Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Salutare!Am si eu aceeasi problema la usa soferului.Nu bazaie cand las farurile aprinse si nu se aprinde lampa de pe usa.E cineva din Bacau sau de prin apropiere care stie sa repare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta la Prestari servicii, ca asta e topic tehnic, nu de cerere si oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

rezolvare rapida si ieftina pentru switch...m-a costat 1.6 RON si a durat 30 min fara sa ma apuc de desfacut yala

mii de multumiri F L O R I N,kelu si Al Bundy

post-109405-0-40846700-1378815212_thumb.

post-109405-0-67357900-1378815220_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T Vw nu e dacie,te pute-ai forta umpic sa pui un switch oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man.... multumesc pentru aprecieri insa eu te-am intrebat de ce te intereseaza culorile firelor pentru ca banuiam ce vrei sa faci..... Nu vreau sa interpreteze lumea ca eu te-am sfatuit sa faci asa ceva pentru ca sincer nici eu nu sunt de acord dar daca tu esti multumit asta conteaza. Ma deranjeaza ca atunci cand te-am intrebat ce vrei sa faci ai spus ca vrei sa montezi o alarma..... E chestie de atitudine pentru ca la urma urmei nu te trag eu de urechi cu interventiile asupra masinii tale... Puteai sa pui si un heblu spre exemplu, insa stiai ca "iti sar in cap" daca imi spuneai ca pui comutator

 Rog moderatorii sa faca curatenie insa fiindu-mi mentionat numele mai sus, am tinut sa imi spun parerea si sa nu las membri sa creada ca laur imi multumeste ca l-am indrumat sa isi gaureasca fata de usa

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat si alarma,dar am descoperit ca era problema cu switchul si sincer nu stiu de unde pana unde dacie...ma rog fiecare cu parerile lor...kelu,ti-am multumit pt amabilitate nu am precizat ca tu m-ai pus sa fac asta...asta e Solutia mea care e mult mai rapida si mai putin complicate si e la fel de eficienta...daca pe cineva deranjeaza un push-buton care daca nu iti spun ca exista nu faci diferenta cu unul OEM...ma rog...utilizatorii responsabili mai sus sunt responsabili doar pentru ca mi-au spus ce culoare are firul care se ocupa de starea usii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si eu tentat sa fac o chestie de-asta.

e mai simpla, mai ieftina, si mai rapida.

insa e pacat sa faci o carpeala de genul asta pe o masina bine gandita si inchegata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, fiecare isi alege solutia care o considera oportuna pentru masina lui.... noi putem oferii doar sfaturi/suport - ca se i-au in considerare ori nu, dupa fiecare.

 

Lau si-a ales solutia dorita, i-a fost mai la indemana asa.... foarte bine - masina lui/solutia lui.

 

Altfel, eu recomand ca si pana acum, reconditionarea yalei si folosirea switch-urilor originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca exista si oameni care inteleg...pana la urma nu am comis sacrilegiu folosind un switch extern care,dupa parerea mea, va rezista mult mai mult decat OEM...nu vreau sa faca nimeni ca mine,nu sunt un exemplu,am vrut doar sa arat ca daca ai putina rabdare nu e nevoie sa desfaci yala-se poate si asa

my car-my money-my solution...era de inteles daca ii puneam embleme de logan...sau jante de aliaj cu BMW in centru dar in situatia data mi se pare deja absurd sa fiu acuzat la modul asta

si eu iubesc VW ca multi altii dar daca ar fi sa extrapolam putin,am putea spune ca si un soft la masina e "tiganie" doar pentru faptul ca nu e OEM sau masina mea va deveni un kitch total deoarece voi monta VNT17 pe ALH (care vine OEM cu VNT15)

kelu,inca odata..mii de scuze si tie si celorlalti mentionati de mine,dar totusi ar trebui sa tii cont ca scopul meu nu a fost de a-ti leza imaginea pe forum...dimpotriva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit. Am si spus mai sus ca este masina ta si decizia ta ce si cum faci, insa nu am vrut sa se inteleaga ca vreunul din noi te-a incurajat la aceasta modificare. Cel putin tu ai gaurit capitonajul, sunt altii care gauresc direct stalpul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am o problema la un golf 4 cu inchiderea centralizata. Nu se mai blocheaza / deblocheaza deloc usa de la sofer din inchiderea centralizata, doar manual.

Sa fie un fir intrerupt sau motorasul dus? Exista un site cu diagramele de piese, ceva gen realoem sau bmwfans,info si pt vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general se duce motorasul. se poate desface si curata colectorul lui.

 

pentru piese exista ETKA 7.4 , dar acolo o sa gasesti broasca cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut,din cate am citit in acest topic am tras urmatoarea concluzie:simptome  portiera sofer,lunima usa si cea de la plafoniera nu se mai aprind iar buzzer-ul nu mai avertizeaza,asta inseamna ca swich-ul este defect si trebuie schimbat.Corect?

Haion portbagaj,simptome:la deschidere lumina plafoniera nu reactioneaza,dar in bord imi indica faptul ca este deschis.tot swich-ul este de vina?Este acelasi model ca cel din portiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch defect, se schim,ba se refac si lipiturile de pe placa.

la haion este alt fel de switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am identificat tipul de sw si de la haion,numai ca intrebarea era daca cu toate ca ma avertizeaza in bord ca haionul este deschis si lumina de la plafoniera nu se aprinde,tot sw este defect?

Am gasit un site cu preturi bune la aceste sw il pot posta,poate mai au si altii nevoie?

Sent by me.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece switchul de la haion este cu 2 cai.

 

Posteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch ul de hayon poate sa difere, in functie de model..... unele au switch simplu care se pot schimba..... altele au modelul cu doua cai .....Helag 070767222 - cautati dupa cod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cei ce  vreti sa va reparati singuri  switch-ul din usi  nu va recomand sa folositit cele  simple ( este negru sau verde cu lamela ) deoarece nu etanseaza si  in cateva saptamani e praf, inafara de switch-urile originale eu am folosit un tip de switch cu etanseitate mare  ( burgess ), m-a costat 10 lei bucata. Atasez cateva poze, in  una din ele se vede switch-ul simplu negru dupa 2 saptamani de folosire deja facea scurt.

post-35789-0-70170000-1381429830_thumb.j

post-35789-0-93915100-1381429837_thumb.j

post-35789-0-08525100-1381429840_thumb.j

post-35789-0-27973300-1381429841_thumb.j

Modificat de misulikkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Saia Burgess vine din fabrica broasca. Majoritatea folosesc asa ceva inclusiv eu si sunt foarte bune . Chinezariile se strica inainte sa le montezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum vreo 2 ani, exact asta am spus si eu..... e pacat pt 10-20 lei, sa nu folosim ceva de calitate. Am si pus poze atunci, comparand mai multe tipuri de switch-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut am si eu acceasi problema la golful meu , nu se aprinde martorul in bord de usa deschisa , nici lumina in plafonier , nici lumina in usa , dar numai la usa soferului. I-imi spuneti si mie unde anume in usa se afla acest swich ? Am demontat fata la usa de tot pana la yala, am avut ceva probleme cu  butucul , dar nu am vazut acest swich , dar cred ca nu am fost eu f. atent. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In partea inferioara a broastei langa mufa ai doua fire albastru si rosu.ele duc la switch.e nituit cu doua picioruse de plastic sub inelul broastei.e si in avatarul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am poze de la o schimbare de switch,  o sa fac un DIY, daca nu acum seara, pe maine. e in yala switch-ul, imposibil sa nu il vezi,  are 2 fire legate de el, vezi switch-ul si daca, cu usa deschis blochezi broasca cu o surubelnita, chiar in partea de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!