Jump to content

Problema la deschiderea portbagajului la Golf 4 Variant


djclaus
 Share

Postare recomandată

si eu am patit asa, am rabatat bancheta si am desfacut capitonajul, apoi am actionat manual parghia care inchide/deschide portbagajul. la mine s-a rupt o parte din broasca, o parghie care actioneaza incuietoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa ma bag in portbagaj .. si cu lanterna .. sa vad ce reusesc

iarna .. asta .. ba capacul de la benzina nu se mai deschidea .. acuma .. haionul

mama ei de gheata si de frig

inainte la Dacii era mai simplu .. .. totul mecanic .. si cu surubelnita sau ciocanul se repara orice :)

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e obligatoriu de la frig. Motorasele au tendinta sa "oboseasca" dupa o vreme si fie merg curatate, fie schimbate. O sa stai putin pe burta pana reusesti sa-l deschizi, dar din pacate alta varianta nu ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- am demontat tapiteria haionului

- am deschis manual portbagajul

- am masurat daca ajunge curent in mufa de la motoras si se pare ca nu ajunge nimic .. atunci cand inchid si deschid din telecomanda masinii

alarma masinii nu este din fabrica .. a fost pusa separat; este o alarma tip Maat

- initial am crezut ca este vreo siguranta ... arsa .. m-am uitat la panoul de sigurante .. nu stiu daca este o siguranta speciala pentru alarma .. sau inchidere centralizata .... dar am scos jumatate din ele, in special cele care am presupun eu ca ar fi ... si nu am gasit nimic la o verificare ochiometrica ... ca sunt transparente si din cate stiu daca ar fi arsa s-ar vedea nu?!

motorasul cred ca este bun .. cu toate ca la aparatul de masura pus pe "continuitate" nu mi-a aratat nimic .. si cred ca este normal ca stiu ca la motorasele .. este camp electromagnetic

nu am stiut cum sa demontez motorasul ala cu tot cu cutia alba in care este montat :( sa incerc sa-l alimentez pe direct la 12 V sa vad daca merge

toate celelalte componente par la locul lor si nu am gasit nimic rupt sau indoit

cu mana daca actionez parghia motorasului se deschide haionul!

acum nu stiu ce sa mai fac si mai ales cum sa aflu care este problema

presupun eu ca undeva este o piesa arsa.. poate un releu .. dar nu stiu daca este de la alarma sau de la masina din modulul ala confort

plsss help

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul primeste curent doar daca masina vede haionul inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha .. inteleg

si cum sa aflu care este problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-a scris mai sus cum. Mufa bagata in broasca, inchizi cu o surubelnita broasca9cu hayonul deschis) si apoi simulezi deschiderea hayonului si vezi daca vine curent pe mufa. Eu zic sa iei in calcul si motoras obosit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te supara ,,,,dar eu sunt mai greuu de cap si chiar nu inteleg :(

deci:

"mufa bagata in broasca" .... nu am scos-o deloc, deci o las asa

"inchizi cu o surubelnita broasca" ... cum anume se inchide ? nu pot sa o inchid cu cheia direct bagata in broasca?

"apoi simulezi deschiderea hayonului" ... din telecomanda fac aceasta simulare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca de pe masina, are un clenci, carlig... sau cum vrei sa ii zici, care se inchide pe brida de jos de pe caroserie, cand inchizi hayonul. Trebuie sa il apesi cu o surubelnita, ca sa il inchizi - ca si cum hayonul ar fi inchis.

Dupa aia apesi pe manerul de la haion - sa-l deschizi - si vezi daca vine tensiune in mufa actuatorului - motorasului.

Motorasul il poti proba - direct cu 12 v pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am inteles foarte clar acum

am facut proba si intradevar ... motorasul este ars si piesa din ultima poza are cativa dinti stricati

de unde pot sa comanda cele 2 piese la un pret mai mic?

codul cutiei albe cu toate piesele alea .. este 7L6959781 .. zicea cineva mai sus

post-68319-0-20385300-1331456872_thumb.j

post-68319-0-68131000-1331456877_thumb.j

post-68319-0-88856900-1331456882_thumb.j

post-68319-0-73602500-1331456888_thumb.j

post-68319-0-90200400-1331456894_thumb.j

post-68319-0-12150300-1331456901_thumb.j

post-68319-0-44853300-1331456908_thumb.j

post-68319-0-70000400-1331456913_thumb.j

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se achizitioneaza motorasul cu totul, nu vine pe subansambluri. Si nu ala e codul, mie cel putin Etka imi da "motor for adjustment", codul 3B0 959 781 C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul 3B0 959 781 C este codul vechi cica

noul cod ar fi: 7LC 959 781 .. am sunat la un magazin ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7L6 959 781 - asta e codul.

3B0 959 781 C - a fost eliminata din 2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am rezolvat problema

am luat alt motoras, l-am montat si merge perfect

chiar a fost simpla treaba .. trebuie doar putina bunavointa

dragi colegi .. mersi inca odata pentru sfaturi :icon_thumleft:

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mie mi-a ramas portbagajul complet blocat,totul functioneaza pana la parghia din poza(motoras,parghii).Am incercat si cu surubelnita insa e teapana.A mai patit careva asa ceva si cum se remediaza?

post-25484-0-75746800-1340543661_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din moment ce spui ca motorasul antreneaza parghiile pana la broasca inseamna ca e broasca e buba, in sensul ca e blocata mecanic. In foto de mai jos ai incercuit cu rosu clema care face legatura intre motoras si tija yalei. Ai desfacut-o si la actionarea inchiderii motorasul lucreaza? Dar cu tija desfacuta si tragand de urechea broastei este de neclinitit?Te intreb in ideea ca poate nu ai desfacut acea clema si motorasul functioneaza dar nu la parametri normali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am incercat cu o surubelnita sa ridic acea ureche in sus insa nu merge,cred ca singura solutie ar fi flexul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara graba.... deci, scoasa din actuator, roaga pe cineva sa apese un pic pe hayon, iar tu incerci sa actionezi tija - tragi de ea, spre plafonul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, sunt nou pe acest forum si as dori sa ma ajutati cu o problema legata de portbagaj. M-am cumparat un golf 4 1.9 tdi variant si odata tatal meu a trantit portbagajul mai tare si de atunci am problema asta cu ea. Se deschide numai cand are el chef. De la cheie nu se paote deschide deoarece este intepenita, nu a fost deschisa niciodata, numai cu mana apasand clapeta sau ce este sub emblema de VW. Este cand se deschide toata ziua fara probleme si este cand stau jumate de ora pana sa il pot deschide. Nu stiu, se poate bloca oare clapeta aceea sau lipi si nu isi mai da drumul? asa am observat ca cateodata nu se simte ca apesi clapeta aia si atunci nu se deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica switch-ul din clapa, daca simti ca nu lucreaza - nu se aude clanc, cand o apesi.

Altfel, problema poate sa fie de la actuatorul de deschidere sau firele dintre hayon si caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il desfac sa vad saptamana asta intr-o zi sa am timp, se poate desface cu vreo smecherie fara sa rup vreo clema deaia, am desfacuto credeam ca era ceva de la contact sau ceva, am pus dat acolo cu spray de contact la ceva mufe cu un prieten crezand ca aceea este problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am desfacut cu un prieten, clapeta era plina de ceva alb pietros, credca de la apa sau ceva oxidare nu stiu, cu surubelnita l-am curatat si merge nare nicio treaba acuma, ms fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo!

A oxidat materialul - asa se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu credca am alta problema, am vazut ca atunci cand ii dau drumu la masina, poate e normal, habar n-am, il las la relantiu si a urcat un jumat de cm sau chiar 1 cm acu de la acceleratie de 2x una dupa alta, si se aude sipe motor cand face asta. De fiecare data a facuto de 2x una dupa alta, dar tra sa fii pe faza sa prinzi cand face asa. dupa cate cunosc eu la masini poate fi de la filtru de motorina sau e normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai postat unde trebuie...... mai mult ca sigur ai probleme cu senzorul G62 - senzor temperatura apa. Acaneaza ca sa verifici.....dupa care, schimba-l.

P.s. - cauta si posteaza problemele, pe topicurile dedicate, pe viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!