum facut la pompa. 11 l/100km

acum 1000 km consuma 15 l/100 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

episodul 2

....

...va urma...

post-25341-1238935649_thumb.jpg

post-25341-1238935662_thumb.jpg

post-25341-1238935712_thumb.jpg

post-25341-1238935722_thumb.jpg

post-25341-1238935803_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bungallooo - "acum 1000 km consuma 15 l/100 km" in ce conditii (ex. stil de condus, trafic aglomerat etc.) a consumat masina 15l/100km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

szaki vezi cateva pagini mai in urma discutia legata de consumul lui bungallooo.

catta in continuare postezi incomplet. Explica si tu conditiile in care ai obtinut consumul respectiv (fara accelerari puternice, pana in 110-120 etc). Altfel informatia nu are absolut nici o valoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ catta, fara suparare, dar informatiile din pozele tale nu au nici o relevanta! Tie se pare relevant un consum mediu pe distanta de 40 km?

Trebuie sa pui si urmatoarele informatii ( ceva de genul asta): Cei 40 km au fost facuti extraurban pe un drum destul liber, viteza instantanee maxima a fost 90-100 km/h, stilul de condus linistit.

Pe traseul facut de tine se poate scoate si 4,3 l/100 km dar si 8 l/100 km.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu tragem concluzii gresite. Rex, fiindca locuim in aceeasi urbe:

In WE de obicei merg la Polus, desi eu locuiesc in zona Iulius. Asta inseamna traversarea intregului oras (Aurel Valicu - Calea Floresti). In total 17 km cu oprire la Polus minim o ora. Se pleaca cu motorul rece. De obicei consumul pe un astfel de traseu e in zona 6-6.5, depinde cat de frig e afara. La un moment dat am scos chiar un 5.7, mers normal.

Concluzia: e greu sa faci comparatii de consum in traficul urban, depinde foarte mult pe unde mergi si la ce ora.

De acord cu tine. Eu am invatat sa compar consumuri exclusiv pe acelasi drum (preferabil facute de aceeasi persoana). In rest nu prea am incredere.

De exemplu comparam consumul meu cu al unui focus TDCI de 1,8- al meu era 13, iar al lui era 14 (iarna trecuta, traseul parcurs era aceleasi, la fel si ora).

In rest sunt multe variabile: soferul(talpa, orientarea in spatiu), traseul (lungimea, panta, aglomeratia, calitatea asfaltului-pt ca eu merg mai incet daca e drumul e cu denivelari in timp ca altii merg mai tare), calitatea carburantului, conditiile meteo, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

szaki vezi cateva pagini mai in urma discutia legata de consumul lui bungallooo.

@cda - Urmaresc de mai mult timp acest topic si am citit parerile referotoare la consumul lui bungallooo. Am evita sa postez inainte sa incerc si eu motorul de 1,4 TSI 122cp. De la inceput mi s-a parut anormal de mare consumul realizat de bungallooo. Sunt curios sa vad ce s-a schimbat ca consumul s-a redus de la 15% la 11%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!