Jump to content

Caroseria se electrizeaza , curenteaza ?


sorinc
 Share

Postare recomandată

salut...

Am un golf 4 alh din 2002 la care in momentul cand ma dau jos din masina si ating usa simt ca ma curenteaza usor. Nu stiu care ar fi problema, dar din ceea cred se pare ca un fir s-a dezizolat si face masa cu caroseria. Cum as putea remedia problema si cum as putea vedea cam care fir e cu pricina...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • unguru1432

    5

  • alxrro

    3

  • pityu

    3

  • Ex member

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Incarcarea electrostatica provine de la frecarea hainelor care au in compozitie fibre sintetice. Nu se intampla cu haine 100% bumbac.

Era odata pe Discovery un episod la Mythbusters(cred ca asa se scrie) in care cica daca vorbeai la telefonul mobil in timp ce alimtai aveai sansa sa iei foc, insa s-a dovedit ca sursa este alta decat telefonul, ca atunci cand pui mana pe pistolul de la pompa apoi il apropii de rezervor se produce o mica scanteie intre varful pistolului si rezervor. Se mai adauga putini vapori de benzina din rezervor si ... ;) . De aceea mai nou pistoalele sunt legate la centura de impamantare. Asa ca te curentezi inainte sa iei foc. E mai bine asa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Aceeasi problema am si eu, si multi altii dupa cum vad, dar toata lumea a postat si nimeni nu a dat nici o solutie reala, ce e de facut. Multi se cred sensei in ale masinilor dar sunt habarnisti, isi expun parerile personale cu caracter de sfaturi, dar sunt din pacate niste idiotenii.

Deci, acest topic = timp pierdut.

Modificat de adyrom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha :) Nici nu ma gandeam ca exista un astfel de topic pe seama asta. Un adevarat forum plin de intrebari si raspunsuri.

Aceeasi problema o am si eu cand cobor din masina si inchid usa inpingand de ea. Nevasta-mea nu are nimic pe cealalta parte a masinii :)

Masina o am din Decembrie 2011 si am observat asta la cateva zile dupa ce am cumparat-o...

Nu stiu daca este de la atmosfera, dar ceva tot e... sa fie de la volan aceasta electrizare ?

De exemplu, la mine cand scot cheia din contact imi taie tot curentul si ma refer la radio-cd, bricheta, comenzi electrice geamuri, etc., mai putin lumina interioara care se aprinde automat cand scot cheia din contact... :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar curent poate sa va dea si de la alte piese ale masinii care si-au pierdut izolatia datorita varstei. Solutia pentru descarcarea electricitatii statice e sa montati porcarii d-alea cum sunt la masinile mai vechi de atarna pe dedesubt. O fasie din cauciuc ceva si cu un fir legat de undeva de caroserie care sa atinga de carosabil ocazional, astfel trimitand curentul jos.

Nu mai stiu unde am citit despre asa ceva, insa am auzit ca poate produce probleme serioase instalatiei electrice daca ajunge sa se electrizeze la fiecare drum facut cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

si pe mine ma curenta masina acum ceva timp,dar de cand mi-am pus husele pe scaune(acelea cu bile de lemn)nu mai am aceasta problema,deci tin sa cred ca e din cauza omului,a hainelor de pe el,nu a masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am aflat de curand solutia la aceasta problema care ma chinuie de mai mult de 5 ani. Ciudat este insa faptul ca am aflat-o rezolvand o alta problema, asa cum se intampla de obicei. Schimbandu-va hainele, husele, pantofii etc, nu o sa faceti decat sa nu mai apara acea descarcare electrica, dar asta nu inseamna ca problema e ca si rezolvata. La o masina, in mod normal, nu ar trebui sa se produca incarcari sau descarcari elecrostatice, daca acel contact care realizeaza masa caroseriei cu motorul este perfect. Am rezolvat problema cu descarcarea rezolvand o alta - credeam ca alternatorul nu mai incarca bateria. Intr-adevar, din cauza acelui contact imperfect ce trimite masa de la motor la caroserie se pierdeau aproximativ 2 Volti pana la baterie, si tind sa cred ca tot din aceasta cauza se realiza si descarcarea la atingere. Inainte sa ajung la mecanic (am mers vreo 26 de Km), la coborare m-am curentat. Dupa 4 ore de incercari si teste, acesta a reusit sa remedieze problema. Am condus pana acasa (tot 26 de Km) si... surpriza! Am coborat si... nimic! Nicio descarcare! Si de atunci nu am mai experimentat asa ceva. Nu stiu daca asta o sa rezolve si problema voastra, dar merita incercat. Aflati masurand tensiunea la baterie, daca se pierd cativa volti si nu indica aproximativ 14, atunci e posibil ca acel contact ce realizeaza masa caroseriei cu motorul sa fie imperfect. In plus, la atingere, capatul cablului e incins. Mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu este nicidecum masina.

Hainele sunt problema deoarece te incarca electrostatic de la frecare. Descarcare se face aproape pe orice metal, inclusiv masina. Eu patesc asa deobicei iarna.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Problema asta cu "curentatul" cand puneam mana pe portiera masinii o aveam la fostul Golf 4, AXP, 2001.

Bine ii mai pusesem si niste huse imitatie de piele si cred ca si de la alea ma incarcam eletrostatic...

La asta, nici macar odata nu am avut problema asta intr-un an de zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut,

Azi am observat ca dupa ce m-am dat jos din masina si am atins usa ma curentat.Am observat ca de o perioada de timp face asa.

De la ce naiba face asa?Ca pana acum nu a mai facut. :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la haine este problema ,te incarci electrostatic cind te "freci" pe sezut/spatar care este din stofa.Eu pun mina pe stilp sau prag  partea metalica ca sa ma descarc si nu mai am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

inclin sa cred ca nu sunt doar hainele si incarcarea electrostatica responsabile, pentru ca si eu si sotia patim la fel la ambele portiere fata si purtam haine total diferite ca material.si doar cand cobor din masina dupa un drum chiar si de 100 de m.nu am mai patit pana acum si am avut scaunele de plush fara huse tot timpul.deci cred ca este ceva pe partea electrica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o solutie la acest fenomen nu exista? inafara de cauciucul tarait pe jos...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma "curentam" la portiera si nu stiam de ce dar se simtea si un miros de ars si nu era de la motor iar cand am pus mana pe geanta stanga spate era calda.Mi se blocase frana de mana spate stanga.Cu w40 am deblocat-o si nu mai curenta portiera.Stati atenti pt ca nu avertizeaza de se blocheaza frana de mana pe o roata sau chiar pe amandoua.Rotile(jantele) trebuie sa fie reci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ma curentez rau de tot cand cobor din masina (Golf 4) dupa orice drum oricat de scurt. Deja mi-am creat un obicei sa ating portiera cu dosul palmeu (fiindca astfel nu doare) si se auzea cum ma descarc.

Partea interesanta e ca la Golful tatalui meu nu patesc niciodata asa ceva!

 

Am citit absolut tot subiectul acesta si am constatat urmatoarele:

o cauza ar putea fi: Si eu aveam etrierii blocati pe spate. Curand ridic masina din service si sunt foarte curios daca se schimba ceva.

2: voi verifica si bateria.

 

Revin cu info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In popor mai umbla vorba ca problema mai apare si de la cauciucuri care nu sint umflate corespunzator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!