Jump to content

Problema la deschiderea portbagajului la Golf 4 Variant


djclaus
 Share

Postare recomandată

Multumesc, voi incerca azi si revin. Intradevar Actuatorul e aproape la fel, ideea ca cel original avea in capat un "T", iar asta ce l-am cumparat are o tija care a trebuit s-o scot ca e in plus. Zici ca pot pune pe baterie indiferent de polaritate si daca e de B 5 ar trebui sa inchida/deschida? Nu il ard? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il arzi, ca nu il alimentezi minute....doar ii dai un impuls de 1 sec. cat sa deschida. Ala de B5, inchide-deschide, in functie de polatitate. Cel de B5.5 sau G4 doar deschide....pentru inchidere actioneza arcul din interiorul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am rezolvat. Multumesc Florin!!! Ai avut dreptate, era de B5 probabil, mi-a adus altul identic cu al meu l-am montat si functioneza.

Pentru cei care se confrunta cu aceeasi problema, actuatorul de golf 4 trebuie sa stea in pozitia inchis de nou, adica cu tija inauntru. In capatul tijei, are asa ca un pat de plastic si atat. Daca tija nu sta inauntru de nou, sau daca in capatul tijei mai are un plactic si o prelungire de fier, inseamna ca nu e de golf 4. In rest arata la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-am zis..... ma bucur ca s-a rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti. Am si eu Golf 4, AXR din 2006 (1.9 TDI) si aceeasi problema o am si eu cu usa de la portbagaj.

Se deschide numai din cheie... :( Asa l-am luat.

Am desfacut capetele de la ambele cauciucuri (partea de sus), ce acopera fierele si nu le mai pot prinde inapoi :( Nu am tras tare deloc atunci cand le-am desfacut.

Am vrut sa vad daca este vreun fir intrerupt, dar nu este. In primul rand vreau sa le prind la fel cum au fost, dar nu reusesc. Distanta dintre cauciucul ce acopera firele si partea de sus de plastic din usa portbagajui este cam de 1 cm. Poate sa intre apa pe acolo ?

Acel cauciuc ce acopera fierele are niste canale interioare si ceva ca o agrafa subtire de plastic pe unul dintre canale, care pare sa fie lipt acolo. Nu am tras prea tare de acea agrafa deoarece m-am gandit ca asa este prevazuta ..

Se mai poate repara ceva ?

Iar in al doilea rand sper sa fie din motoras, care automat trebuie schimbat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, verifica cu aparatul de masura, daca vine tensiune, cand comanzi deschiderea

Dupa aia, alimenteaza actuatorul, pe direct - ca sa vezi daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele mansoane de cauciuc sunt fixate de cele 2 chestii albe de platic, alea trebuie scoase de acolo cu o surubelnita subtire, au 4 urechi de prindere interioare, trebuie declipsate cate una s apui bagat mansonul pe ele si dupa aia fixate in gaura din tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles @Al Bundy.

Am desfacut capacul de plastic de la usa portbagajului si surpriza, lipseste motorasul sau ce se baga in mufa asta. Numai retin daca era cu 2 sau 3 locase pentru pini, dar era ultima mufa din capatul cablului si arata ca cea din poza atasata.

Aceasta mufa era legata de un cablu pe care se afla o alta mufa care ducea la manerul exterior.

Locul unde lipseste motorasul sau ce se afla acolo se vede ca era prins in doua suruburi, dar lipseste.

Ce venea in mufa aia ca sa stiu ce sa caut ?

post-46865-0-58079400-1324473206_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actuatorul..... vezi ca apare in paginile anterioare. Daca uit, da-mi PM pe seara si postez codul.

Vezi ca se vede si in pozele din DIY-ul acesta http://vwforum.ro/topic/42495-diy-reparare-inchideredeschidere-hayon-la-variant/

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa gata l-am vazut. Exact in doua suruburi se prinde ..... Hotii .... l-au furat nemtii :)

Ce mai conteaza trebuie sa-l cumpar neaparat.... La toate golf-urile variant (2001-2006) este la fel ?

Aseara am schimbat si eu anvelopele de iarna, iar pe cele vara le-am pus in portbagaj si am inchis usa portbagajului cu cheia inauntru :)) Ca in filmele cu prostii... Nu era vorba de luat cheia din portbagaj, intrand pe una din usi, dar erau si anvelopele de vara care nu-mi faceau loc sa ajung la cheie... In final am rezolvat :)

Te rog cand ai timp, astept un numar OEM de la tine... Stima.

post-46865-0-64069600-1324475717_thumb.j

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aceelasi parca.....Verific pe seara si iti dau codul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi. Sunasem pe unu de are SH, dar cere cam mult pe el :( (80 RON) mi se pare mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape 100 lei, e unul OEM, nou nout..... Nu cumpara SH, deoarece au prostul obicei sa se strice.... si nu stii cat te tine. Asa, ai cumparat nou, barem stii ca stai o perioada buna, linistit.

Daca tot ai desfacut capitonajul, verifica daca vine 12 v pe mufa acutatorului, cand actionezi clapa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7L6959781 20 Euro

.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mersi @Al Bundy.

Asta il cumpar eu de cumparat, dar mi-e frica sa nu mai am lipsa si altceva. Ma refer la tije ceva de metal care se leaga de el.

Din cate am avzut eu in poza alaturata cred ca numai partea aia de plastic se foloseste de acest actuator. Am incercuit-o cu rosu.

In rest cred ca vine doar prins in cele doua suruburi si legat la mufa aceea de-mi atarna pe acolo :)

post-46865-0-62425900-1324538398_thumb.j

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ai toate elementele din poza. daca arata la fel si la tine, e OK. Acel ''crac'' de pe actuator care l-ai incercuit, mie personal nu mi la dat cand mi-am cumparat unul nou.. in cazul in care patesti la fel ar fi bine sa ai motorasul vechi. Daca nu, mai am eu un crac dinala . Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e separat - se scoate de pe actuator....3B0 862 247A - vreo 2 euro, la noi la reprezentanta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi si daca nu-l are pe cel vechi ?

3B0862247A 2 euro la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exact asta am spus ca mai am eu unul daca nu va primi la cel nou si il pot trimite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema. Am cumparat motorasul OEM de la reprezentanta Nurvil - 100 RON

Suruburile nu le aveam dar am gasit alte doua + saibe care se potrivesc. L-am pus in mufa si nu lucreaza. M-am dus la un electronist si am verificat motorasul la 12 V si merge perfect. Toate sigurantele mari sunt verificate, cred ca este vreun fir intrerupt :( Exact de ce imi era frica.... Nu ramane decat sa vad care fir e si sa desfac pe acolo :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ai scos mansoanele dintre caroserie si hayon le-ai scos din ambele capete(hayon si caroserie)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai verifica o chestie: pe butucul de la yala ai un switch care are 2 lucruri: o clapeta care actioneaza cand invarti cheia inchiderea centralizata si un butonas mic care trebuie sa fie tot timpul apasat ca sa primesti curent la actuator, verifica asta prima data. iti trimit poza daca nul gasesti. spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat motorasul la haion si merge perfect. Lucreaza numai cand haionul este inchis, altfel nu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu problema cu acest haion la masina din semnatura

efectiv nu vrea sa se mai deschida

au fost frigurile astea mari afara ... nu am mai folosit masina deloc vreo 2 saptamani si apoi cand am incercat sa-l deschid .. nu am reusit

am turnat niste apa calduta ... am tras cat am putut de el asa cu mana .. si nimic

restul usilor merg bine .. masina functioneaza bine .. mai putin ca nu am acces in portbagaj decat daca rabatez bancheta

l-am mai lasat 1 saptamana .. afara s-a mai incalzit .. 7-10 grade .. si iar am incercat si tot nimic

nu se deschide nici din telecomanda si nici cu cheia

cand bag cheia se aude un mic zgomot .. probabil de la motoras .. dar atat

cum as putea sa-l deschid ?

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot prin interior trebuie dat jos capitonajul si deschis efectiv cu mana. Fie motorasul este pe duca si nu mai lucreaza, fie e ceva rupt/deranjat acolo. Se desface usor capitonajul la Bora, ai suruburi pe toate laturile si pe mijloc si apoi iese si ai acces facil la broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!