Jump to content

Passat B6... Ghinion Sau Marfa Proasta


SVW
 Share

Postare recomandată

Ai dovezi sau stii clar de la cineva? Hai sa facem niste articole sa le dam pe net... Sa afle lumea.

Uita-te pe forum in sectiunile "Din epopeea dealeri si service-uri", sunt o caruta de informatii de acest gen acolo. Si dealerii si service-urile le citesc si ei. So what? Ai remarcat vreo schimbare?

Pai te astept la intalnire.Ideea e ca papa ulei aceste motoare si stiu din proprie experienta....

Da, papa, dar cele de 2.0 si 140 CP papa mult mai mult decat cele de 1,9 105 CP. Vad ca sandumbogdan are acest ultim motor, ca si mine. Sa stii ca in primii 14.000 de km eu am completat doar 800 ml de ulei, incepand de la 7.400 km. De atunci am schimbat uleiul si am mai parcurs inca 7.800 km si am mai completat 400 ml. Chiar ieri am verificat nivelul de ulei si era OK, in partea superioara a jojei. Deci 1,2 litri in 21.800 km nu as zice ca e semnificativ sau ca reprezinta o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 715
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei2000

    40

  • geovadim

    34

  • alxrro

    34

  • Mama Omide

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uita-te pe forum in sectiunile "Din epopeea dealeri si service-uri", sunt o caruta de informatii de acest gen acolo. Si dealerii si service-urile le citesc si ei. So what? Ai remarcat vreo schimbare?

Altceva e cand le pui pe un site de mare audienta care are sectiune auto, de exemplu. Stirile de acolo sunt cititite de toate marile insitutii mass-media din Romania si mai pot fi preluate si de altii. Intotdeauna stirile luate din forumuri si carora li se da forta prin a fi publicate ca material jurnalistic au mult mai mare forta, iti zic din experienta.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altceva e cand le pui pe un site de mare audienta care are sectiune auto, de exemplu.

Si, adica site-ul forumului nostru ti se pare ca nu intruneste aceste calitati?

Iar despre marii dealeri de la noi, fii absolut convins ca citesc forumul si sunt la curent cu toate nemultumirile prezentate acolo. Si, revin cu intrebarea: so what? Pana acum, din pacate, nu prea am remarcat cine stie ce feed-back din partea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca oricum ar fi ei, lumea inca cumpara masini :( Si mitul VAG merge inainte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si, adica site-ul forumului nostru ti se pare ca nu intruneste aceste calitati?

Sincer nu stiu ce trafic e aici, dar cu siguranta chiar daca e mai mic are un public de nisa. Cand vorbeam de ceva mai mare ma refeream la un trafic de macar 15.000 de vizitatori pe zi. Asa stiu si eu cu ce se mananca forumurile, doar am cel mai mare forum de sport din Romania la adresa www.onlinesport.ro/forum .

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca multa lume vorbeste de dieseluri... cu 2.0 TFSI cam care-s problemele posibile (note: fara 4motion)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa stiu si eu ce inseamna la tine '''mergi frumos'' ??

Eu nu am vazut diesel PD sa nu iti ia ulei si nu te cred nici in ruptul capului ca la 7000 km nu ai pus ulei la motorul tau de 105 cp PD.

de ce nu crezi ce spune omul? si eu am 1,9 tdi am aproape 7 mii si nu am pus ulei deloc...nivelul e la fel de cand am luat masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu crezi ce spune omul? si eu am 1,9 tdi am aproape 7 mii si nu am pus ulei deloc...nivelul e la fel de cand am luat masina....

Nu-l cred pentru ca am acelasi motor si stiu cum ''papa'' ulei...poate la Passat sunt altfel.Al meu mananca 400-500 g la 12-13 mii de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza foarte multe lucruri in consumul asta de ulei. Sau ar mai fi o varianta. Poate nu ti se aprinde becul, dar totusi nivelul este putin scazut.

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat in km pe care ii am cu masina 70 mii,sa abordez diferite stiluri de condus..am observat ca daca nu merg foarte tare..viteze gen intre 140-180 km/h consumul de ulei scade..insa mai putin de 200 g nu mi-a luat.Tousi nu cred ca exista motor PD care sa nu consume ulei..acum depinde si cat.Mie 500 g mi se pare ok si nu trag prea tare de ea.Am mai observat ca avea un consum mai mare cu Castrol Softec txt 5w40 ulei care a fost pus in primii 30 mii km.De la 30 mii am trecut pe Mobil 1(schimband reprezentanta) si consumul a sczaut cu 100-200 g.Acum cred ca ar mai fi si alti factori,insa nu prea ma intereseaza,faptul acesta nu m-a deranjat niciodata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Groove, am vazut ca mai toti se plang de consumul de ulei (care am inteles este normal in rodaj). Dar, chiar si asa, e normal sa stai cu joja in mana saptamanal? Ma gandesc ca atunci cand pe bord apare ca e prea putin ulei, se completeaza, nu? Chiar e necesar sa fie mereu plin, e dramatic daca sunt 500ml mai putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot vazut posturile pe pagina asta si nu am avut timp sa postez.

Eu sunt in spania si mi-am luat un passat hightline 2.0 140 CP si vreau sa zic ca sunt super multumit de el.

Aici a fost o oferta si la audi A4 si am avut de ales intre audi si passat si pot sa va zic ca nu se compara passatul cu A4 poate cu A6 da ca sunt la fel de mari.

A4 e mult mai mic decat Passatul. Am avut placerea sa conduc peugeot 407 audi A4 si toate erau noile modele si va zic cu mana pe inima ca cea mai placut la condus si cea mai nervoasa e passatul. Nu stiu cum e in ro si ce ulei se baga dar aici e castrol. Dar cea mai mare noutate e ca a aparut recent si cand zic recent e de 1-2 luni un castrol care acuma e pentru passat pt ca si-au dat seama cei de la vw ca , consuma mult. Problema era din cauza ca uleiul castrol pe care il recomanda VW era super fluid si se consuma repede iar acuma cu noul model de castrol e mult mai gros si nu mai consuma. Eu sunt super multumit si sper sa nu am nici o problema cu masina. Nu stiu cum vine masina in tara echipata dar eu sunt super multumit mai ales ca are suspensie sport si am impresia ca , conduc o masina de curse respectand limitele literale :D Masina e super super stabila in curbe nici macar nu se inclina plus ca mi-au dat astia anvelope brigestone turantza si sunt super multumit de ele. C-am atat in rest consuma cand ii dau rau de tot 7 - 7,5 si cand merg normal consuma 5 - 5,5.

sa aveti multi km cu ale voastre si fara reparatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spania vw e mai bun decat audi?... si decat alea cu clima "bizonica"? :D :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e asa: am 3000 Km cu masinuta, de noua, si stiind problemele cu uleiul, ma uit saptamanal la joja si zau daca scade nivelul vreun pic....o fi vreo problema? ca nici fum nu scoate.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, glumeam, continuam gluma lui Coco cu clima bizonica, nu stiu daca stii dar e un clip video celebru cu un roman in spania care spune ca are A Seis si clima bizonica. A facut turul Romaniei, pe net si la tv. Cauta-l, merita vazut daca nu il stii, e crima...

Il stiu, e tare, dar mai tari sunt anumite replici, parodii facute de unii si de altii.

la mine e asa: am 3000 Km cu masinuta, de noua, si stiind problemele cu uleiul, ma uit saptamanal la joja si zau daca scade nivelul vreun pic....o fi vreo problema? ca nici fum nu scoate.... :D

Mai asteapta si tu pana la vreo 7000. Ca si la mine era la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi doar problema consumului de ulei nu ar mai fii plin forumul asta de defecte la passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu exageram, au catva defecte si alte zeci de mii de persoane in acest timp conduc cu o mana pe volan pe strazile patriei. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am intrat intrun ford mondeo care zicea reprezentantul ca e cea mai de varf gama si am ramas impresionat de bordul lui.

e ca o nava spatiala e super bine disignat cel putin asa mi se pare mie. problemele la passat intervin si din cauza conducatorilor care nu citesc bine manualul inainte sa il conduca. de exemplu aici in spania am un prieten care a avut probleme cu el la 7500 km mai exact cu uleiul si asta din cauza ca nevastasa conduce masina si numai prin oras si aici la fiecare trecere de pietonii sunt inaltate trecerine de pietoni la nivelul trotuarului si tre sa franezi pana sub 20 km/h, na si tu imagineazati ca nevasta lui asta nu o lasa sub 3000 3500 rot/m cea ce la o masina disel e um pic cam mult.

iar pt geovadim : daca as fi avut 58000 imi luam porche si rupeam asfaltul. problema e ca nu stiu cat ajungea asigurarea la ea aici ca daca la passatul meu e 1600 EUR pe an la un porche e 5000 cred .

Sunt curios de ceva :

cum schimbati voi vitezele la ce turatii.

Va rog daca putet detaila si cat va consuma masina :

ceva de genul I viteza - x rot/m

II viteza - x rot/m

III viteza - x rot/m

IV viteza - x rot/m

V viteza - x rot/m

VI viteza - x rot/m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdancu24 - Te-ai suit in Romania in noul Ford Mondeo?

Spui ca multe defecte apar la Passat din cauza faptului ca posesorii nu le conduc asa cum trebuie. In afara de a schimba vitezele la maxim 3000-3500 de turatii ce ar mai trebui stiut?

Mie, ca design, la ora asta imi place cel mai mult acel model de Mercedes.

Am gasit aici pe forum un post al unei fete care lucreaza la un dealer VW (nume de user Homegirl - imi semnalase Dany un mesaj scris de ea si am mai gasit si altele interesante). Referitor la ce se scria mai sus pe acest thread si anume ca Passatul se face prin Cehia, iata locatiile de productie, asa cum au fost specificate de Homegirl (am ramas surprins sa vad ca Jetta se face in Mexic!!! si ca numai cateva dintre modelele VW se fac in Germania. Touaregul se fabrica in Slovacia!):

Locatiile de productie VW:

Wolfsburg (D) - Golf, Golf Plus, Touran

Emden (D) - Passat, Passat Variant

Hannover (D) - utilitare (Transporter, Crafter, etc)

Dresden (D) - Phaeton (si Bentley Flying Spur)

Pamplona (ES) - Polo

Palmella (Portugal) - Eos

Setubal (Portugal) - Sharan

Mlada Boleslav (CZ) - Caddy

Poznan (PL) - Caddy, Transporter, Multivan

Bratislava (SK) - Touareg, Polo

Puebla (Mexic) - Jetta, New Beetle, New Beetle Cabriolet

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la consumul de ulei.

Iarna trecuta am schimbat norma adica am bagat Castrol 506.01 in loc de 505.01.

Am cumparat 5l, 4 sa-i bag in masina si unu de rezerva pentru completare.

Am aproape 10.000 km si bidonasul de rezerva e inaca sigilat

Fireste la sevice mecanicii nu au vrut sa mi-l puna pentru ca trebuie neaparat 505.01

Pana la urma l-am pus pe raspunderea mea.

Uleiul era intradevar mult mai gros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na sa va povestec care e treaba aici in pania ca nu stiu cum e in tara

In spania VW baga la inceput ulei castrol 0W30 care e cel mai scump.

Cand am auzit si eu de problemele cu uleiul am mers la concesionar sa imi iau ulei ca tre sa vin in tara si nu vreau sa am probleme pe drum

si am cerut ulei pt passatul meu si miau zis ca de acum in colo se foloseste o noua formula care se numeste castrol 5w30 care e mult mai gros si ca nu o sa mai consume masina atata de pret vreau sa va zic ca e la fel

Acuma pana la prima schimbare de ulei care aici in spania e la 30.000 KM nu voi putea spune nimic.

Dar voi vedea acuma in august ca tre sa fac dintr-o data 10.000 km asa ca masina daca consuma ulei va consuma nu gluma ca o voi tine la 130 140 pe autostrada constant.

Sa vedem ce poate si ce nu poate :rolleyes:

Am intrebat mai sus ce ceva daca poate sa imi raspunda cineva va rog :

Sunt curios de ceva :

cum schimbati voi vitezele la ce turatii.

Va rog daca putet detaila si cat va consuma masina :

ceva de genul I viteza - x rot/m

II viteza - x rot/m

III viteza - x rot/m

IV viteza - x rot/m

V viteza - x rot/m

VI viteza - x rot/m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. despre turatii si alte viteze de consum exista topic-uri separate

2. tu ai mers pana acum pe LL2 0w-30 si ai trecut la LL3 5w-30.Oricum LL2 se apropia de un 5w-30 in realitate. Nu va rezolva sub nici o forma problema consumului de ulei, ti s-a recomandat acest ulei pentru ca 506.01 nu se prea mai produce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sters post-urile care nu se refera la probleme de calitate ale Passat-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Jenant... ieri pe E85 o kashkarabeta de dacie tragea catai B6-le la shtanga , cu avariile puse.

post-2296-1183999266_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!