Jump to content

Mkv Gti


mkvgti

Postare recomandată

nadir@boosted.ro

cresterea de putere nu este acolo ;)

ci este in zona MEDIE sa dam un EXEMPLU daca inainte la 3000 ture avea 180 cai acum are 200, deci o crestere de 20 hp in zona medie.

finalul va fii foarte aproape pentru ca turbina asta(k03) in conditii de siguranta si fiabilitate nu poate mai mult de 299-30x

Link către comentariu

A vopsit cineva pragurile orginale de gti? nu cele de edition pregatite de vopsit

Au o textura speciala,niste umflaturi asa,vroiam sa stiu daca se pot vopsi in culoarea masinii pt ca celelate sunt mult mai scumpe

O sa ma injure mai mult vopsitoru` dar asta e, si asa tre sa pregateasca cu primer cu alea alea...

Link către comentariu

eu le-am vopsit. le-am luat frumos la smirghel pana au devenit netede si apoi clasic: primer si vopsea:D bafta

Link către comentariu

cine imi recomanda niste placute bune pentru discurile stoc? ce ati mai montat voi in afara celor oem?

ATE ceramic vs ferodo rs2500?

Link către comentariu

Eu am ferodo ds2500 pe fata iar pe spate ATE ceramic (numai ca franele sunt de s3) si pot spune ca franeaza exceptional . Pe franele stock am avut ATE Ceramic si franau foarte foarte bine dar discurile s-au ros mult mai repede .

Link către comentariu

Multam!

Deci cred ca o sa merg pe ATE ceramic daca zici ca faceau fata cu brio.

Banuiesc ca ds2500 mananca discurile mai rapid.

Link către comentariu

Ambele mananca discurile mai repede ca o placuta normala . Daca esti interesat stiu pe cineva care are un set de Ferodo ds2500 fata/spate la un pret foarte bun . Iti trimit pe PM mai multe detalii . :icon_thumright:

Link către comentariu

Am o mica nelamurire,defapt vreau un sfat!

Am turbok04 si injectoare cumparate impreuna cu tot ce trebuie pt relocare DV si as vrea sa le montez.

Problema mea ^e^ mai multe:

-am ambreiaj stock

-am frane stock,sunt terminate si placutele actuale

-n-am axe cu came s3 si biele,desi am vazut ca mai sunt 2.0 tfsi cu k04 facute fara interne

-tre sa fac si distributia desi am doar 57k

Dar nu mai am rabdare sa strang bani sa iau ambreiaj,sa iau frane si ce ar mai trebui.

Dilema mea este ca daca montez k04,bineinteles o sa skimb si distributia ca tot se umbla la motor si nu e o avere, o

sa tina ambreiajul? si daca nu, ce risc? si de asemenea o sa risc enorm ca n-o sa am frane.

Pur si simplu nu mai am rabdare,stiind ca sunt piesele intr-o cutie si nu ma pot folosi de ele,probabil ma intelegeti.

Eu le-am luat demult in speranta c-o sa fie bani de alte alea dar nu sunt cu criza asta si nu stiu ce sa fac?????

PLS help me! :D

Link către comentariu

Am o mica nelamurire,defapt vreau un sfat!

Am turbok04 si injectoare cumparate impreuna cu tot ce trebuie pt relocare DV si as vrea sa le montez.

Problema mea ^e^ mai multe:

-am ambreiaj stock

-am frane stock,sunt terminate si placutele actuale

-n-am axe cu came s3 si biele,desi am vazut ca mai sunt 2.0 tfsi cu k04 facute fara interne

-tre sa fac si distributia desi am doar 57k

Dar nu mai am rabdare sa strang bani sa iau ambreiaj,sa iau frane si ce ar mai trebui.

Dilema mea este ca daca montez k04,bineinteles o sa skimb si distributia ca tot se umbla la motor si nu e o avere, o

sa tina ambreiajul? si daca nu, ce risc? si de asemenea o sa risc enorm ca n-o sa am frane.

Pur si simplu nu mai am rabdare,stiind ca sunt piesele intr-o cutie si nu ma pot folosi de ele,probabil ma intelegeti.

Eu le-am luat demult in speranta c-o sa fie bani de alte alea dar nu sunt cu criza asta si nu stiu ce sa fac?????

PLS help me! :D

Nu este absolut nici o problema daca ai motorul stock . Tine foarte bine 360 + cp .

Cu ambreiajul depinde de tine , de felul tau de condus , daca te dai , felul cum exploatezi ambreiajul . Stiu un GTI de 380 cp care mergea cu ambreiaj stock (s-a dat si la curse cu ambreiaj stock).

Cu frane tot depinde de tine , cat de tare mergi cu masina . Eu iti pot spune ca am avut cateva emotii cu franele stock si 360 + cp . Recomandarea mea este sa faci un upgrade minim la sistemul de franare (discuri + placute Ferodo ds2500, ATE ceramic etc. , lichid frana )

Parerea mea este sa montezi kitul k04 pentru ca merita din plin dar sa mergi pe setari de soft mai "moi" pana faci si restul . :icon_thumright:

Link către comentariu

vizavi de sistemul de franare iti recomand sa iti schimbi racordurile de frana (cele de cauciuc) cu unele din teflon si insertie metalica. este cel mai ieftin si eficient upgrade pe care il poti face (toata presiunea se va duce direct in etrier si forta acestuia de franare va fi mai mare). eu am facut mutarea asta si s-a simtit din plin. oricum aceasta modificare trebuie facuta indiferent ca iti schimbi sau nu discurile cu unele mai mari. eu am dat pe ele 100 e si au garantie pe viata :) fata de cele stok care treb schimbate la 3-4 ani.

eu am un set de discuri stok f bune, nu au grad de uzura...dc vrei le dau ieftin

numai bine

Link către comentariu

Multumesc pt sfaturi!

Daca e sa schimb discurile n-o sa merg tot pe stock iti dai seama.

Daca se schimba racordurile de frana,niste placute bune dar tot pe discurile stock actuale si un lichid de frana motul zici c-o sa fie mult mai ok?

Link către comentariu

Multumesc pt sfaturi!

Daca e sa schimb discurile n-o sa merg tot pe stock iti dai seama.

Daca se schimba racordurile de frana,niste placute bune dar tot pe discurile stock actuale si un lichid de frana motul zici c-o sa fie mult mai ok?

O sa fie o imbunatatire majora . Dar sa nu uit sa verifici si uzura discului actual !

Link către comentariu

Multumesc pt sfaturi!

Daca e sa schimb discurile n-o sa merg tot pe stock iti dai seama.

Daca se schimba racordurile de frana,niste placute bune dar tot pe discurile stock actuale si un lichid de frana motul zici c-o sa fie mult mai ok?

iti zic cum am facut eu: am schimbat racordurile, lichidul si niste discuri "ebc turbo groove", iar diferenta nu se poate compara. pedala nu mai este elastica, ramane tare si pe pozitie indiferent de viteza si sentimentul de incredere in frana este acolo :) cum era stok nu imi placea deloc...si dupa ce se duc placutele imi pun unele mai bune... dc vrei iti dau masina sa simti diferenta :Driver:

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

au venit ceva noi jucarii si pentru tine:D

Modificat de nadir@boosted.ro
Link către comentariu

Ms frumos!

Poate saptamana viitoare comandam piesele pt distributie si montam kitul k04,desi mi-e cam frica sa nu raman in curu` gol fara ambreiaj :lol:

Link către comentariu
  • 2 months later...

Salutare!

Am si eu o intrebare, pana la urma care e cea mai buna/eficienta admisie pt 2.0 TSFI ????? din experienta voastra?

Eu acum am Injen cu filtru ITG si cand trec la k04 as vrea un evoms.(are in plus si capacul ala peste motor) ce ziceti?

Link către comentariu
  • 2 months later...

De ce imi era frica n-am scapat! A inceput sa patineze discul de ambreiaj.

Am o rugaminte, va rog sa-mi spuneti voi ce kituri aveti montate ? si de unde le-ati cumparat?

Se poate inlocui doar discul cu ceva mai zdravan sau trebuie tot kitul? Multumesc!

Link către comentariu

Se poate inlocui doar discul si placa de presiune pastrand volantul bimasic cu kitu de la Sachs.

Din pacate volantul bimisic nu e prea rezistent si se strica, trebuind schimbat si el. Eu am schimbat ambreiajul stock la ~ 60.000 km si volantul era si el in stare proasta..

Ai doua optiuni:

Volant bimasic OEM + kit Sachs Performance (mai mult comfort, fara zgomote in plus). Mai devreme sau mai tarziu, volantul stock bimasic tot cade.

Kit complet cu volant Single Mass din otel + kit ambreiaj (mai multe zgomote, vibratii) dar e o solutie mai rezistenta in timp, cu toate ca am citit ca e mai daunator pentru cutia de viteza, care primeste socurile mai direct. (Aici ai o multime de variante de producatori si kituri)

Pentru achizitia lor iti recomand sa vorbesti cu Alex, de la ZZtuning, gasesti aici pe forum datele de contact.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Am eu o solutie pentru tine si anume un kit complet de ambreiaj SBC cu volant single mass si disc de ambreiaj din kevlar . :) Mai multe detalii pe PM .

Link către comentariu
  • 2 months later...

Esti o gazda buna!il pozezi...

Pune bobite roz pe sub masina,din alea de la deratizare...brgds

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!