Jump to content

Solutii Curatire Injectoare


MK16V
 Share

Postare recomandată

Am acasa vreo 20 de injectoare care stau degeaba si ma gandeam sa le curat si sa le pot refolosi, ce solutii de curatire exista??? Ma refer sa fie si eficiente ca dealea de pe la benzinarii nu cred ca merita sa dam banii pe ele si pe deasupra alea se folosesc ca si adaugare la combustibili deci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit odata o solutie Wynn's pt curatat injectoarele la cutie de tabla de 1L. Trebuie sa ai o pompa ca sa circuli solutia prin injectoare cu presiune si se consuma destula. Deci te costa ceva sa le cureti pe toate pt ca nu e ieftina solutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la service bosch, mi le-a dat jos si mi le-a tinut vreo 2 ore in zeama, intr-o cuva cu ultrasunete. Toata distractia (asa am vazut si cum se demonteaza) 120 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am auzit si eu de varianta cu ultrasunete...Dar ce vreau sa te intreb, ai observat vreo schimbare dupa curatire? Inainte de curatire ce probleme aveai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ultrasunete se simte diferenta dar merg bine cateva luni si sa vezi consum pe urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ultrasunete se simte diferenta dar merg bine cateva luni si sa vezi consum pe urma

Si eu planuiam sa le curat cu ultrasunete.. in ce mod le dauneaza curatatu asta de creste consumu ?

Ce alte metode bune de curatat sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca dupa ce le curat o sa consume mai mult dar in fine....cred ca o sa duc 4 inj la ultrasunete. Deocamdata le incerc pe cele de pe scirocco 16v, apoi oi mai vedea. Dar mai intai tre sa imi comand niste o-ring-uri noi sa nu cumva sa traga aer fals pacolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult consum ..... eu credeam ca e mai putin pt ca benzina nu mai intra sub picaturi scazand astfel cantitatea de benzina nearsa .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine au trecut 2 ani si ceva...iar consumul n-are nimic...chiar a scazut putin dupa curatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal nu le-am curatat ptr ca as au recomandat mec care se ocupa de ea.eu am inj mec la elctronica se poate sa mearga dar intrebati un mec bun :))

Modificat de geo_34
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi "Reteta "(cu ultrasunete) merge si pentru injectoarele diesel? Stie cineva cat m-ar ajunge sa le curat pe toate 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru diesel le poti curata in mai multe feluri depinde de ce bani ai:

-cea mai ieftina situatie e sa mergi la un drum de minim 6 ore cu motorul neoprit cu regimuri variate.Datorita calduri prin incandescenta la care sunt supuse apare fenomenul de autucuratare .

-motorina de calitate suprioara un plin dar risti sa bulesti supapele.

-apoi solutie de curata injectoare dar dilutia este foarte mare si nu are efect.

-solutie Winnis de la Wolskman dar o pui in filtru si mergi cu motorul exclusi cu ea, apoi inlocui filtru.

-demontat injectoarele si verificat duzele ca ele se uzeaza de obicei si curatat la perie de sirma apoi verificat presiunea -circa 100 de euro toate patru inc. inlocuirea lor si manop.

-curatare pe banc cu solutie speciala la Boch dar e cea mai scumpa solutie

Dintre astea le-am incercat pe toate in afara de ultima.Recomand solutia winnis de la wolksman merge inclusiv la sistemele pompe en duse la motoarele dupa 2000 care sunt foarte pretentioase.Este o sulutie ieftina mai mult preventiva dar daca plinge un injector atunci da-le jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am curatat lafostul meu golf albastru cu ultrasunete,diferenta de consum nu am simtit,si ca pret 150 mii lei vechi la service bosch,bn ca baiatu care mi le-a curatat era prieten cu mine,am fost multumit de ele si consumul nu a fost mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!