Jump to content

Caroseria se electrizeaza , curenteaza ?


sorinc
 Share

Postare recomandată

Corect ! Daca o patesti de doua ori la interval foarte scurt atunci e un fir neizolat .

Insa zilele astea o patesc si eu de fiecare data cind cobor din masina. Si am si camasa si geaca si o simt pe piele de parca ar fi direct pe ea :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • unguru1432

    5

  • alxrro

    3

  • pityu

    3

  • Ex member

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am gasit solutia sa scapati de aceste mici electrocutari.

post-7310-1176401731_thumb.jpgpost-7310-1176401737_thumb.jpgpost-7310-1176401744_thumb.jpg

hahaha...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei,asa o sa ajungem la costume de scafandru din neopren in loc sa ajutam omul sa descopere cauza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca conteaza f. mult si cu ce va inbracati. Cand am costumul de lana nu mi se intampla niciodata, dar daca am paltonul/helanca de sintetic mi se mai intampla, dar nu mi se pare atat de dur contactul. Oricum mi se intampla semnificativ mai des cand conduceam Octavia decat Passat care are piele. Cred ca intra in ecuatie acest fapt.

Oricum nu cred ca este de glumit, fapt ce rezulta si din exemplul dat anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
problema e ca ma curentez doar la portiera din fata dreapta (sofer)

poate in Regatul Unit circula ceva prin aer... ca vad ca ai volan pe dreapta...

lasand gluma deoparte, cred ca ai putea masura un pic incarcarea electrostatica a masinii cu acel smecher dispozitiv pe care il tot vad la electricienii pro... cel cu 2 "borne", capabil sa-ti masoare si intensitatea, tensiunea si multe altele...chiar si cele de valori mici sau f mici...

scuze pentru limbajul de profan... sunt din cei cu bila pe scoala...:D

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... depinde de punctul de reper... :icon_thumright:... dar, totusi, e vorba de usa din stanga... astazi am sa verific si la intervale scurte si poate am sa incerc si alte metode... avand in vedere ca e vineri 13 poate mai dau si de altceva... :salut:...

pana atunci va urez o zi buna fara ghinioane!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, partea cu firul neizolat cade. Masina e izolata fata de pamant (cauciucurile) deci nu are cum sa se inchida circuitul.

Ar mai ramane doua aspecte: frecarea masinii cu aerul in deplasare si frecarea hainelor cu scaunul pe timpul condusului, care ambele genereaza electricitate statica ce nu se poate descarca in alt fel.

Eu de exemplu am piele si nu am astfel de probleme. Dar am avut la masinile anterioare. Si am rezolvat-o prin inatalarea acelei "codite" de cauciuc (clasica la Dacii) care sa atinga asfaltul. De fapt acea banda de cauciuc are in interior un fir metalic ce se conecteaza prin surubul de fixare la caroseria masinii, celalalt capat atingand asfaltul si astfel se pune la pamant electricitatea statica acumulata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate in Regatul Unit circula ceva prin aer... ca vad ca ai volan pe dreapta...

Nu cred ca are volan pe dreapta.. cred ca are sofer :salut: cum se subintelege din paranteza

EOT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ibiza nu ma curenteaza , dar am huse din imitatie de piele. in schimb la matizul sotiei cateodata se intampla de 2 ori in jumatate de ora :rolleyes: .

nu sunt puse huse pe matiz , pur si simplu ma dau jos si cand vreau sa inchid portiera intervine shoc-ul.

Am inceput sa ma obisnuiesc.

La bani putini gasiti la tarabe huse turcesti din imitatie de piele. Nu vin ele perfect dar sunt ok. Nu folositi huse care acopera tot scaunul daca aveti airbag-uri laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, TEORETIC, ar trebui sa se incarce din cauza frecarii (relativ spus "sa se incarce"...nu stiu daca noi ne incarcam electrostatic sau masina). DAR, in ultima vreme deja a devenit nesimtita rau sarcina asta. Pisca mai rau si nu numai asta. Ceva bizar mi s-a intamplat. M-am dat jos din masina dupa cativa km, am inchis usa, m-a curentat...cand ma intorc la masina, dupa cateva minute ma curenteaza iar, cand deschid usa si cobor din masina fara sa fi plecat de pe loc, iarasi...A doua faza ciudata...de ce ieri m-a curentat pe mine, pe ala din dreapta si pe ala din spate, daca nu am atins simultan usile? D.P.D.V. fizic, ceva nu se leaga.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

......A doua faza ciudata...de ce ieri m-a curentat pe mine, pe ala din dreapta si pe ala din spate, daca nu am atins simultan usile? D.P.D.V. fizic, ceva nu se leaga.... :D

Pai daca erati toti incarcati electrostatic.... v-ati descarcat de masina :P

OT Mai rau era daca va puneati toti o mana una peste cealalta ca la "Cheptan Planet" :P cred ca iesea un arc electric. :D EOT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine mai, eram toti incarcati, dar de unde naiba? Eu sa zic ca ma frec de volan...dar restu' de 2? Si de ce s-a intensificat fenomenul in ultima vreme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu, si foarte multi altii acest fenomen in ultima vreme. Eu sunt convins ca vremea uscata pe care o avem, contribuie la acest fenomen. Toata iarna nu am fost curentat nici macar odata, si acum ultima saptamana de doua ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeiasi problema de fiecare data ma curentez indiferent cu ce sunt imbracat si incaltat si in iarna ma curentam nu numai acuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu ce sa mai spun... parcat masina... dat jos ... curentat... intrat in banca... venit inapoi (10 minute)... pus mana pe usa... curentat! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am facut un drum mai lung cu un Peugeot 307. Ce mi-a placut e ca pe usile din fata, pe exterior, in dreptul geamului, acolo unde toata lumea are tendinta de a pune mana pentru a impinge usa sa o inchida, stalpul usii era acoperit cu plastic. Odata ca se incadra in designul masinii foarte bine, dar in special ca nu m-am curentat deloc. In schimb cum am pus mana pe alta parte a masinii... au iesit scantei! :D

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand coborati din masina tineti mana pe portiera pana atingeti solul. Astfel scapati de descarcare :D

functioneaza

pana sa citesc acest post am 'dansat' de cateva ori la coborare. era chiar dureros uneori :)

daca mentin contact cu partea metalica a portierei pana cobor din masina nu am nici o problema.

multam pt tip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banda de cauciuc prin care trece un fir de otel nu e o solutie viabila.

asta pentru ca in 2-3 saptamini din cauza frecarii cu asfaltul se roade si nu si mai indeplineste rolul. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este din cauza atmosferei uscate, si singura solutie este sa tineti mana pe partea metalica a usii in timp ce coborati. Si cand zic mana, chiar vreau sa spun toata mana, sa aveti o suprafata de contact cat mai mare. Iar daca vreti sa va convingeti de tesniunea uriasa care se genereaza intre voi si masina, tineti doar un varf de deget, si veti simti cum trece curentul prin el, o senzatie total diferita de cea a "piscaturii"... Si ca o paranteza, eu ma chinui de cateva saptamani sa o obisnuiesc pe consoarta sa tina mana pe usa, findca altfel aud din partea cealalta a masinii descarcarea si o vad cum sare nervoasa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine sotia deja inchide usa cu cotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine solutia practica adoptata de sotie este inchisul cu cotul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine ma curentez doar eu, prietena mea nu are nimik, ba mai mult, nu s-a curentat niciodata :) si chiar e curioasa cum e ... :( :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La mine si acum mi se intampla sa ma curentez... dar cum eu merg 90% din timp cu cineva in masina imi permit sa acord acest "privilegiu" pasagerilor :D .... mie mi se pare ca a inceput sa curenteze de cand nu mi se mai aprind luminile de sub usa soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva huse in masina, sau poate ai purtat anumite haine...si la mine s-a simtit in primavara o incarcare electrostatica, dar acum nu mai am probleme.

Nu are legatura cu luminile de la usi. Le poti rezolva daca vrei... detalii aici http://vwforum.ro/index.php?showto...20&start=20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huse nu am, cat despre microswitch-ul ala mi-e cam frica sa desfac partea aia de metal din spatele fetei de portiera ca sa pot sa scot broasca....adica ma gandesc sa nu scap geamul sau sa-i stric mecanismul pentru ca am auzit pe multi ca au avut probleme cu geamuri cazute in portiere si chestii d-astea iar al meu in 8 ani n-a avut nici o problema....dar pana la urma tot va trebui s-o fac pentru ca este o sursa de stress :) cu cat mai multe luminite si piuitori functionale (originale) cu atat mai bine ca si asa arata jalnic in rest :huh: macar dpdv electric sa fie "intreaga". Mersi pentru link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!