Jump to content

Cat consuma golful vostru?


dannutz
 Share

Postare recomandată

Captain Octav

Devastator, e normal ca la aceeasi viteza, daca esti in treapta a 6-a consumi mai putin decat daca ai fi in a 5-a, dar eu m-am referit la consumul minim al masinii, pentru ca cineva a spus ca unde ai cuplul maxim ai si consumul minim. Dar cuplul maxim in a 6-a treapta poate corespunde unei viteze mari, unde motorul trebuie sa furnizeze mai multa putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bungallooo

    52

  • Dudu

    45

  • kalu

    44

  • cda

    43

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai oameni buni nu veti dreptate: exemplul pe care l-am dat era pentru doua masini la fel , adica ambele golf 5 105 cai ; in cazul asta treapta a 6-a este IDENTICA cu treapta a 5-a .Au aceeasi viteza maxima la acceasi turatie ; la 150 km/h ambele au 3000 rpm va spun sigur. In rest toate celelalte trepte sunt diferite la cel cu cutie in 6 trepte fiind , evident mai scurte ; acest lucru obliga la un regim de rulare per-total mai turat, motiv pentru care consumul este si el mai mare. Eu am testat treaba asta pe pielea mea si intr-adevar cu un golf V in 5 tr am scos consum putin mai mic la acelasi stil de mers.

O sa si scanez cartea tehnica maine sau poimaine sa va arat ca si acolo scrie ca cel in 6 tr consuma mai mult.

Ce ati spus mai sus ar fi adevarat daca ar corestpunde treptele 1 cu 1 , 2 cu 2 si asa mai departe si treapta 6 ar fi in plus, dar asta ar insemna ori ca masina respectiva va avea o viteza maxima mai mare , ori ca nu isi va atinge viteza maxima in tr 6 ci tot intr-a 5-a (asa este la golful 1.6 fsi , pentru acest caz nu se aplica).

Modificat de Vlad1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La volkswagen.ro la sectiunea comparari date tehnice dau numai varianta cu 6 trepte, dar comparand cu ce scrie in cartea tehnica a masinii mele, apar aceeasi vitaza maxima si acelasi consum.

Motor: 1.9 TDI

- Capacitate cilindrica (cmc): 1896

- Cutie de viteze: 5M

- Putere maxima(CP@RPM): 105@4000

- Cuplu maxim (NM@RPM): 250@1900

- Viteza max (km/h): 187

- Acceleratie 0-100km/h (s): 11.3

- Carburant: motorina

- Standard emisie noxe: Euro 4

- Consum extraurban/intraurban/mixt (l/100km): -/-/5.0-5.3

- Suspensie fata/spate: -/-

- Frane fata/spate: -/-

- Capacitate rezervor (l): 55

- Volum portbagaj (l): 347

Cilindree (L/cm3) 1,9 / 1896

Alezaj / Cursa (mm) 79,5 / 95,5

putere max., kW (CP) la 1/min 77 (105) / 4000

Cuplu motor max., Nm la 1/min 250 / 1900

Rapot de comprimare 19,0

Norma de poluare EURO 4

Alternator, A/Baterie, A(Ah)

Cutie de viteze manuala 140 / 340 (70)

Cutie automata/tiptronic 140 / 340 (70)

Carburant motorina

Consum carburant combinat, l/100 Km

Cutie de viteze manuala 5,0 - 5,3

Cutie automata/tiptronic 5,6 - 5,8

Capacitate rezervor carburant (l) ca. 55

Cutie de viteze Cutie manuala cu 6 trepte

Emisii CO2, g/km

Cutie de viteze manuala 135 - 143

Cutie automata/tiptronic 151 - 157

Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s

Cutie de viteze manuala 7,6 / 11,3

Cutie automata/tiptronic 7,6 / 11,2

Viteza maxima, km/h

Cutie de viteze manuala 187

Cutie automata/tiptronic 185

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea tehnica din 2007 sunt trecute separat ambele cutii ; acceleratia 0-100 este 11.1 la cel cu 6 tr si 11.3 la cel in 5 tr.

Diferenta cea mai mare este data si in carte pentru consumul urban: 6.4 % pt 5 tr , 6.8% pt 6 tr ... oricum o sa pun paginile scanate sa se vada clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum exclusiv de bucuresti in ultima luna, mers dimineata si intors la 6-7 seara = 10.6l %

nu pot sa zic ca nu sunt multumit dar acum ca s-a eliberat orasul tare mi-ar placea sa vad sub 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest weekend, Bucuresti - Constanta, dus pe autostrada mers cu 160 cu varfuri de 200 km/h, intors pe drumul vechi pe la Slobozia - consum mediu - 6%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum exclusiv de bucuresti in ultima luna, mers dimineata si intors la 6-7 seara = 10.6l %

nu pot sa zic ca nu sunt multumit dar acum ca s-a eliberat orasul tare mi-ar placea sa vad sub 10

Cat de aglomerat e traseul tau? Ce vit medie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ma laud si eu

in urma cu cateva pagini ziceam nu pot cobori sub 6% cu consumul, orice as face

uite ca azi mi-am batut propriul record

dscf1926ob2.th.jpg dscf1925cz2.th.jpg dscf1924pt7.th.jpg dscf1927ax9.th.jpg

drumul e bistrita - cluj...3 oameni in masina (de fapt cam 2 jumate, k domnisoara e mai usurica :D), subwoofer-ul ca de obicei si ceva bagaje, condus mai lejer si depasiri suficiente... (nu prea am rabdare sa stau la cozi :D)

pana la intrare in oras am reusit sa stau la 5.0 l/100Km, dar dupa ce am dat de semafoare nu am mai avut scapare

media ce-a mai mica pe drum...

dscf1922oo2.th.jpg

timpul facut e cam acelasi k si de obicei... insa placerea de a simti puterea masinii se cam duce cand tre' sa stai cu ochii tot pe bord sa nu creaca consumul :eek:

concluzia... 1.9 TDI poate consuma relaxat sub 6% si chiar si sub 5% dar tre sa te folosesti cat mai mult de frana de motor si s-o lasi mai usor cu acceleratiile in forta

si daca si drumurile fi ca la oameni... :icon_thumright:

viteza max atinsa... 140km/h

numai bine

Modificat de angel eye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

angel eye tata, pune si tu niste ulei. Sa stii ca si eu scot consumuri foarte mici pe Cluj-Bistrita, principalul motiv cred ca ar fi starea carosabilului.

:icon_redface:

Mai oameni buni nu veti dreptate: exemplul pe care l-am dat era pentru doua masini la fel , adica ambele golf 5 105 cai ; in cazul asta treapta a 6-a este IDENTICA cu treapta a 5-a .Au aceeasi viteza maxima la acceasi turatie ; la 150 km/h ambele au 3000 rpm va spun sigur.

Uite ca nu e chiar asa ... la 3000 de ture am aprox. 155, cutie M6. La aceeasi turatie, cu o cutie M5 ajungi undeva la aprox. 145. Diferenta chiar daca nu e majora, totusi nu poate fi neglijata. Rog colegii cu M5 sa ma corecteze daca gresesc.

Diferente notabile de consum intre M5 si M6 nu prea au cum sa apara. Avantajele M6 sunt evidente la alte capitole. Legat de performante si consumuri afisate de producator, cifrele respective sunt hai sa spun orientative (sa nu spun ca sunt uneori aiurea). De exempu acum Golf-ul cu 1.9 apare doar cu M6 si 11.3 sec 0-100. :8:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in continuare imi sustin ideea la viteze foarte mari o masina cu o cutie 6 trepte consuma mai putin decat una cu 5 trepte.

iI rog pe cei care au cutie 6 trepte sa spuna cate turatii au in momentul in care ajung la viteza extrema de 200 km/h. Nu e un exemplu prea elocvent, dar as vrea sa aflu. Eu la cutie cu 5 trepte in momentul in care mi-a aratat pe bord 200 km/h turometrul era la 4500 !

O alta chestiune: Din momentul in care se aprinde martorul din bord care iti spune " te sfatuiesc sa ajungi la un peco cat de repede poti" :)

Cam cati l de combustibil sa mai afla in rezervor? ( 6 l cumva? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu consumul la masina din semnatura, care este in 5 trepte, consumul l-am calculat de la plin la plin ca de nu am computer :)

La 400 km facuti din care un pic mai mult de jumatate in afara localitatii dar mers sportiv si tras de ea pe depasiri ca era si drumul un pic aglomerat, iar restul de 170 km facuti in oras (Galati) si mentionez ca si aici cam urc in turatii cu motorul, folosit si clima cam 80% din km facuti mi-a iesit un consum mixt de 7%, zic eu destul de bun mai ales la stilul de mers

Daca merg babeste nu sar de 5,5-6% mixt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cilianutop nu stiu cat mai e in rezervor dar mai mergi in jur de 30-50km cel putin

Modificat de Alin Claudiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cand se aprinde avertizorul de la computerul de bord ca sa realimentez imi arata ca mai pot face 60 de km dar sincer nu am testat sa vad daca asa mai e...:icon_thumright: iar legat de turatie si de treapta de viteza la 200 iti pot spune ca la motor de 140 de cai diesel si cutie in 6 trepte aveam 3800 de turatii si la 105 cai si 5 trepte cam 400 de ture dar la 195 pentru ca 200 la motor de 105 cai se prinde foarte greu, iti trebuie sosea nu gluma...pana la 180 accelereaza ok dar dupa....

post-14434-1216117376_thumb.jpg

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e poza cu golful de 105 cai, cea din postul anterior e un audi cu motor de 2.0 TDI 140 de cai

post-14434-1216118125_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca viteza maxima este aceeasi 187 km/h si ca si golful in 6 tr isi atinge viteza max in tr 6 la putere maxima (4000 rpm ) se deduce ca tr 5 = tr 6 (lucru care mi s-a spus si atunci cand am cumparat masina). Sau inca un exemplu: la mine in tr 6, 2000 rpm are fix 100 km/h ... astep sa zica si un posesor de golf in 5 tr ce turatie are in tr 5 la 2000 rpm.

Si pun si o poza cu viteza maxima atinsa la 4000 rpm :

LE: imi cer scuze da inca nu am apucat sa scanez cartea tehnica ..

post-15358-1216130870_thumb.jpg

Modificat de Vlad1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de aglomerat e traseul tau? Ce vit medie?

traseul e destul de liber acum... ca idee in mod normal fac in 45 de minute din cauza aglomeratiei dar acum,vara, imi ia 25-30 de minute sa ajung la birou; sunt 9 km pana la serviciul meu de-acasa, deci viteza medie e cam 20-25 kmph ca am mai mers si-n weekend-uri cu ea

consum in conditiilea astea de 10.5 (azi)

Modificat de Humbert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog reveniti OnTopic!

Nu se discuta despre vitezele maxime ci despre consumuri. Mesajele Off au fost sterse

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am scanat foile din cartea tehnica in care sunt precizate consumurile pentru golf TDI cutie 5 si 6 trepte :

LE: scuzati calitatea , dar decat la dimensiunea asta m-a lasat sa le atasez.

post-15358-1216207490_thumb.jpg

post-15358-1216207498_thumb.jpg

Modificat de Vlad1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe o distanta de ~620 km, din care 400km pe ruta Bucuresti - Iasi, ~50 in Bucuresti, iar restul in Iasi, am obtinut un consum de 8,5%. Stilul de condus extraurban a fost mai sportiv, cu 140km/h pe tempomat, accelerari relativ dese (inclusiv din cauza celor ~20 radare de pe traseu), AC on cam o treime din drum, 2 persoane, foarte putin bagaj, benzina OMV Carrera 100.

Urban, stilul de condus a fost unul mai lejer, iar in Iasi a fost pe distante relativ scurte.

Consumul prin metoda plin-plin este cu aproape 1 litru mai mare decat cel afisat pe BC.

OT: am hotarat sa testez o perioada TOP Premium 99+, sunt foarte curios daca va avea o influenta asupra consumului, asa cum am auzit de multe ori. Deocamdata masina se comporta foarte bine cu aceasta benzina, voi reveni cu impresii, cel mai probabil la urmatorul plin. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timisoara - Arad -Deva ~ 205 km distanta parcursa in 2h 30 min mers destul de tare am avut consum de 8.9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi incep sa cred ca golful meu (1.9 105 6 trepte) nu consuma chiar atat de mult ... in ultimul timp am inceput sa merg si eu mai normal si vad ca am in oras consum de 8 .... asta dupa ce o sapt am mers cu un 1.9 90 cai si consuma 6:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cluj-Napoca - Brasov (cu plimbare putin prin Tg. Mures) - 7,3%; viteza medie 72km/h; o persona in masina cu ceva bagaj; AC ON tot timpul; Mers foarte tare (cat ma lasa drumul); drum aglomerat;

Brasov - Cluj-Napoca - 7%; viteza medie 73km/h; 2 persoane cu ceva bagaje; AC ON tot timpul; Mers tare (80 loc - 140-160 afara)

Am folosit benzina MOL EVO. Sincer nu am observat nici o diferenta fata de MOL 95 la cum trage sau suna. Am observat, in schimb, diferenta la portofel si la consum. Am facut Brsasov - Cluj in conditii asemanatoare dar cu consum de 6,2% cu Mol 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azuga-Bucuresti de fapt pana in Otopeni, la masina din semnatura am scos 3,9 la un stil de condus mai batranesc :), cel putin atat imi indica pe computerul de bord, deci depinde foarte mult si de stilul de condus al fiecaruia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Craiova-Neptun si retur+500km intre si prin statiuni.prin metoda plin pe plin consum total 6,5 pe 1500km.pe BC la dus 6,2 mers noaptea(plecat din Craiova la ora 2 deci fara AC pana la Mangalia)A1 si A2 140km/h cu cateva varfuri de 180 iar in rest max 120km/h.la intoarcere(luni la ora 19), pana pe A2 nu s-a putut merge cu mai mult de 80km/h, doar doua blocaje iar la intrare in Bucuresti am facut pana si am mers cu roata provizorie(max 100km/h) pana la 100km de Craiova unde am reusit sa gesesc o vulcanizare...

masina are 21000km iar benzina a fost MOL95

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers batraneste prin aglomeratia de vara din Bucuresti --> 12,5% pe BC+.

Fara accelerari bruste, fara scheme, fara depasiri... Test de rabdare.

PS: Never again!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!