Jump to content

Golf IV - Portbagaj exterior ( pe plafon )


polo
 Share

Postare recomandată

am o nelamurire am un golf 4 cu 2 usi si as vrea sa pun bare pentru cutie de bagaje sau suport ski si nu stiu care se potrivesc si unde gasesc. Daca stie careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandate si garantate: THULE.

Comercializate de S.C. METEOR S.R.L. ( Au reprezentante in orasele mari: http://www.meteor.ro/sitehtml.html )

Iata si adresa WEB unde poti sa le gasesti:

http://www.thule.ro/ Pe site au si configurator in functie de tipul masinii.

Pentru un golf fara suporti m-am interesat de pret:

Necesar suportul de fixare: Thule 750 + bare + suport de schi

Pentru suport de fixare si bare pret aproximativ: 550 RON pe stoc !

Suport de fixare + bare + cutie portbagaj OCEAN pret aproximativ: 1300 RON

Suport de fixare + bare + portbagaj grilaj standard: pret aproximativ: 800 RON

Ce pot sa-ti spun ca sunt garantate, au inclusiv cheie pentru a nu putea fi furate.

Garantia o confirm din parerile altora, personal inca nu mi-am achizitionat.

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi am Golf IV cu 4 usi, poate experienta mea din faza de cumparare bare (acum vreo 2 ani) iti poate fi de folos.

Am constatat si eu ca barele Thule sunt grozave (cele mai bune), dar le-am considerat scumpe, si am luat din Praktiker mult mai ieftin bare pentru modelul meu (aveau multe tipuri si scria pe cutie lista modelelor carora li se adreseaza). Sunt tipul Madige (facute in Italia) - cel mai probabil no-name si se comporta foarte bine, le folosesc la suport schiuri.

Am vazut ulterior si in Metro bare, mai ieftine dar mai urate.

Peste tot unde intrebam imi recomandau Thule si in final am avut un sentiment de impotrivire: cum se face ca intr-o tara saraca gasesc doar cea mai scumpa marca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Confirm calitatea barelor Thule!

Mi-am cumparat 2 bare transversale thule, tot kitul m-a costat 558 RON, dar isi fac toti banii. tin pe ele 100kg fara sa se deformeze(cele de otel.)

gasiti mai multe infos la www.thulegroup.com -> other countries -> puteti sa va gasitit modelul potrivit de portbagaj pt masina voastra.

hope to help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am luat de la Augsburg, pentru sistemul de prindere al masinii (g4 - 5 usi), barele de la ceva producator francez (cam 1.1-1.2mil) si suportii Thule (2.2-2.3mil perechea). Mi-am luat 2 seturi de suporti - asa pot sa duc 4 snowboarduri, sau 6 schiuri. In total au fost 5.5 mil, si sunt multumit de achizitie. Doar ca... pe tevi, in interior s-a pus un pic rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut! Sunt posesor de golf IV si as dori sa montez pe el bari pt portbagaj. Problema este ca nu stiu ce model de bari sa cumpar si nici cum se monteaza. UN prieten mi-a spus ca are sub cheder a suruburi pe fiecare parte dar dupa cate am observat nu ai acces la ele cu imbusuri. Are cineva o poaza cu mecanismul de prindere al barilor de portbagaj ca sa am idee cum ar veni prins si ce sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu am vazut nici un surub, sub chederele alea. Poate pentru ca am 2 usi ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Golf IV 1,9 SDI scurt cu 4 usi. Sub chedere sunt doi bumburusi care in cap au forma de imbus in stea, doi in fata si doi in partea din spate. Problema este ca la ei nu ai acces cu imbusul caci nu te lasa chederul. Ma gandesc ca sunt fixi si probabil , zic eu, sa fie sistemul de prindere a portbagajului care sa intre cumva acolo fara sa se desfaca bumburusii aceea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca ma insel, dar nu am vazut Golfuri scurte cu bare sus ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ bamse: Sunt convins ca se vorbeste de bari transversale.

@vap 66: Nu conteaza ca ai masina in 2(3), 4(5) usi. Verifica te rog ce-ti zic. Pe geamul lateral spate in partea de sus ai un semn, deasupra semnului tre sa fie locul unde se fixeaza portbagajul.

post-7310-1192094522_thumb.jpg

@emi 0202: Nu iti pot spune de ce model ai nevoie, dar iti recomand sa nu iei ceva universal din Metro si magazine de genu'. Cauta intr-un magazin de specialitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ TitvsCaivs: Stiu la ce te referi, am dat chederul acela jos, am gasit semnele de pe geam, dar nu e nici un surub/loc de fixare/gaura deasupra lor. Pur si simplu continua linia in care sta chederul fixat :icon_cool:.

Sau cutia de portbagaj (gasisem ceva pe la Thule) se fixeaza ca in poza cu Golf-ul 5, fara sa fie nevoie de suruburi si altele ?

Modificat de vap_66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm... Nu stiu, ar fi posibil sa se fixeze doar in santul acela de la cheder, dar mi se pare putin dubios, ar insemna ca numai suportul din fata fixeaza cu adevarat cutia(sau ce se pune pe acele bari).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ai acces la suruburile cu cap imbus (de fapt capul este stea in 5 sau 6 colturi - nu stiu exact, dar se gasesc in comert surubelnite) trebuie sa dai jos chederul. Nu stiu cum e la Golf IV, dar la Bora am dat jos chederul, am desfacut suruburile respective, am montat barele transversale (pe care vine apoi montat portbagajul) si apoi am pus chederul la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam complicata solutie au ales cei de la vw pentru a monta barele de portbagaj. Sa dai chederul jos si apoi sa ai acces la suruburi ca sa le desfaci. Daca rebuie sa faci chestia asta de fiecare data cand pui barele, mi se pare cam aiurea. Nu pute-au sa faca si ei ceva mai simplu

Modificat de emi0202
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ultimele doua posturi se intelege ca ar fi niste suruburi acolo. Nu sunt suruburi, sunt doar niste "proeminente".

Pentru montare departez chederul cat sa pun o piesa de prindere si barele (a caror profil este mult ingustat in acea zona). Uitati-va cat loc ramane intre cheder si proeminente, e nevoie de aprox 2 mm (probabil depinde si de cum sunt realizate barele).

Sistemul de bare are o piesa care o pun peste aceste proeminente si apoi pun barele (tot sub cheder). Apoi se insurubeaza acea piesa in capatul barei.

Eu mi-am cumparat bare de la Praktiker, dar sunt si pe la Metro. De asemenea, se poate opta si pentru o solutie scumpa gen "Thule". Acolo am vazut ca aveau si ceva piesa care "se sprijinea" pe acoperisul masinii.

Am atasat o poza, nu prea se vede bine insa. Mai bine uitati-va la o masina "live".

Inca o observatie: mie la usa soferului mi-a crapat chederul acolo unde se inchide usa, din cauza barelor.

post-3684-1192181623_thumb.jpg

Modificat de Cristian_F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am vazut ce spuneti aici, dar nu am gasit nimic despre golf IV cu 2 usi (3 usi de fapt). Stie cineva, exista posibilitate de a monta bari pe plafon pentru el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea masinii scrie ca si la modelul in 2 usi i se poate atasa portbagaj. Pe geamurile din spate ai niste semne ce indica locul unde se monteaza prinderea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci este vorba despre barele normale, cele care se utilizeaza si pe modelul cu 4 usi, daca inteleg eu bine. Nu?

Vreo idee de unde pot cumpara asa ceva?

Multumesc mult.

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Imi puteti da cateva detalii de cum se monteaza barele pt Golf 4?

Am imprumutat de la un prieten si nu imi dau seama daca se potrivesc pe masina mea. E vorba bare Thule.

Sub cheder sunt deasupra fiecarei usi sunt 2 "cuisoare". S-ar parea ca ar trebui sa pun pe ele bara si cumva sa o fixes de ele.

In schimb bara care o am trebuie prinsa printr-un surub care sa se infileteze in masina. Oare pot desuruba unul din astea doua si sa prind bara cu el? sau bara asta nu o pot pune pe maina mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in concluzie trebuie desfacute acele suruburi sau proeminente? se pot desface? eu am dat jos chederul dar nu am reusit sa le dezsurubez.... ma intreb daca se poate?

Ar trebui ca sistemul de bare sa aiba ceva mecanism de prindere care sa se puna pe proeminentele astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Golf 4 in 2 usi si am bare transversale si suport de schiuri - placa. Am bare si suporti originali (cei mai mari) VW. Pentru montarea barelor nu trebuie desfiletate acele stifturi de sub chedere. Ele au semn de torx (sau stea ca nu am stat sa le examinez) dar nu pentru a fi desfiletate probabil au fost pentru montaj. Sistemul de prindere la barele originale este simplu, cu ajutorul unor "gheare" care se tensioneaza intre acele stifturi. La Golf 4 in 4 usi prinderea este identica fata spate iar la cele in 2 usi in fata e cu stifturi iar in spate se prind pe exterior din partea de sus a geamurilor din spate.

Daca doreste cineva si poze pot face, eu le am pe masina ca am fost in Austria la ski :). Azi a inceput sa ninga si la noi deci inca nu le dau jos :blah_:

Nici nu am bagat de seama semnele de pe geamurile laterale spate, sincer nici nu am stat sa vad daca ar exista semne din cauza ca am fost constrans de distanta dintre legaturile de la placa. Daca se pun numai skiuri in suport distanta dintre bare nu trebuie sa fie mare dar la placa e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da te rugam ajutane cu niste fotografii pentru a ne face o ideie asupra a ceia ce ar trebui sa cautam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut.

Se pot monta bare transversale pt. portbagaj la un Golf Mk4 cu 3 usi?

Intreb pt ca daca cea din fata mi-e clar ca se poate, cea din spate nu vad de ce se poate fixa.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!