Jump to content

Cat consuma golful vostru?


dannutz
 Share

Postare recomandată

Dortmund - Pitesti (fara AC, viteza intre 120-160km/h, ca bagaj(roti iarna + bagajele mele) 2200km consum mediu 4.7l/100

Modificat de mohordbx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bungallooo

    52

  • Dudu

    45

  • kalu

    44

  • cda

    43

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu intr-adevar sunt multumit de consum. La respectiva plimbare inspre Buzau am mers in reprize de accelerare/frana, nu am mers deloc constant. 180, frana, 160, frana, numai asa s-a mers tot drumul, pentru ca era plin de tiruri/camioane. M-am mai agatat de unu' cu un seria 3 si l-am terorizat pana in Bucuresti. El ma depasea si incepea sa mearga incet in fata mea si cand eu il depaseam se ambitiona si el. Si asa am tinut-o pana aproape de Bucuresti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nou consum de "toamna-iarna" cu drumurti relativ scurte,jantele pe 17'',climatronic ,calculat la plin-plin. : 7,4% - multumit deocamdata...dar s-a mers normal...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt destul de multumit de consumul de acum; masina fiind noua, avand deabea 2630km. La un calcul plin -plin a iesit 7.67, si oras si exterior cam jumate jumate...

Iar la exterior nu am lasat-o mai jos de 120

Modificat de vw_golfV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 1500 km, cat are a mea, consuma in medie 7.1l/100km pe computerul de bord. Cred ca e un consum obisnuit pentru un motor de 1.4 MPI 80 CP.

Modificat de firestorm1312
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina o am de un an, are aproximativ 26.000 km, 2.0 TDI (140CP) cu 4motion, cutie manuala.

In oras prind de obicei orele 11-12 si 20-21 cand trebuie sa traversez bucurestiul (rahova-pipera-rahova), in primul interval consumul meu este intre 10% si 12% iar seara intre 9%-11%. In conditiile unui trafic decent, noaptea tarziu, poate sa scada si sub 8%.

Extraurban, mers extraordinar de cuminte...poate sa scada si sub 6% iar la mers mai nebun (160km/h constant cu reprize de peste 200km/h) nu sare de 8.5-9%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa consume 11/12/13 in oras, dimineata, seara(in aglomeratie, drumuri proaste). Mie chiar imi creste dimineata si la 15-17(cu toate ca stau vreo 2 minute sa se mai incalzeasca motorul). Toate consuma in trafic multicel, dara asta e,este traficul de asa natura( viteza 1-2-1 mai mult 1 :) ). eu am media de 11.1(asa este nu am iesit din oras de cateva luni bune) si cred ca se aduna. Sunt curios cand o sa ies din oras, daca (consumul mediu)o sa scada vizibil sau asa putin.

Noroc si sa ne auzim cu bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai degeaba 2min pe loc, motorul se incalzeste in mers.acum nu zic sa-i dai 5mii de ture cu motorul rece...media pt oras este cam mare insa se explica daca faci drumuri mai mici de 2km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va pot spune ca GTI-ul meu e destul de insetat:D, in orash sub 14-15% nu scade, iar afara daca mergi normal pana in 140 km/h undeva la 8-8.5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie in Bucuresti imi ia cam 10,asta daca nu este bara la bara ca asa imi consuma 12,

iar afara cam 7,5.Ce sa zic cam dezamagit din punctul asta de vedere,dar tinand cont

ca sunt fanul masinilor pe motorina,asta este.

In primii 5000 de km imi manca mai mult,de ma si speriasem...

Dar cred ca o sai fac o vizita lui Voinea sai mai punem ceva in plus ca am inteles ca mai

scade si consumul.

Modificat de alex_WMV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDI`ul meu in Buc, knd e liber 6 - 6.5; aglomeratie 7 - 7.5 - 8, max 8.5 daca stau foarte mult in coloane. Media care o am acum la 1450 km e de 6.9. Afara o medie pentru viteze de max 120 - 130 km/h - 5 l / 100 km. Sunt foarte multumit de consumul Golfului meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai nou... 8% ptr masina din semnatura...ptr orasul din semnatura...numai in orasul din semnatura...drumuri scurte...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura, ultimul drum Constanta-Bucuresti-Ploiesti-Brasov-Sighisoara-Turda-Cluj 4,3% cu cauciucuri Semperit Speed Grip de iarna. Asta e newest low pentru mine. Viteza constanta undeva in jurul 90-110.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

769 Km facuti numai in oras, drumuri scurte ~5 Km => 6,9 % (BC si calculat prin metoda plin-plin 6,875 %) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vad ca nu s-a mai postat aici ... continui tot eu:

528 Km facuti jumatate in oras cealalta jumatate in afara orasului, am inregistrat numai valorile de pe memoria 2 (o resetez si pe asta la fiecare plin):

Trip: 528 Km

BC2 6,8 %

Viteza medie BC2: 32 Km/h

Durata Trip: 16:27 h

Valoarea calculata prin metoda plin-plin: 7,045 %.

Excursie scurta Brno - Cracovia si retur, 2,5 persoane si ceva bagaj. Valorile pe memoria 1 sunt de la intors. Inca nu am fost sa fac plinul caci eram ff obosit ...miine dupa ce fac plinul voi reveni si cu valoarea rezultata:

Trip1: 355 Km

Trip2: 764,5 Km

BC1 6 %

BC2 6,2 %

Viteza medie BC1: 86 Km/h

Viteza medie BC2: 72 Km/h

Timp1: 4:08 h

Timp2: 10:34h

Temperatura : 1-3

Modificat de mdinisoae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vara in oras cu masina din semnatura si in orasul din semnatura 5.5,6 maxim,afara viteza maxima de 90-110 consum intre 4 si 4,5 maxim.

Iarna in oras intre 6 si 7l/100 si afara intre 4.5 si 5.5 cu aceasi viteza.

Eu in general merg cam babeste:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"eu in general merg cam babeste" - se vede dupa consum...:frigbaitata:

"Ma consider foarte fericit si din p.d.v. al consumului" - eu nu...pe vremea asta s-a ridicat la 8,3% numai in oras ,clima ON non stop,jante 17 aliaj,o mai si calc "putin" :frigbaitata: ...si drumuri scurte :4-4,5 km .... poate e oarecum normal sa consume asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum la voi consuma asa putin ...:| eu in aglomeratie ... ziua scot 11 12 ... in oras .. in afara undeva in maxim 8.5 dar tras de ea ..

la ultimul drum inafara , trecut si prin cateva orase ... am avut o medie de viteza de 93 km si consum undeva in 8.3.

doar in oras seara mai scot un 7 7.5 dar cand nu am chef sa conduc ,..:10[1]:

masina e 1.9 tdi 105 stock 140 remapat. 6 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan, e putin 8,3 ? pai vara imi ia 6 jumate- 7...in functie de cheful de condus....:)

si , apropo...cand da intradevar frigul sigur sare de 9...asa am patit anul trecut...:) :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 80% urban si 20% extra consum mediu 8.7l/100km. o fi bine, o fi rau? nu stiu. voi sa imi spuneti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Media pe 10.000 km, 80% extraurban 20%urban este de 5.5 l/km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre 6.2 si 6.8 consumul mediu pe ultimii 6000 de km, mixt oras si afara. Pe autostrada - 7.3 (viteza de 170-180).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti -> Drobeta Turnu Severin -> stat in Dr. Tr. Severin vreo 3 zile, cu diverse drumuri prin judet, si intors la Bucuresti, in total 879 KM - 6,6%, benzina Efix 4 din Rompetrol. Viteza pe BC e de 34km/h dar asta din cauza drumurile din oras, iar pe autostrada si in afara oraselor mers intre 90 - 160.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!