Jump to content

Tren de rulare Golf 4 - preturi


sarivanu
 Share

Postare recomandată

Tebuie schimbate si flansele pe spate o data cu schimbarea amortizoarelor? Sau nu este necesar acest lucru ? multumesc

Daca nu e rupt cauciucul eu zic sa nu le schimbi E o cheltuiala in plus. Eu le-am schimbat la reprezentanta pentru ca deja nu mai faceau un corp comun cu aparatoarea de plastic de la amortizor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    14

  • golf416

    8

  • 96-SAM

    7

  • marius1982.11

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exact aceeasi problema o am si eu...sa fie vorba de amortizoare, de bucse?

si eu am avut la fel..bucsele de la bara stabilizatoare au fost la mine..

mai scumpa manopera decat ele:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare ,

Ajutati-ma cu o informatie : unde gasesc sa cumpar presa pt arcurile de fata ? Vreau sa schimb armotizoarele .

Daca aveti o poza si un pret ...

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presa se găseşte la Autovit, la standurile cu scule. Se folosesc cel puţin 2 prese la un arc.

Amortizoare am şi eu un set, cu burdufuri de protecţie cu tot (le-am dat jos de pe Leon c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are cineva cunostinte despre amortizoare MAGNUM?sunt bune de ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Am o problema cu o bucsa, cea care se vede in poza, e rupta! Nu stiu cum se numeste si daca se poate schimba numai bucsa sau tot bratul pe care e.

Daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii!

Mersi

post-17682-0-82848400-1302981428_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsa mare brat inferior. Se schimba separat, nu-i nevoie sa schimbi bratul tot. 1J0 407 181 codul.

Modificat de dany19940
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! Se schimba pe amandoua partile daca numai una e defecta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Teoeretic se schimba pe amandoua partile...dar daca se umbla la brate depinde ce cel ce iti desface: ori cu pivot(se desface pivotul din fuzeta) ori se desface pivotul din cele 3 suruburi de pe brat. Daca se desface din cele 3 suruburi, suruburile la pivot trebuie stranse cu rotile pe pamant. Daca nu se face astfel trebuie facut unghiul de directie pentru ca gaurile unde intra suruburile pivotului sunt putin mai largi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

am un golf 4 si de curand i-am schimbat distributia.totul e ok masina trage se aude ca si inainte,dar cand plec de pe loc se aude in partea dreapta un fel de vibratie,ca un hrait..si asta daca incerc sa plec cu demaraj,daca plec calm nu se aude.in mers nu se aude nimic.sa fie de la suportul motor?va rog sa ma ajutati.la caseta de directie am joc in ax.are bucsa inauntru?se schimba?sau jocul nu e de la bucse?si alta problema.....la roata din fata pe dreapta am un trosnit cand merg pe denivelari.ce sa fie,bucsele sunt toate bune.sa fie flansea din capul telescopului?????????multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
stefanutz30

ajutati-ma si pe mine cu o problema:

as vrea sa schimb amortizoarele, deoarece masina sta prost in curbe, chiar daca amortizoarele nu sunt scurse inca si arata inca ok..

masina mea are 175.000 km acuma, si din cei 10 ani ai ei 6 ani s-a plimbat prin Franta si inca 4 aici in Romania

1- problema este ca nu stiu daca sunt amortizoarele originale si daca sunt pe gaz sau pe ulei ?

cum pot afla fara sa urc masina pe rampa ?

nu prea am nici timp liber sa ajung la un service astazi si oricum ma costa 30 lei orice constatare, chiar si pentru 3 minute

2. as vrea sa cumpar amortizoare mai moi, o firma buna poate KaYaBa, dar cica cele pe ulei nu se potrivesc la Bora/golf 4? o fi adevarat ?

cele pe gaz sunt prea dure pentru gropile din Bucuresti care mi-au mancat sufletul ?

de 2 zile tot citesc pe forum pe aici diverse discutii dar parerile sunt foarte subiective si in general sa invart in jurul banilor sau mai toti doresc sa fie mai sport, fata de mine care vreau sa fie cat mai confortabile

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sachs nu mai face pe ulei le-ai scos din fabricatie,kyb..kayaba face si pe gas si pe ulei si boge face si pe gas si pe ulei.Incearca pe gas bitubulare care au si o perna de ulei pt amortizare(de fapt toate sunt acum bitubulare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Mi-am schimbat si eu bucsele mari de la bratul inferior, erau praf amandoua, 140 lei cu tot cu manopera. Se simte diferanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut cu drag,

Am si eu o rugaminte: ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva sfaturi,indicatii la inlocuirea amortizoarelor? As dori sa le schimb iar problema este ca nu cunosc foarte bine produsele astfel nu stiu ce sa cumpar. Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi ca... amortizoare sa cumpar? ce marca? care sunt mai bune( raport pret calitate)? Ce bucse cap amortizor? ce kit de protectie telescop spate si ce bucse oscilante brat fata trebuie sa cumpar si cam care ar fi mana de lucru? Precizez ca nu vreau gama de varf dar nici cele mai josnice. Va rog daca se poate sa imi dati si cateva preturi sau ce magazine imi recomendati sa caut? Eu sunt din Timisoara, iar masina este cea din semnatura VW GOLF 4 1.4 16V MOTOR AXP HATCHBACK. Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat. Va doresc o zi frumoasa tuturor. Orice raspuns e bine venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoare fata KAYABA - gaz 240 lei buc,ulei 260 lei,SACHS -gaz 280 lei,ulei 250 lei,ALKO(GERMANIA) gaz 190 lei,VECTOR(FRANTA)ulei 100 lei.Amortizoare spate KAYABA-gaz 200 lei,SACHS gaz 210 lei,ALKO gaz 165 lei,VECTOR 80 lei.Flanse amortizor set lung cu rulment fata -KAYABA 75 lei buc,SACHS 60 lei,LEMF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult insa ce mi-ai recomanda? si daca stii de unde pot sa le comand ar fi super mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca au aparut iar si SACHS fata pe ulei..de ceva vreme.

KAYABA pe linie amortizoare si flanse,si la arciculatii LEMF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 GABIVVX

Kayaba ExcelG sunt cel mai bun compromis calitate/pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MULTUMESC MULT PENTRU INFORMATII, AM SA MERG PE LA MAGAZINE SA CAUT, NUMAI CA MICA PROBLEMA E CA MUNCESC PANA LA 6, SPER SA MAI GASESC CEVA DESCHIS IN TIMISOARA, I HOPE. MULTUMESC INCA O DATA PENTRU SUPORT.

Am revenit... uitati ce am gasit pe net:http://www.pieseauto.ro/amortizoare/vand-amortizoare-kayaba-73111159.html credeti ca sunt bune sau chinezarii?din greseala am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea,cel mai important e sa scrie pe ele MADE IN JAPAN,nu in Cehia sau altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa merg sa caut si sper sa gasesc la un pret convenabil. O zi buna va doresc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca e efect placebo.Din cate am vazut nu a fost diferenta de calitate..Franta,Cehia,Japonia.KAYABA gmbh e divizia lor in Europa si imi pare corect si normal ca pentru masini europene sa se produca in Europa.Basca peste asta sunt si taxele vamale pt produse non eu si transportul.Acum zic si eu na.. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

ce bucse imi recomandati pentru puntea spate la g4 1,9tdi 66kw?aveti cumva un tutorial pentru schimbarea lor?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! In legatura cu telescoapele(amortizoarele) am fost de am cumparat ieri 2 amortizoare KAYABA si pretul zic eu este unul destul ok adica 403 lei pentru ambele pe fata, amortizoarele sunt pe ulei si sper sa am parte de ele un timp. Acum imi poate recomanda si mie un coleg un service mai ieftin sau pe cineva care sa mi le monteze si mie pe masina?? Prolema esteca as vrea sa le schimb si kit de protectie pe spate...

Va multumesc si abia astept raspunsurile voastre pentru ca vreau sa le montez cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!