Jump to content

Caroseria se electrizeaza , curenteaza ?


sorinc
 Share

Postare recomandată

In ultima vreme patesc o chestie care mi se pare cel putin ciudata. Cand cobor din masina si dau sa inchid portiera "ma curentez" de rama de la portiera. Am mai patit si in iarna de cateva ori, dar nu am dat importanta crezand ca de fapt ma incarc eu electrostatic. In ultima vreme se intampla insa de fiecare data si, mai mult, au inceput sa se curenteze si pasagerii, iar senzatia nu este prea placuta.

Aveti vreo idee care ar fi cauza ? Vreun fir ratacit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • unguru1432

    5

  • alxrro

    3

  • pityu

    3

  • Ex member

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu. De obicei hainele tale. Urmareste atunci cand te curentezi ce haine ai pe tine si vezi daca se repeta si cu alte haine..

Pe viitor insa pune un topic unde trebuie (dupa ce te-ai asigurat ca nu mai exista - cu search). Aici scaparea ar fi ca nu e bine pus la Passat B5 deoarece e o problema care poti sa o ai cu orice masina, fiind bun de "Discutii generale", unde l-am mutat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune Lenor si nu vei patii nimic!!! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil de la husele de pe scaune (daca ai). daca nu, de la tapiserie sau chiar de la incaltaminte. Si eu patesc chestia asta, dar numai cand sunt imbracat intr-o anumita geaca si o anumita pereche de pantofi (au o talpa electroizolanta)i ....... rezultatele sunt ...... piscatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tine si de masina, eu patesc asta la dacie aproape de fiecare data, si pentru asta cobor din masina tinand un deget pe un surubel din usa :angry: ca sa scap de electrosocuri. Insa e si in functie de imbracaminte, cand am cate un treining cu mult sintetic in el... :rolleyes:

Daca nu ma insel , o solutie ar fi cea cu cablu din ala legat la masa care sa atarne pe jos, cica se descarca ori de cate ori treci peste o linie de tramvai sau ceva asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc in magazine niste benzi de cauciuc cu insertie de metal care se prind de caroserie si prin care se descarca electricitatea statica.

Nu stiu cit de bune sint,nu am folosit niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black_shadow

si eu mai patesc sa fac "tratament" involuntar cu electrosocuri cand port haina de piele in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imbracamintea de lana si incaltamintea cu talpa electroizolanta sunt solutii foarte bune pentru amatorii de mici electrosocuri. Am impresia ca si deplasarea cu viteze mari ...

Ar trebui ca acele benzi cu miez electroconductor sa rezolve problema dar n-am vazut recent prin magazine aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt client fidel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea, tine de mai multi factori...tipul de imbracaminte/incaltaminte, cat de curata e masina (mai prafuita, frecari mai multe->"scantei" mai multe), dar si starea vremii (atmosfera incarcata electrostatic).

Curios ca de cand am luat Octavia n-am mai experimentat electrosocuri..:winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tic).

Curios ca de cand am luat Octavia n-am mai experimentat electrosocuri..;)

Eu de cand mi-am luat Octavia experimentez electrosocuri, nu foarte des, depinde de imbracaminte. Cand aveam Dacia nu am patit-o niciodata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu da, dar sa nu uitam ca exista diferente foarte mari de conductivitate intre diferite persoane.

Proprietatile electrice ale corpului uman difera foarte mult de la un individ la altul (proportiile si distributia diferitelor tipuri de tesuturi, continutul in apa, grosimea pielii si a diverselor straturi celulare ale ei, etc. ...), si asta explica diferentele de perceptie subiectiva ale fenomenului ...

Mai exista si unele persoane care au o asa numita (in literatura de specialitate anglo-saxona) "hipersensibilitate la electricitate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

buna.Cam de o saptamana cand cobor din masina si ating caroseria ma curenteza.Stie cineva care ar putea fi cauza?incarcare electrostatica?undeva s-a stricat izolarea si se atinge masa cu vreun alt fir?

Ati mai patit asa ceva?

Mersi anticipat

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ca unele DACII :) aveau o bucata de cauciuc prinsa de masina si care atingea pe jos. Bucata aia de cauciuc tocmai rolul asta il are : sa descarce de sarcini electrostatice masina.

Si eu ma mai 'curentez' insa numai cand is bine dispus :)

Ia o linie de 30 cm de plastic freac-o de parul din cap :P si daca o apropii de o foaie de caiet vei observa ca se ridica.

Cauciucul logic ca e izolator :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se mai intampla la Passat. Ba mi se intampla sa ma curentez si de carucioarele din Carrefour, si chiar destul de des si destul de rau. Si la alea nu cred ca e vreun fir care face atingere :) (probabil de la frecarea rotilor ...).

Eu zic sa stai linistit, nu cred sa ai vreo problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ca unele DACII :P aveau o bucata de cauciuc prinsa de masina si care atingea pe jos. Bucata aia de cauciuc tocmai rolul asta il are : sa descarce de sarcini electrostatice masina.

Si eu ma mai 'curentez' insa numai cand is bine dispus :)

Alt lucru nou pe care l-am invatat pe forum ... Cauciucul conductor de electricitate :)

@pityu: destul de multe masini au astfel de comportament. De exemplu, megan-urile a trei colegi de-ai mei ma curenteaza destul de tare, cam in 90% din momentele in care incerc sa cobor.

Modificat de Iceman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las ca vine vara, scapam de pulovere, si nu o sa te mai curentezi. Incearca asta - dupa ce te dai jos din masina, atinge portiera din spate cu degetele de la o mana, vei simti un soc mult mai mic decat cel de pe portiera soferului, iar apoi cand inchizi usa nu o sa ma ai treaba. Mie asa imi iese, ca eram satul sa tot sar in sus. Sau am mai vazut undeva un aparat ca un breloc care preia rolul asta, aka se curenteaza el in locul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megan-urile a trei colegi de-ai mei ma curenteaza destul de tare, cam in 90% din momentele in care incerc sa cobor.

Hmmm ... asta ma face sa ma gandesc la Stephen King :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iceman, dunga de cauciuc de care povestea colegul mai sus, are o insertie metalica in ea, asa ca isi face treaba.

Incarcarea electrostatica se datoreaza frecarii, intre hainele noastre si scaunele masinii, intre masina si aer ... etc. In afara de penibila coada atarnata sub masina nu cred sa existe vreo alta solutie pentru a scapa de aceste mici neplaceri.

Ca si solutie de evitare a socului neplacut este evitarea atingerii caroseriei direct cu mana, deci tineti cheia masinii in mana si atingeti caroseria cu varful acesteia si nu veti mai simti acel soc al descarcarii electrostatice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tapiteria originala sau huse? ar putea fi de la huse de proasta calitate...da-le jos si incearca fara....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se intampla si mie ca atunci cand ma dau jos din masina si ating partea metalica a usii sa ma curentez... cred ca ma incarc cu energie electrostatica cat timp conduc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu patesc la fel si am crezut ca este din cauza xenoanelor montate de mine , am crezut ca este un fir legat aiurea si da prin caroserie .

cred insa ca de la husele scaunelor se intampa minunatia ca le-am dat jos si parca numai face desi i-mi este teama si acum sa pun mana direct pe usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand coborati din masina tineti mana pe portiera pana atingeti solul. Astfel scapati de descarcare :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ca unele DACII :D aveau o bucata de cauciuc prinsa de masina si care atingea pe jos. Bucata aia de cauciuc tocmai rolul asta il are : sa descarce de sarcini electrostatice masina.

Si eu ma mai 'curentez' insa numai cand is bine dispus :D

Ia o linie de 30 cm de plastic freac-o de parul din cap :D si daca o apropii de o foaie de caiet vei observa ca se ridica.

Cauciucul logic ca e izolator :D

imi pare bine ca unii se amuza asa de bine pe seama mea....

mai in serios...eu inca nu am avut probleme la celelalte masini(dacii,matiz,etc) si la asta e chiar dureros....se incarca domnule dar in halul asta?

Cred ca la asta foloseste tot chitul de sub vopsea la dacii(cel putin la ale mele)....

Inca nici huse nu am...nu stiu de ce l-a apucat tocmai acum la sfarsitul iernii..interesant

Mersi de reply-uri

Daca considerati se poate inchide topic-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca trebuie sa te impacientezi, se intampla la mai multe masini , si cand merg cu opelul corsa al nevestii mi se mai intampla.

cred ca exista o legatura intre hainele pe care le purtam si husele sau materialul textil din care este facuta tapiteria.

surprinzator intr-o alta masina (de serviciu) pe care o mai conduc care are tapiterie din piele nu se intampla chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!