Jump to content

Passat B6... Ghinion Sau Marfa Proasta


SVW
 Share

Postare recomandată

Crescand puterea la motorul de 140 CP, la 170 CP scazi durata de viata a motorului, cu toate componentele sale a turbinei, a injectoarelor, etc. E normal sa cedeze mai ales ca dupa ce ii faci tuning ii si "dai sa zaca"!! In rest Passatul este o masina normala cu probleme normale, avand in vedere cate electronice are si cam ce motorina si drumuri avem noi! Si pana una alta daca nu ar fi rezonabila, nu ar fi printre primele la vanzari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 715
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei2000

    40

  • geovadim

    34

  • alxrro

    34

  • Mama Omide

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

valeron_x: De curiozitate, ce firma ti-a facut chiptuning-ul?

Modificat de dark_master
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sunteti voi asa siguri ca problemele lui vin de la chip tuning? Sunt atatia cu o astfel de operatiune facuta pe masina si n-au nimic. Hai sa fim seriosi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca atunci cand modifici ceva la motor exista o posibilitate sa apara defectiuni. Aceasta posibilitate e mica ce-i drept daca apelezi la o firma de tuning consacrata, dar daca mergi la un gigel la colt de bloc e posibil sa apara probleme. Din acest motiv am si intrebat cine s-a ocupat de chiptuning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant e ca omul se plangea de probleme grave si multiple fara sa ne informeze despre chip tuning. Nu-l banuiesc de rea credinta, dar e relevant ca 'tunerul' care i-a nenorocit masina nu l-a informat despre riscuri. Va dati seama cum i-au picat toate alea pe masina, iar omul numai la tuning nu se gandea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care model de Passat se face in China? Informeaza-te inainte de a posta intr-o anumita arie! Ai o statistica oficiala referitoare la defectiunile prezentate? Ne-a fi ajutat sa ne formam o parere.

Cum iti explici ca Passat B6 este de peste 2 ani, luna de luna, pe primul loc la vanzari, pentru masinile din clasa medie?

"Varza"...

Scuze de off-topic.

B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pompa de ulei a avut cineva probleme?

A mea este pe dreapta, suspectă că a crăpat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B6

Tu chiar crezi ca pentru chinezi si restul Asiei le duc pe trailer din Germania? Sau ai impresia ca aia is sarantoci si nu au bani de un Passat? Au chiar mai multi bani decat multi vest-europeni, asa ca o fabrica acolo nu e ceva neobisnuit atata timp cat si Audi are si alti mari constructori. Faptul ca existra fabrica in China nu inseamna ca le aduc incoace sa ti le vanda tie pe post de marfa germana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Locul de fabricatie rezulta din VIN-ul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) victor a postat o intrebare, ceva mai sus, despre info. referitoare la fabricarea passatului in china.

Colegul nu a facut altceva decat sa ii raspunda, nu a afirmat ca le vand si in Europa s.a.m.d.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pompa de ulei a avut cineva probleme?

A mea este pe dreapta, suspectă că a crăpat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marfa proasta fratiilor ,eu sunt fan vw dar trebuie sa recunoastem ca nu mai este vw ce a fost acum se face in china pacat inca este marca mea preferata

Passat 2000 tdi 140 cai turbine varza,pompe ulei varza injectoare varza ceasuri bord si mai multe ,asta nu sa intamplat la o masina ci la zeci ,sute

@dany: scuze de offtopic, raspunsul meu era pentru post-ul scris ceva mai sus, nu am remarcat ca cel care a dat link-ul era alt coleg decat cel care s-a declarat dezamagit de faptul ca se fabrica Passat si in China. Oricum, eram putin pe langa topic.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele tale nu se incadreaza la "marfa proasta", ci este o problema pe care ai produs-o singur. De ce nu ai ales varianta de 170 CP daca 140 stok nu erau de ajuns? Asta inseamna sa pui chip pe masina, cu atat mai mult de la "prieteni" sau la tuneri de cartier. Oricine isi doreste o masina fiabila o lasa stok, marindu-i puterea clar ii scazi viata, si in unele situatii cu muuult. Varianta de 170 CP nu are mai nimic in comun cu cea de 140, doar cilindreea. Imi pare rau pt ce ai patit, dar sincer, doar tu esti vinovat. Pe viitor fii mai atent si gandeste-te de 10 ori inainte sa mai pui chip pe masina.

zise batranelul sfatos netezindu-si mustata...

te-ar putea contrazice toti ceilalti care si-au facut chiptuning la acelasi motor si n-au nicio problema... in plus vorbim despre o masina care merge preponderent extraurban (ca altfel nu prea aveam cum sa fac 30000 de km in 6 luni), fara condus sportiv, liniute si alte tampenii. cat despre atitudinea asta inchizitoriala, "esti vinovat"... ma abtin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt mine, alegerea facuta nu ma deranjeaza, deaorece, sunt foarte multumit de masina si m-a ajutata foarte mult in viata de zi cu zi si nu numai.

eu zic " si este parerea mea " ca mai depinde si de omu care o are in posesie, care o foloseste; sa va dau un ex foarte concret cu un prieten de al meu care acum 2 zile l-au lasat injectoarele " bosh " la o toyota din 2007.

omu, baga mereu motorina " de la bidon " si cu timpul s-a depus calamina, s-au infundat si sufletul, i-au cazut. " dupa cum am observat, si aici pe forum, se intampla ; acum, ca de, el era smecher si radea cand bagam motorina de la MOL, plateste 400 lei/ injector in total 4 = 1600 lei;

deci, cee ace am vrut sa spun prin aceste vorbe, ca, eu cred, ca nu foarte multi oameni de pe forum dar si in general, respecta anumiti termeni, conditii de folosire a masini.

normal, ca omu nu e " prost " sa recunoasca ca a bagat motorina " de la bidon ", ca apoi se face de ras;

apoi, eu din 1998 am tot condus si am avut foarte multe masini, dar niciodata nu mi s-a intamplat, sa ma lase ceva la masina, deaorece, am stiu cum sa le pun la treaba.

eu recomand, la toate lumea, sa nu mai fie pesimista, dezamagita de achizitionare unui passat b6, deaorece, sunt masini foarte bune, fiabile, care te duc acolo unde vrei, in conditii sigure.

in legatura cu cele din china!!! toti avem o parere proastra despre china, dar in prezent si in urmatori max. 5 ani , va avea cea mai puternica eco si eu unul cred, ca nu isi permit ca sa faca de ras " fabrica mama " prin produse de proasta calitate. spre ex. uitativa la toate brand-urile mari ca adidas, nike, puma, fila, asiscs, etc care au " puncte de lucru in china " si a caror produse sunt de foarte buna calitate;

acum, depinde si de " repet " de felul fiecaruia de a sti cum sa tina la masina "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai depinde si cum intretii masina, dar in cazul Passatului B6 cu motorul 2.0 TDI BKP e clar o problema (mai clar a fost, pentru cele fabricate inainte de 2007) cu injectoarele. Poti sa o tii si in vitrina, sa bagi si cea mai scumpa motorina degeaba, pentru ca problema cu injectoarele e pe partea electrica, nu mecanica ... Tu crezi ca toti cei carora le-au picat injectoarele au bagat motorina din bidon ?. Sa fim seriosi majoritatea care sunt pe forum stiu sa intretina o masina destul de bine, fata de mare majoritate care decat utilizeaza masina fara a da nici o importanta la cum functioneaza. Si mai sunt si alte probleme care sunt tot din vina fabricantului, de exemplu pomapa de motorina la care utilizatorul oricat ar intretine masina nu poate face nimic. Mai trebuie sa ai si gramul ala de noroc indiferent ca iei o masina de la BMW sau VAG sau orice alt mare fabricant, pentru ca inca nu exista o masina perfecta si toate au probleme lor, numai ca unele au mai mari si altele mai mici (chair in cazul aceluiasi model)... Ce e trist in toata problema asta e ca VW nu a facut o chemare a masinilor care au respectivele componente cu probleme de fabricatie pentru a fi schimbate, mai ales ca nu sunt ieftine deloc si ii fac clientului o garua destul de mare in buzunar dupa nu mult timp de la achizitionarea masinii ...

PS: Si incearca sa nu mai pui atatea ghilimele pentru ca e obositor sa citesti postul tau ...

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la topicul lui sharanel cu "Am Passat B6, si nu am nici cea mai mica problema, merge ca in prima zi" + "nu consuma ulei"

si eu subscriu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
dark_master

Mi s-a spart sticla de la proiectorul de ceata de pe partea dreapta. Am cum sa schimb doar sticla, sau trebuie schimbat tot proiectorul? Cam la ce pret e un proiector la dealer? Merita sa il montez la ei, sau mai bine il montez eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita sa il cumperi de la dealer?De ce nu il cumperi de la orice magazin de piese?Iesi garantat mai ieftin..iar in privinta montajului te sfatuiesc sa il schimbi tu,e foarte simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_master

Care ar fi diferenta de pret? Nu stie nimeni cam la ce suma se ridica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ideal e sa-l cumperi cu totul. Nu stiu daca se poate cumpara doar sticla. Mie mi se arsese becul din cauza sticlei sparte si tin minte ca ma costa 70-80 Ron doar becul sau 170 cu tot cu proiector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au cerut la reprez 400/proiector. Mi-am schimbat doar sticla cu plexi transparent decupat si lipit cu silicon. Baumax 10 roni folia pt 10 faruri :vwrullz: + berea pt ajutor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum rezista plexi-ul la temperaturile generate de becul de proiector (de far nu mai vorbesc)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai rezista de 35K km. si arata chiar f bine. nu stie nimeni ca nu sunt originale...

E gros de 0,5 cm. Si nici nu se mai sparg si lumina e la fel... si a costat 10 lei folia si a mai ramas de cateva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_master

Mda, am fost ieri la dealer sa intreb cat costa proiectorul de ceata: 377 lei cu tot cu bec (la volksman e 270, cred ca am sa comand de la el). E mare diferenta de calitate intre un proiector Hella si unul de producator? Diferenta de bani intre ele e de aprox 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da!

Un proiector Hella vine in cutie pe care scrie Hella, pe cand un proiector de producator este un proiector Hella care vine intr-o cutie pe care scrie VW AG OEM Parts.

A da..si asta din urma e mai scump..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!