Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

salutare

aceiasi problema cu switch-urile de al incuietoare am avut-o si eu

am cautat pe youtube si acolo am gait cateva filmulete f f explicite si cu rezolvarile

la mine..am desfacut usa..am scor incuietoarea..am curatat switch-ul si am remontat yala...NU A Mers..apoi mi-am amintit de un filmulet vizionat in care se specifica ca in 50% din cazuri NU ESTE VB DE CONTACTOR CI DE LIPITURILE DIN MODULUL ELECTRONIC CARE SE FISUREAZA... asta era si la mine...le-am refacut cu un letcon si functioneaza perfect...

nu verificati lipiturile vizual ci daca tot ajungeti la ele refaceti-le direct ca nu va costa nimik. nu aveti ce sa stricati daca tot ati desfacut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si dupa refacerea lipiturilor, desfaceti si motorasul si curatati colectorul... altfel patiti ca mine, dupa ce am desfacut de 2 ori ca sa refac lipiturile, tot am probleme dar, cu faptul ca nu se trece pe safe din cauza motorasului :) face figuri cand are chef

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detalii despre acesta intrerupator, aici:

 

http://www.adelaida.ro/microintrerupator-v4nct7-5a-250v-saia-burgess.html

 

Cred ca am cumparat vreo 3-4 din astea, cand erau mai ieftine, dar nu mai stiu pe unde le-am pus. Stiu sigur ca au 3 picioruse si seamana la fel ca cel din poza, dar repet nu stiu unde le am pus :(

 

Maine caut prin masina in cutia cu scule :) Trebuie sa dau de ele... Ieri era sa dau 150 RON pe o incuietoare SH :) Dar ma manca palma cand era vorba sa dau si nu sa iau :) : ) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

aceiasi problema cu switch-urile de al incuietoare am avut-o si eu

am cautat pe youtube si acolo am gait cateva filmulete f f explicite si cu rezolvarile

la mine..am desfacut usa..am scor incuietoarea..am curatat switch-ul si am remontat yala...NU A Mers..apoi mi-am amintit de un filmulet vizionat in care se specifica ca in 50% din cazuri NU ESTE VB DE CONTACTOR CI DE LIPITURILE DIN MODULUL ELECTRONIC CARE SE FISUREAZA... asta era si la mine...le-am refacut cu un letcon si functioneaza perfect...

nu verificati lipiturile vizual ci daca tot ajungeti la ele refaceti-le direct ca nu va costa nimik. nu aveti ce sa stricati daca tot ati desfacut

 

de fapt, daca tot inlocuiti switch-ul, yala e data jos de pe masina..... refaceti si lipiturile - chiar daca nu e cazul, pt moment.

 

atentie cand desfaceti yala - la asamblare sa puneti totul la loc cum trebuie si mai ales sa probati yala inainte de montare, pe masina - incuiati, descuiati, vedeti daca lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Salut,imi puteti spune si mie dimensiunile sw din portiera ,am comandat unul pe :http://www.adelectrocom.ro/product_info.php/products_id/145333 si mi-a venit unul minuscul are 2 cm L si 0.5 cm  l si 0.9 cm h .Mi-au luat si 25 lei pe colet cand produsul este 14.5+transport 5.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acela este.... vezi ca am pus eu pe undeva poze, in care se vad si dimensiunile.

 

L.E - am atasat una acum

post-30007-0-37711500-1381914294_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Multumesc,foarte prompt si explicit ,m-am linistit acum trebuie sa ma apuc de surubarit. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spor la treaba. Nu te descurci la ceva, ma poti suna si te ajut prin telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uraaa, am gasit si eu cele 4 switch-uri comandate acum 1-2 ani... :D Apropo ce au dat astia in preturi la Adelaida. Eu am dat 30 RON pe toate 4.

Toata casa am sapat dupa ele, si prin toate locurile de prin masina.... Stiam ca sunt intr-o pungulita, stiu ca am incercat sa schiimb la o broasca pe fosta masina, dar nu am reusit, fiindca astea aveau 3 picioruse si ala deloc...

Am vrut sa le arunc, dar le-am pus undeva ca cine stie cand imi mai trebuie...

 

 

Culmea unde erau... ? Intr-unul dintre sertarele biroului meu de la servici :)))) Numai hartogarii pe acolo, erau intr-un coltisor, abia se vedea varful la pungulita :)

Trag de punguluta, cand vad 4 la numar.

 

In fine, aseara am vazut filmuletului lui FLORIN si de aceea am insistat sa le caut.

 

Se pare ca in poza din postul #2308 este cel original. Asa-i? Are butonasul de apasare mai borcanat fata de astea de la Adelaida, care este mai subtire.

 

Numai pot de bucurile. Astept primavara si o sa il schimb si eu. Momentan broasca mea face toane cate odata la 1-2 luni. Mai misc de ciocul acela, il inchid si deschid de cateva ori si isi revine.

 

Daca ma tine unul din asta 3 ani sunt multumit. Tot ce imi mai doresc, asta ca idee cand m-am gandit azi pe la servici, este ca acel cioc de culiseaza pe el sa nu se deterioreze in timp. Este dintr-un cauciuc tare, dar si ala cat sa mai reziste :)

 

Mersi FLORIN pentru ceea ce faci pentru noi. Ma bucura faptul cand vad persoane care vin cu poze, filmulete, etc. Nu doar vorbe.

 

Bafta :)

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, cu mare placere si ma bucur ca exista si oameni care sa aprecieze acest forum si activitatea noastra. Din pacate, timpul  nu imi permite sa fac mai multe DIY-uri pentru voi....

 

switch-ul din poza, este cel original. S-au scumpit peste tot, din pacate..... acum, sub 15-20 lei bucata nu se mai gasesc - cele normale.

 

stai linistit, ca rezista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vise taica, 15 lei si la ei - cumparat saptamana asta.....

 

L.E.... gresesc... saptamana trecuta.

 

oricum, merita,.... calitatea celor Burgess, este buna.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ADelectocom ala e pretul dar fara TVA. si nu are nici protectia pentru apa.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu e vb numai de TVA, ca l-au scumpit..... este 15 lei cel simplu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeee am zis eu de vreo 30 ron si ca am luat 4 bucati acum 1-2 ani, cred ca asta era atunci pretul de 7.80 RON :)

Acum tin cu dintii de ele. Calculul meu, 1 bucata sa ma tina 3 ani: 3 x 4 = 12

In 12 ani vad eu ca mai gasesc :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti ! Am si eu urmatoarea problema: atunci cand deschid usile fata stanga-dreapta nu se mai aprind becurile din portiera, cand uit pozitiile aprinse nu ma mai avertizeaza sonor ? Daca sunt baieti care se pricep sa rezolve aceasta problema va rog sa ma ajutati, eu sunt din Slatina. PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai probleme la yale - switch-uri defecte - acum, in Slatina nu cred ca avem pe nimeni de pe forum.

 

Poti cauta in aria Prestari Servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misulikkk de unde ai luat switch-uri burgess cu 10 lei bucata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la ADelectrocom sunt 11 lei bucata cele albe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o nelamurire poate ma ajutati si pe mine. Am usa din dreapta fata la masina din semnatura, golf 4 variant cu trapa electrica, la care cred ca e dus switchul. Acum un an l-am schimbat impreuna cu broasca (sh) si se pare ca a picat din nou. Nu se aprinde becul din portiera nici cel de la plafon. Daca deschid usa din stanga se aprind luminile in interior, insa daca tin mai mult timp usa deschisa se sting si in caz ca inchid si deschid din nou se aprinde doar cel din bord indicatorul de portbagaj deschis, celelalte lumini sunt moarte chiar daca sunt actionate manual. e nevoie sa inchid masina, sa o blochez din cheie o las sa stea putin si apoi sa o deblochez, cand din nou se aprind luminile. Mecanicul pe tester a spus ca e senzorul din plafon care trebuie schimbat ptr ca emite semnal intermitent. Mentionez ca anterior cand mi s-au defectat switchurile fata st+dr la sfatul lui am cumparat 2 broaste sh pe care le-a montat ulterior. Nu am gasit referitor la acel senzor nimic, sau cum sa ajung la el. Bineinteles mecanicul a spus ca trebuie schimbat tot subansamblul. O alta probl, cand am farurile aprinse si deschid usa sofer uneori bazzzaie alteori nu, e oare nevoie de verificat lipiturile de la broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!