Jump to content

Probleme Planetara


velatos
 Share

Postare recomandată

Salut la toata lumea , de deva timp aud un huruit la roata drepta fata cind virez tare stinga . Am urcat pe rampa masina si am observat ca buruful capului de planetara era putin crapat se observa si vaselina prelinsa asadar m-am apucat de treaba . Am desfacut roata , desfacut capatul de bara si am reusit sa o scot cu tot arborele planetar ,de aici m-am inpotmolit in sensul ca nu stiu cum sa scot capul planetarei sau se schimba cu tot cu bara? , am inteles ca exista un splint ceva . Am cautat pe forum dar nu am gasit ceva clar ,cum se desface acea piesa eventual si niste fotografii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai adaug ca: am un joc in mers la volan si trage putin dreapta . Ce anume ar trebui sa observ la capul de planetara daca este bulit ,rulmentul nu cred sa fie si el cu problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci colierul de pe burduf, intorci burduful pe dos, si o lovitura de ciocan+o bucata de lemn(esenta tare) asupra capului de planetara. :icon_thumright:Ai aici planetara "expodata".Planetare.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru ajutor FANOS, am reusit sa scot capul de planetara ,credeam ca e ceva mai complicat dar cu o lovitura de ciocan bine plasata am reusit. Am dat comanda de piesa noua sa vad ce rezolv, oricum avea joc mare .750000 lei vechi m-a costat toata afacerea. Multa bafta la toata lumea !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am pus si eu burdufuri noi, m-am uitat o jumata de ora la splinturile alea cum sa le dau jos, dar a iesit bine pana la urma. sper doar sa si mearga la fel de bine precum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut am un golf 5 2.0tdi cumparat din belgia si am probleme cu planetara pe dreapta..la inceput imi "huruia" doar cand plecam de pe loc cu volanu maxim dreapta. acum am observat ca in timpu mersului incepand din treapta a 3-a incepe ca troncane ceva "pac pac pac pac" numai cand accelerez...de la ce sa fie oare? de la planetara aia sau am ceva ce nu e strans bine pe la cutie de viteza? si apropo troncanitu ala nu se aude mereu...are anumite faze cand se aude cand nu se aude.ajutati-ma va rog.

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai gresit aria :) Aici e vorba doar de mark 1 si 2 Oricum daca troncane cand accelerezi planetara e buba...dar sa mai auzim si alte pareri

Modificat de andolis49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

care stie cam care e pretul unei planetare second ... sa stiu daca ma fraieresc sau nu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul este de la 50 lei in sus depinde de la cine o iei sau chiar mai ieftin sau moca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul este de la 50 lei in sus depinde de la cine o iei sau chiar mai ieftin sau moca

Ce-mi plac raspunsurile corecte.

50 de lei dai 50 de lei face...... avand in vedere ca doar un cap de planetara, este in jur de 170 de lei NOU, cam cat ar fi la mana a doua o bucata planetara, buna?

Pretul uneia in stare buna, fara jos, si alte probleme, este cam 100 lei.

Poate gasesti si la 50... dar o iei pe raspundere proprie, fara sa stii in ce stare e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine ii spuneai omului: am eu planetare la 100lei si garantez pentru nu trebuie sa dai banii pe alta despre care nu stii nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi`a cerut unul la dezmembrari 120 lei si na am zis sa va intreb si pe voi o parere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este bun pretul,maxim 150 lei este una buna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 200de lei faci planetara noua un cap de panetara costa in jur de 90 si 130 cu tot ce trebuie, burduf, vaselina, suriburi ,coliere ,decat una sh mai bine una naoua parerea mea ,munca in plus consta in 80 de lei diferenta si 30minute de munca,asta daca o achizitionrzi cu 120de lei daca o iei cu mai putin si e buna .rulaj mult iti urez

cu 200de lei faci planetara noua un cap de panetara costa in jur de 90 si 130 cu tot ce trebuie, burduf, vaselina, suriburi ,coliere ,decat una sh mai bine una noua parerea mea ,munca in plus consta in 80 de lei diferenta si 30minute de munca,asta daca o achizitionrzi cu 120de lei daca o iei cu mai putin si e buna .rulaj mult iti urez

cu 200de lei faci planetara noua un cap de panetara costa in jur de 90 si 130 cu tot ce trebuie, burduf, vaselina, suriburi ,coliere ,decat una sh mai bine una naoua parerea mea ,munca in plus consta in 80 de lei diferenta si 30minute de munca,asta daca o achizitionrzi cu 120de lei daca o iei cu mai putin si e buna .rulaj mult iti urez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mam uitat si eu la preturi...cap de planetara pt motrul tau (1.8 112cp) nu am gasit sub 200-250ron. Nu stiu unde gasiti voi cap de planetara la 80ron???...pt. ca un burduf ii 15-40ron (depinde ce vrei)...Eu zic ca daca e in stare buna 100 ron merita 1 planetara second.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu are joc in cand invarti usor circular de fiecare cap (ar trebui sa aiba max 1mm joc ), atunci merita sa o iei.

O poti verifica in mana, si nu trebuie sa fii expert ca sa-ti dai seama daca e buna sau nu.

Daca ereai mai pe aproape, o rezolvam noi intre noi forumistii.

Mi-emi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult.

Modificat de Archanghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!