Jump to content

Schimbare Bara Fata


Costasd
 Share

Postare recomandată

Am reusit si am lovit masina - i-am indoit bara fata. Norocul meu - o dacie cu un cui de remorca cat toate zilele ... cred ca le stiti si voi.

Vreau sa schimb bara. Ma puteti ajuta cu instructiunile de rigoare? Deocamdata vreau sa schimb doar bara, fara sa o vopsesc (operatiunea asta o sa se intample cand schimb si arilipe care saracutele le-a luat rugina si tot atunci vreau sa vopsesc si capota care e ciur ...) sper ca nu e cazul sa schimb ce mai e pe sub bara - adica sper sa reusesc sa indrept pentru ca banui ca e o tabla ceva.

Evident ca trebuie sa schimb si grila de plastic - cea care contine sigla si pe care sta ornamentul acela de tabla care se prelungeste pana sub faruri ca au pocnit clemele.

Dupa cum vedeti in poza si farurile de ceata sunt varza - vro idee de reabilitare, reparare, reconditionare?

Ceva sugestii?

Multumesc

post-13826-1192537316_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data tragi semnalizarile si proiectoarele afara, le decuplezi electric, alea ies usor, sunt prinse in niste cleme, dupa care deschizi capota si dai grila din fata afara - assta este prinsa in niste cleme de plastic , cu o surubelnita MINUS apesi usor pana iese, la partea de jos a grilei ai tot niste cleme de plastic care merg desfacute tot cu surubelnita, dupa care te apuci de spoiler, iti trebuie o tubulara de 8 si ai 4 suruburi in partea de deasupra si 3 in partea de jos a numarului de inmatriculare, mai ai 2 holzsuruburi pe partea de la aripi spre interior (2 stg si 2 dr)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie

nu, nu cred ca iese ca n-am bani de tuning - ma costas 150 ron bara cu tot cu masca de fata pe care vreau sa o schimb singur ca la service mama, mama ... ma costa 100 ron pentru 2 suruburi, parca cine stie ce-i fac. ma rog dreptul lor dar si al meu :D

nimic schema de montaj, ceva instructiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am postat amandoi in acelasi timp, daca ai pe cineva care vine pe la iasi in mod regulat pot sa iti trimit manualul.

Dar cred ca te rezolva nea Paul mai repede

Modificat de GBI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap

Uf tocmai am fost la Iasi ieri da n-aveam problema asta - dimineata s-a intamplat.

Am pe cineva in Iasi - trimite-mi niste date de contact pe PM si o sa te cau sa vedem cum sa facem. Sau un curier rapid cu plata la mine ... cum crezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,am si eu o intrebare.Am achizitionat un Vento din '96 si as vrea sa-i schimb "fusta" de la spoilerul din fata cu una de la un Vento din '93 deoarece imi place mai mult,e mai "joasa" :D Se potrivesc intre ele?Am observat ca se pot scoate destul de usor de la mijloc..

Modificat de HeX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu pot face inca topic asa ca postez aici.Nu am gasit loc mai potrivit decat asta pentru a posta!

Vreau sa dau jos partea conturata cu rosu din imagine.E putin indoita(se vede sageata) si ma gandesc ca o pot indrepta.

Intrebari:Cum o demontez din locul ala?

Credeti ca se poate indrepta cu niste lovituri usoare de ciocan?

merita efortul?

2.jpg

Modificat de _seby_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se demonteaza grila radiatorului.

Panoul de metal se scoate prin declipsare de pe grila radiatorului.

n660003zy4.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine iti iei o masca fara semn in acelasi timp faci si un tuning :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am o nelamurire.

Imi lipseste acea ''fusta'' de sub spoiler fata,care cred ca e formata din doua bucati.Am vrut sa o comand,dar tipul de la care am luat masina mi-a spus ca a probat de la un Golf 3 si nu se potriveste perfect.Ca spoilerul meu de pe masina ar fi de Vento.

Ce diferente constructive sunt intre spoilere fata (inclusiv acea bara inferioara),intre G3 si Vento.Sa nu le comand degeaba si sa nu mi se potriveasca.

Multumesc de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta ar fi intre anu de fabricatie al masini si model la bara daca e pana in 95 sau dupa iar la ornamente daca e gti sau nu dar .din cate stiu ornamentele se potrivesc la orce tip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spoilerul de golf3 masurat de la un cap la altul este mai scurt cu 2 cm fata de vento !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si cum pot sti pana la urma ce fel de ''fusta'' sau spoiler inferior bara fata (dupa cum l-am vazut pe Autokarma) imi trebuie?Daca am spoiler de Vento,cum il recunosc?Nu prea ma pricep la diferentele constructive.Ca se vede urat fara ea...Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de la Frontal acea ''fusta'' fata.22 lei bucata,deci 44 lei in total (stanga+dreapta) si nu mi se potrivesc.Sunt mai scurte cam cu 2-3 cm,se vede pe lateralele masinii.Si le-am luat dupa certificat... :blah: Le-am dat inapoi,au fost amabili oamenii,dar eu ce fac pana la urma?O fi de Vento?Cum imi dau seama si mai ales...unde gasesc asa ceva?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza cu bara ta si poate ne dam noi seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine incerca sa gasesti pe la second hand ceva care sa fie autentic chiar daca nu sunt noi dar cad f bine pe masina, ba chiar poti avea noroc de o bara f buna. important este sa cauti! Cat despre spoiler, te sfatuiesc acelasi lucru...pt ca am auzit de la multi ca cele aftermarket la o prima lovitura mai puternica, plesnesc fiind rigide, mai ales acea"fusta" de care zici tu.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez poze cu bara mea,poate imi spuneti voi ce fel de ''fusta'' imi trebuie si unde gasesc.

La dezmembrari nu am gasit aici in zona...de fapt nu erau nici G3 si nici Vento defecte.

Astept raspuns,multumesc.

Inca o poza...

Si din partea opusa:

post-44288-1240312863_thumb.jpg

post-44288-1240313120_thumb.jpg

post-44288-1240313235_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spuneti va rog ce fel de spoiler e:de G3 sau de Vento...si ce fel de spoiler inferior (fusta) imi trebuie?As vrea sa imi dau comanda,ca la dezmembrari nu gasesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spoilerul pare a fi de Golf.De ce nu cauti fusta la un prieten sa vezi daca se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o idee,dar nu am nici un prieten (foarte bun) la care sa apelez.Ce foarte buni...nu au G3.

Sunt mai multe modele?Mai late,mai lungi?Asta as vrea sa stiu,sa comand exact...ce am luat prima data nu se potriveau.Am avut arcuri sport si fusta imi lipsea,ca altfel puteam ''ara'' cu ea.Acum am trecut pe arcuri stock si tare urat arata fara fustita... :biggrin:

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!