Jump to content

Problema la deschiderea portbagajului la Golf 4 Variant


djclaus
 Share

Postare recomandată

Buna ziua ! Am observat ca portbagajul nu mi se mai inchide deloc, nici din telecomanda nici din cheie, iar la trecerea peste denivelari se aude cum se tranteste singur. Unde sa fie buba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos actuatorul, l'am pus la 12V functioneaza, deci pe unde ar putea fi problema ? Vreun fir intepat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai verifica în mufa cu un aparat de măsură. Sau trage de manșon de cauciuc de la balamale și vezi ce e acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie verificat ce se intampla in spate, starea switch-ului, etc. Se poate verifica cu VCDS-ul, in blocurile de masura.

 

masina este Variant sau Hatchback ?

 

verifica si ce ti-a zis Muale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E variant. O sa verific azi ce mi'ati spus, Sper sa ii dau de cap Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si switchul, merge, deci problema cred ca e pe la firele care intra in actuator ca nu primesc curent, insa nu stiu cum sa le verific si unde ca sunt intrerupte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel mai probabil in burduful prin care trec cablurile...

Nu am variant...dar uite ce am gasit la mine...

post-14266-0-00349700-1423569457_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema mare! Azi am gasit masina deschisa si cu toate 4 geamurile lasate in jos la maxim. Am incuiat-o din butonul din cheie si dupa o secunda s-a deschis din nou iclusiv s-au lasat iar gemurile si tot asa. Nu mai pot lasa masina pe strada ca se descide ( din centralizata, singura, si  se lasa si geamurile in jos). Am cercetat putin si am descoperit ca este posibil sa fie din acest swich (incercuit cu rosu) asezat pe broasca spate haion. Am scos mufa de la acest swich si masina se inchide/ deschide normal din butonul din cheie. Are cineva idee celalalt swich (incercuit cu galben, ce rol are)? Se gaseste  pe undeva swich - ul incercuit cu rosu cel cu maneta?


am uitat imaginea.

post-44489-0-85220000-1424449497_thumb.j

Modificat de lupul_alfa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca pe adelaida.ro. sa cauti switch-ul cu maneta. Esti sigur ca e bulit switch-ul si nu coroana care-l actioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Am si eu problema la golful meu, am burduful dupa stanga(spatele soferului) rupt - gaurit, si am si un fir rosu cu dunga albastra rupt, de incuiat se incuie, stergatorul merge, senzorul ca e deschis portbajul merge....

Aveti idee unde pot gasi alt burduf si unde pot umbla sa refac legaturile sa inloculiesc firul cu totul ( mai am 2 care au doar inzolatia rupta momentan), prefer sa cumpar nou sa nu iau din dezmenbrari ca nu stiu cat va tine si nu as vrea sa se rupa cand voi trece eu firele prin el si il voi pune pe masina.

Masina e hatchback

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burduf nou, si trebuie sa scoti toate firele , sa inlocuiesti burduful, sa repari firele si sa le introduci la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si stii un magazin unde as putea gasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA reprezentanta sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aceeasi problema o am si eu la golf-ul meu variant, si vreu sa schimb motorasul. S-a auzit cum a actionat de unul singur, dupa ce masina era inchisa din centralizata. Precis s-a retras "stutul" in locul lui si dupa ce am desfacut masca de la haoin, am deschis portbagajul si acum nu stiu cum sa-l desfac, daca ma puteti ajuta, am vazut in pozele precedente gata dat jos, nu vreau sa rup ceva, mai ales ca el este prin pe o tablita de aluminiu unde este si angrenajul prins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma repet, cum desfac motorasul? Trebuie demontat tot angrenajul sa pot desface caracasa alba in care se afla actuatorul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

carcasa alba = actuator - in interiorul sau este motorasul - daca ai altul identic si functional, il poti decapsula si schimba.

 

altfel se schimba actuatorul - unul Hella este 100 lei. Original, tot de Hella este facut.

 

are suruburi pe spatele tabliei....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am si eu o problema cu portbagajul la un golf 4 hatchback...l am incuiat din telecomanda si nu se mai deschide.. nu l pot deschide nici macar cu cheia ptentru ca nu intra ..cred ca s a depus mizerie acolo..ce ma sfatuiti sa fac ca sa l deschid?multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteapta sa se mai incalzeasca si baga in yala un degripant. Sau deschide manual din interior. Scoti protectia de plastic si actionezi manual parghia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut

stie cineva schema electrica de la releul 407 deschidere haion la masinile fara ccm(confort)?

am montat un ccm 1j0...799 ah si mai am de facut doar inchiderea de la portbagaj(g4-variant)

am schimbat instalatia electrica de pe spate cu una de variant cu ccm,am tras un fir din spate pana la confort dar i-mi trebuie schema de la releul

407 sa vad daca tot el se ocupa si de lumina din portbagaj.

la o simulare bruta pe firele ccm-ului cu un actuator montat el functioneaza si pe inchis si pe deschis ceea ce nu e corect pentru variant.

ce coding trebuie sa aiba ccm cu 4 power windows ?

mercy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

coding - 04097

trebuia sa meaga doar modificat din firele din fata - daca masina a avut inchidere centralizata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost fara inchidere,de asta caut chema la releul 407.

vreau sa vad daca tot releul este "vinovat" de aprinderea luminii pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit toata configuratia releului 407,am facut transplantul firelor pe confortul pus dar nu gasesc configuratia pentru variant.

i-mi arata pe display portbagaj deschis dar cand actionez din inchidere ,motorasul de la haion se deschide si se inchide dupa caz.

nu inhiba intrarea atunci cand descui masina ca haionul sa-l pot descuia doar din butonul sau din cheia de la el.nu stiu ce configuratie sa mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, 

mi s a ars motorasul de la deschiderea portbagajului . am gasit original la 110 lei si ceva polonez polcar parca pe la 50 lei. Ce parere aveti , merge si cel polonez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat zi oem....si poloneze - blik. Au fost ok, timpul ne va spune.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut,de unde primeste motorasul de la portbagaj curent electric. Cred ca am ceva intrerupt. In bord arata deschis/ inchis. ,motorasul funct pe direct., dar din telecamanda nu. am verificat nu pare sa fie rupt nimic. Rezolvare; vreau sa ocolesc cu un cablu separat  zona balamalelor.Am in mufa motorasului un fir albastru/rosu si unul maro complet. De un de ma pot lega sa dau curent motorasului la act din telecomanda. mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!